03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

זאבת (לופוס) - מידע רפואי

Lupus
מעודכן לתאריך  31.03.2010  באדיבות ה 

סיבוכים

כאשר תסמיני הזאבת נשלטים או מופיעים בעוצמה נמוכה, ניתן לקיים בצילה אורח חיים רגיל לחלוטין ללא סיבוכים. עם עליית הגיל תסמיניה אף עשויים להשתפר ולהיות קלים באופן מובהק – חולים רבים שמלאו להם 50 דיווחו כי מגיל זה לערך, חלה הקלה משמעותית בסימפטומים.
יחד עם זאת אצל חולים מסוימים עלולה הזאבת להופיע בצורתה החמורה ולגרום לסיבוכים חמורים ואף מסכני חיים.
חלק מהסיבוכים האפשריים הם:

פגיעה בכליות

הזאבת עלולה לפגוע בכליות ולגרום בהן לדלקת. במקרים חמורים עלול מצב זה להוביל לכשל כלייתי המהווה גורם מסכן חיים. כשל כלייתי הוא גורם המוות השכיח בקרב חולי זאבת.
לפיכך, חייבים חולי זאבת לבצע בדיקות תקופתיות של תפקודי הכליות, כדי לוודא שכל סימן לנזק כלייתי יטופל בהקדם האפשרי.

סיכון מוגבר לפיתוח מחלות אוטו-אימוניות נוספות

סטטיסטית, אצל כל חולה שלישי בזאבת, מתגלה מחלה אוטו-אימונית נוספת. לרוב מדובר בתסמונת סיוגרן (Sjorgren's syndrome) המתבטאת ביובש בפה ובעיניים ולוקה בה חולה זאבת אחד מכל 8.

מחלות מערכת הדם

מחלות המשפיעות על מערכת הדם, כמו אנמיה או וסקוליטיס, נפוצות יותר בקרב חולי זאבת מאשר באוכלוסיה הכללית. אנמיה היא מצב שבו קיים קושי בהובלת חמצן לאיברי הגוף השונים, דבר המתבטא בסחרחורות ועייפות. וסקוליטיס היא דלקת של כלי דם.
הסיכון לפתח קרישי דם גדול מהממוצע אצל חולי זאבת. היווצרותם עלולה לגרום מקרי שבץ (stroke) והתקפי לב. חשוב מאוד שחולי זאבת לא יעשנו – העישון מגביר את הסיכון ללקות בשבץ ובהתקפי לב.

מחלות לב

מחלת הזאבת עלולה לגרום לדלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס) או בקרום המקיף אותו (פריקרדיטיס), שני מצבים העלולים לגרום לחום ולכאבים בחזה. חשוב להקפיד על בדיקות סדירות של הלב כדי להפחית את הסיכון להתפתחות מצבים אלה.

דלקת עטפת הראות (Pleurisy)

דלקת עטפת הריאות (פלאורה) היא מחלה בה נפגעת הרקמה אשר עוטפת את הריאות ומחברת בינן לבין כלוב הצלעות. זאבת מגבירה את הסיכון לפתח מחלה זו כיוון שמערכת החיסון של החולה עלולה לתקוף ספציפית את הרקמה.

זאבת והריון

הסיכון לסיבוכים במהלך הריון, או להחרפת תסמיני המחלה בתקופה זו, קיים בקרב חולות זאבת.
אף-על-פי-כן, אם המחלה אינה חמורה והסימפטומים שלה נמצאים תחת שליטה, לא צפויות בעיות מיוחדות במהלך ההריון.
במקרים של זאבת חמורה יותר קיים סיכון מוגבר ל:
  • הפלות.
  • רעלת הריון: מצב הגורם בין השאר לעלייה בלחץ הדם ולאגירת נוזלים.
  • לידה מוקדמת.