03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

המוכרומטוזיס - מידע רפואי

Haemochromatosis
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא להמוכרומטוזיס

המוכרומטוזיס היא מצב שבו הגוף סופג יותר מדי ברזל. לאחר זמן, מתחילים להיווצר משקעים של עודפי ברזל באזורים שונים בגוף, בדרך כלל סביב לאיברים כמו הלב והכבד.
כאשר הברזל מצטבר הוא גורם לסימפטומים המתבטאים באי נוחות כמו בחילות, כאבי בטן, עצירות וכאבי מפרקים. הוא עלול לגרום גם לנזק לכבד, לאי ספיקת לב ולסוכרת.
גברים מועדים יותר מנשים ללקות בהמוכרומטוזיס בגלל שנשים מאבדות דם המכיל ברזל באופן תדיר, במהלך המחזור החודשי.
המוכרומטוזיס יכולה להיגרם מסיבה תורשתית (המוכרומטוזיס ראשונית) או כתוצאה ממצב מתהווה דוגמת מחלת כבד כרונית, שגורם לגוף לספוג יותר ברזל מהנדרש.
אם הרופא חושד בקיום המוכרומטוזיס, על מנת לאשש את החשד הוא יפנה את המטופל לרופא מומחה לשם ביצוע בדיקות דם. כאשר יש לאדם מסוים המוכרומטוזיס ראשונית, ייתכן שגם בני משפחתו חולים במחלה.
חשוב להתחיל בטיפול מוקדם ככל האפשר כדי למנוע הצטברות ברזל נוספת.
הטיפול כולל הוצאת יחידת דם אחת (הכמות המוצאת בעת תרומת דם) בשיטה הדומה לתרומת דם, מגוף החולה. הטיפול יתבצע תחילה פעם בשבוע, עד שרמות הברזל תפחתנה ואז הטיפול יערך אחת לחודש או בתדירות נמוכה יותר.
לאנשים עם המוכרומטוזיס מומלץ להימנע מאכילת בשר אדום מאחר שהוא עשיר בברזל. עליהם גם להימנע מצריכת יותר מדי ויטמין C מאחר שוויטמין C מאפשר לגוף לספוג יותר ברזל. יש להימנע גם מתוספי מזון שמכילים ברזל ולהגביל את כמות האלכוהול הנצרכת, היות ואלכוהול עלול לפגוע בכבד.