19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

דימות בתהודה מגנטית (MRI) בהרדמה - מידע רפואי

רופאה מייעצת: ד"ר סיגל טל

Magnetic Resonance Imaging (MRI) with Anesthesia
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

נושאים:

MRI

אזהרות והנחיות

אזהרות והנחיות מיוחדות לבדיקה זו

הנחיות מדויקות ינתנו לנבדק לפני הבדיקה עצמה.

תזונה

על הנבדק להיות בצום לפני ביצוע הרדמה כללית. תוך כדי הרדמה כללית ישן הנבדק שינה עמוקה. במצב זה פעולות ההחזר של הגוף (רפלקסים) אינן מתקיימות ולכן גוברת הסכנה לשאיפה לריאות ולהתפתחות דלקת ריאות. קיבתו של הנבדק צריכה להיות ריקה כדי למנוע שאיפת הפרשות ותוכן קיבה.
מבוגרים וילדים צריכים לצום במשך 6 שעות לפני ביצוע ההרדמה, ולשתות מים עד שלוש שעות לפני ההרדמה.
תינוקות הניזונים מבקבוק (תרכובת מזון תינוקות, פורמולה) ניתן להאכיל עד שש שעות לפני ההרדמה ולהשקות במים ממותקים בסוכר עד שעתיים לפני ההרדמה.
תינוקות יונקים יש להפסיק להאכיל 4 שעות לפני ביצוע ההרדמה.

תרופות

יש להתייעץ עם הרופא המרדים לגבי תרופות הנלקחות באופן קבוע. מטופלים הנוטלים תרופות ליתר לחץ דם, אפילפסיה, או אסטמה ימשיכו ליטול את התרופות עד ליום ביצוע ההרדמה ואף ביום ההרדמה עצמו. יש להפסיק נטילת כדורים לדילול דם 72 שעות לפני הבדיקה, בהתייעצות עם הרופא המטפל.

אזהרות

אין לבצע הרדמה כללית לאחר מחלת חום או במהלכה. במקרים אלו יש לדווח לרופא המרדים ולצוות המכון לפני ביצוע ההרדמה. לאור דחיפות וחשיבות הפעולה, חומרת מחלת החום, ושיקולים נוספים עשוי הרופא המרדים להחליט האם בכל זאת לבצע את ההרדמה ואת סריקת ה- MRI.
במידה שביום הבדיקה סובל הנבדק מהתקף אסטמה, סטרידור ('צפצופים') או ברונכיט ומטופל באמצעות משאף או אינהלציה לא תבוצע הבדיקה.
ה- MRI הוא מגנט חזק ולכן אין להכנס לסביבתו עם עצמים מתכתיים שעלולים להיצמד למגנט. לפני הכניסה לחדר הבדיקה יש להסיר כל אביזרי מתכת ואלקטרוניקה לרבות שעונים, תכשיטים, עגילים ופירסינג, סיכות שיער, מפתחות, מטבעות, כרטיסי אשראי וטלפונים ניידים. כמו כן יש להוריד פאות, משקפיים, שיניים תותבות ומכשירי שמיעה.
סתימות וטבעות בשיניים ('גשר') אינן בעייתיות אך חשוב ליידע עליהן את הטכנאי מאחר שהן עלולות לגרום לעיוותים בהדגמה של אזור הפנים והמוח. לפני סריקה מכוונת לאזור ראש-צוואר יש להסיר איפור ומסקרה. יש ליידע את הטכנאי על קעקועים מאחר שהדיו בקעקועים עלול להכיל שיירי מתכת (נדיר).
נבדקים שבגופם מושתל קוצב לב או תותבים כירורגיים (פלטינות, מפרק מלאכותי, מסתם מלאכותי, ברגים אורתופדיים) או שבגופם רסיסי מתכת או חלקי מתכת אינם יכולים לעבור סריקת MRI. יש ליידע את הטכנאי על התקן תוך רחמי למניעת הריון וכן על אביזרי שמע מושתלים.
נבדקים שסובלים מקלאוסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים) לא יוכלו לעבור את הבדיקה או שיוצע להם חומר מטשטש על מנת להפיג את החרדה.
נבדקים השוקלים מעל 140 קילוגרם אינם יכולים להיכנס לתוך התעלה במגנט.

נשים הרות ומניקות

אישה הרה תיידע על כך את הטכנאי. מותר לבצע סריקת MRI לאחר השבוע ה- 15 להריון אך טרם הוברר אם קיימות השלכות לחשיפת העובר לשדה מגנטי במהלך ההריון. במקרים אלו מומלץ לשקול את נחיצות הבדיקה טרם ביצועה.
מומלץ להמנע מהנקה במשך 24-48 שעות לאחר סריקת MRI שבוצעה עם חומר נגוד מאחר שלא ידועה השפעתו של חומר הנגוד שעובר בחלב על התינוק (אם כי לא ידועה השפעה שלילית).

דגשים לנבדק

  • יש להצטייד בהפניה מרופא.
  • יש להביא תעודה מזהה (תעודת זהות או רישיון נהיגה).
  • יש להצטייד באישור ממרכז יעוץ ודימות, התחייבות או טופס 17.
  • יש להביא צילומים קודמים של איזור הבדיקה (לא בהכרח MRI).
  • יש להיות בצום 4 שעות לפני הבדיקה. ניתן לשתות מעט מים. חולי סכרת - יש להיות 3 שעות בצום. ניתן לאכול משהו קטן ומתוק במידת הצורך.
  • יש להפסיק נטילת כדורים לדילול דם 72 שעות לפני הבדיקה, בהתייעצות עם הרופא המטפל.
  • רצוי להביא בדיקת דם עדכנית של תפקודי כליה שבוצעה בטווח של עד שלושה חודשים ממועד בדיקת ה- MRI.