18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

דימות בתהודה מגנטית (MRI) בהרדמה - מידע רפואי

רופאה מייעצת: ד"ר סיגל טל

Magnetic Resonance Imaging (MRI) with Anesthesia
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

נושאים:

MRI

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הדימות של רשת בתי החולים 'אסותא' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים.

תהליך ההרדמה

מספר ימים לפני הבדיקה תערך פגישה עם הרופא המרדים שמטרתה בירור בנושא מחלות רקע או רגישויות מהן סובל הנבדק, ושעשויות להשפיע על תהליך ההרדמה.
ככלל, ההרדמה היא תהליך בטוח. אצל נבדקים הסובלים ממחלות לב או ריאה יתכנו סיבוכים אשר יפורטו בפני הנבדק על ידי הרופא המרדים במהלך השיחה. כמו כן יסביר הרופא לנבדק (או להוריו, אם מדובר בילד) את תהליך ההרדמה ואת ההכנה הנדרשת עבורו (צום) ויקבל את הסכמתו לביצוע הפעולה.
תהליך ההרדמה יבוצע בחדר ה- MRI. חומרי ההרדמה ינתנו דרך הוריד או בשאיפה. משך כל זמן ההרדמה ישהה המרדים עם הנבדק.

סריקת ה- MRI

לפני הבדיקה יש לפשוט את הבגדים וללבוש כותונת בדיקה רפויה. בהתאם לצורך תיתכן הזרקה של חומר נגוד דרך עירוי בזרוע. חדירת חומר הנגוד לגוף עלולה לגרום לתחושת קור שחולפת תוך מספר דקות. הבדיקה אורכת כ- 30 עד שישים דקות, ובמרבית המקרים תבוצע ללא הרדמה או אלחוש.
סורק ה- MRI נראה כתעלת מתכת שפתוחה בשני קצותיה. הנבדק שוכב על גבי מיטה ממונעת שנוסעת לתוך התעלה במרכז המגנט. במהלך הבדיקה יש לשכב ללא תזוזה ולעתים אף לעצור את הנשימה (למשך כ- 20 שניות בלבד) ולפיכך תיתכן אי נוחות מסוימת עבור הנבדק.
במקרים מסוימים יונח סליל מגנטי סביב אזור הגוף המיועד לסריקה. סליל זה נראה כמו שריון עשוי פלסטיק ומטרתו לשפר את איכות התמונה המתקבלת בדימות. תהליך סריקת ה- MRI מרעיש ולכן יקבל הנבדק אטמי אוזניים או אוזניות. טכנאי ה- MRI מפעיל את הסורק באמצעות מחשב שנמצא בחדר סמוך. במהלך כל משך הסריקה ישמור הטכנאי על קשר עם הנבדק וישוחח עמו.
לאחר סיום הסריקה תנוע המיטה אל מחוץ למגנט והטכנאי יעזור לנבדק לרדת ממנה באופן בטוח.

לאחר הבדיקה

לאחר סיום סריקת ה- MRI יעיר המרדים את הנבדק באמצעות הפסקה במתן חומרי ההרדמה. הנבדק יועבר לחדר ההתאוששות להשגחה ולמעקב אחר תופעות לוואי אפשריות של ההרדמה דוגמת בחילה או הקאה וכן לצורך ניטור מלא של מערכות הגוף. משך ההתאוששות כשעה וחצי. במידת הצורך יועבר הנבדק להמשך השגחה במחלקות האשפוז.
מרבית הנבדקים ישוחררו לביתם עוד ביום הבדיקה, לאחר בדיקה ואישור של הרופא המרדים. אין לנהוג במשך 24 שעות לאחר ההרדמה ולכן חשוב להגיע עם מלווה.
בעקבות הזרקת חומר הניגוד תיתכנה תופעות לוואי קלות שכוללות בחילה וכאב מקומי בזרוע. תופעות אלו תחלופנה תוך זמן קצר. בכל מקרה של תגובה אלרגית חריפה שכוללת קוצר נשימה, גרד בעיניים או כל תופעה אחרת, יש לפנות לרופא המטפל לקבלת טיפול מתאים.
מומלץ לשתות הרבה נוזלים לאחר הבדיקה על מנת לשטוף את חומר הניגוד מהגוף.
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.