17 דצמבר 2017 כ"ט כסלו תשע"ח
מעודכן לתאריך  29.10.2010  באדיבות ה 

כיני ראש - מידע רפואי

Head Lice

מבוא לכיני ראש

כיני ראש (Pediculus capitis) הן חרק קטן נטול כנפיים, בגודל גרעין סומסום (2-4 מילימטר), בצבע אפור-חום. הכינה מתקיימת באמצעות מציצת דם מהקרקפת. הכינים חיות בכל חלק של הקרקפת, אולם מתרכזות בעיקר בעורף ומאחורי האוזניים מקום בו הן תטלנה את ביציהן.
ביצי הכינה נראות כנקודות לבנות קטנות אשר נדבקות לבסיס השיער. הביצים בוקעות 6-10 ימים לאחר הטלתן. לאחר הטלת הביצה, מדביקה אותה הכינה לשיער באמצעות חומר דבק שהיא מפרישה. ההדבקה מתבצעת סמוך לעור הקרקפת. 10-14 ימים לאחר מכן הן הופכות לכינה בוגרת. הכינה הבוגרת מתרבה בקצב מהיר, והיא חיה במשך כ- 4 שבועות, שבמהלכן תטיל כ- 50-150 ביצים.
כיני ראש נפוצות במיוחד בקרב ילדי הגן ובית הספר, במיוחד בגילאי 4-13. הכינים נפוצות בקרב בנות פי 2-3 מאשר בקרב בנים. כיני ראש פוגעות רק בבני אדם, ואינן עוברות אליו או ממנו לבעלי חיים.
קשה למנוע הדבקה בכינים אולם שימוש שוטף בשמן רוזמרין עשוי להפחית את תדירות ההדבקה. מרבית התכשירים שמיועדים להשמדת הכינים וביצי הכינים מצריכים שני טיפולים במרווח של עשרה ימים אחד מהשני.
כינה על שיערה
הכינה מתקיימת באמצעות מציצת דם מהקרקפת.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כיני ראש – מיתוסים נפוצים

  1. על אף הדעה הרווחת, כיני ראש אינן שכיחות דוקא בשיער מלוכלך או בקרב ילדים בעלי הרגלי ניקיון לקויים. אף הדבקויות חוזרות בכינים אינן מעידות על הזנחה או על השגחה הורית לקויה.
  2. כינים אינן מעבירות מחלות אולם גרוד מתמשך בעקבות הדבקויות חוזרות עלול לגרום לזיהום דלקתי בקרקפת.
  3. המיתוס שהכינים קופצות, עפות או שוחות הוא נטול בסיס. כיני הראש נטולות רגליים אחוריות או כנפיים החיוניות לפעולות אלו.
  4. לסברה שצביעת השיער תמנע הדבקות בכינים אין אחיזה מדעית.
  5. חומץ אינו מסוגל לנתק את הכינה מהשיער מאחר שהוא חומצה חלשה. הדבק שמקבע את הכינה לשער מתמוסס אך ורק בסביבה חומצית חזקה.
  6. אקונומיקה או מי חמצן אינם מונעים הדבקה בכינים ואינם מהווים תכשיר קוטל כינים. מריחת אקונומיקה על הקרקפת תגרום לכוויות קשות ולאובדן שיער. אין להשתמש באקונומיקה כתכשיר לטיפול בכינים.