26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  25.09.2009  באדיבות ה 

כתמי לידה - מידע רפואי

Birthmarks
מעודכן לתאריך  25.09.2009  באדיבות ה 

סימפטומים של כתמי לידה

קיימים כתמי לידה וסקולאריים (של כלי דם) מסוגים שונים. לעתים יש צורך להמתין מספר שבועות (ואפילו חודשים) מרגע הלידה, עד שניתן לבצע אבחנה מדויקת של סוג הכתם. כתמי הלידה הנפוצים ביותר הם כתמים שטוחים, המנגיומות, וכתמים מסוג יין-פורט.

כתמים שטוחים (מאקולרים, macular stains)

אלו הם כתמי הלידה השכיחים ביותר. מדובר בכתמים עדינים, שטוחים, אדמדמים-ורדרדים, שמופיעים לרוב על המצח, באזורים שונים בפנים, בעפעפיים, בקצה האף, בשפתיים ובעורף. לעתים נהוג לכנות כתמים מסוג זה בשם 'נשיקות מלאך'. אין צורך לטפל בכתמים שטוחים, מאחר שרובם נעלמים מאליהם לקראת גיל שנתיים, ואילו כתמים שטוחים בעורף ייעלמו בגיל ההתבגרות.

כתמים מסוג יין-פורט (Port wine stains, Naevus flammeus)

כתמים מסוג זה יופיעו בכ- 3 מכל 1000 לידות. התופעה שכיחה יותר בבנות. כתם יין-פורט הוא המנגיומה קפילארית (נימי דם), שיופיע מייד בזמן הלידה. מדובר בכתם שטוח, בעל גוון אדמדם-סגלגל, שיופיע לרוב באזור הפנים והצוואר, בעורף ועל הגפיים. במרבית המקרים, יופיעו כתמים אלו בצד אחד בלבד של הפנים.
כתמי יין-פורט גדלים בקצב הגדילה של הילד, ולכן יתעבו במהלך השנים, ויפתחו בליטות על פני שטח העור. כתמים אלו לא ייעלמו מעצמם, ובהעדר טיפול, יוותרו בגוף למשך כל תקופת החיים.
ההפרעה השכיחה ביותר שנגרמת עקב הופעת מכתמי יין-פורט, ובפרט כתמים באזור הפנים, היא הפרעה פסיכולוגית-רגשית, הפרעה חברתית והפרעה כלכלית. כתם לידה מסוג זה פוגע קשות בדימוי העצמי ועלול לפגוע בקבלת הפרט על ידי החברה.
כתמי יין-פורט באזור המצח, צידי הפנים ובעפעפיים עלולים להשפיע על התפתחות גלאוקומה (לחץ תוך עיני גבוה שמחייב טיפול מתאים, על מנת למנוע התדרדרות עד כדי עיוורון), ואף לגרום להתקפי אפילפסיה. לפיכך, ילדים שסובלים מכתמים אלו באזור הפנים והמצח צריכים להיות במעקב של רופא עיניים ושל נוירולוג ילדים.

המנגיומות (Haemangioma)

המנגיומות הם כתמי לידה שמופיעים מייד לאחר הלידה, ובמשך השבועות והחודשים שלאחריה. המנגיומה נגרמת עקב צבר של כלי דם בתוך ומתחת לעור. המנגיומה תתפתח אצל 1 מכל 20 תינוקות. התופעה שכיחה יותר בבנות. המנגיומות עלולות להופיע בכל אזורי הגוף והפנים. במרבית המקרים תתפתח המנגיומה יחידה, אך עלולות להופיע גם שתיים או שלוש.
עד גיל שנה לערך, נוטות ההמנגיומות לגדול, עד לגודל של כ- 5-8 סנטימטרים. לאחר מכן הן בדרך כלל יתכווצו ויתבהרו מאליהן. במרבית המקרים, ההמנגיומות יהפכו שטוחות עד גיל חמש, וייעלמו לחלוטין בגיל ההתבגרות. בחלק מהמקרים, עלול להיוותר סימן שטחי על פני העור.
מקובל להתייחס לשני סוגים עיקריים של המנגיומות:
  1. המנגיומה נימית דמוית תות שדה (strawberry hemangiomas ). אלו מורמות מעל שטח פני העור וצבען אדום עז.
  2. קברנומה (Cavernous haemangioma). המנגיומה מלאה חללים, מקומת בשכבות העמוקות של העור, בעלת צבע כחלחל.
 

שומות מלנוציטיות מולדות (Congenital melanocytic naevi, CMN, Congenital moles)

שומות מלנוציטיות מולדות נגרמות בעקבות צבר של תאי עור מסוג מלנוציטים (Melanocytes) באזור מסוים על פני העור. בדרך כלל, אלו יופיעו באזור הראש, או הצוואר ובאזור הגב. אצל אנשים בעלי עור בהיר, השומות תהיינה בגוון חום, ואילו אצל אנשים בעלי עור כהה השומות תהיינה שחורות.
יתכנו שומות מלנוציטיות מולדות בגדלים שונים, אולם בדרך כלל מדובר בשומות קטנות, בקוטר שאינו עולה על 2.5 סנטימטרים. שומות בינוניות תהיינה בקוטר 2.5-20 סנטימטרים, ואילו גדולות בקוטר שמעל 20 סנטימטרים.

סימני החסידה (Stork marks)

סימנים אלו נפוצים מאד ומתאפיינים ביצירת אזורים שטוחים וורודים, בדרך כלל בין הגבות או בעורף. הסימנים מופיעים מיד בזמן הלידה. סימני החסידה נגרמים על ידי צבר של כלי דם זעירים תת עוריים, ונוטים לבלוט יותר בזמן שהתינוק בוכה.
סימנים אלו מטשטשים במהירות, ובדרך כלל ייעלמו תוך מספר חודשים לאחר הלידה.

נקודת חן ענקית מולדת (giant congenital nevus)

כשמן כן הן. אלו הן נקודות חן ענקיות שעלולות להופיע בכל אזור בגוף, אולם שכיחות במיוחד באזור הגב והבטן. לעתים תיתכן צמיחת שיער במרכזן. נקודות חן אלו קטנות יותר בתקופת הינקות, אולם הולכות וגדלות ככל שהילד גדל. קוטרה של נקודת חן ענקית יעלה בדרך כלל על 20 סנטימטרים, בטרם תיעצר גדילתה.
סרטן עור עלול להתפתח אצל אחד מכל שישה (כ- 15%) אנשים עם נקודות חן ענקיות, ובמקרים רבים, כבר בתקופת הילדות. הסיכון גבוה במיוחד במקרה של נקודות חן מולדות ענקיות באזור הגב והבטן. לפיכך קיימת חשיבות רבה לאבחנה נאותה של הנגע על ידי מומחה לרפואת עור. במידת הצורך יש לבצע ביופסיה (דגימת רקמה) ולכרות את הנגע בטרם יהפוך לממאיר. כשמדובר בנגעים גדולים במיוחד, יתכן צורך בכריתה בשלבים ובהשתלת עור.