06 אפריל 2020 י"ב ניסן תש"פ
מעודכן לתאריך  25.09.2009  באדיבות ה 

כתמי לידה - מידע רפואי

Birthmarks
מעודכן לתאריך  25.09.2009  באדיבות ה 

גורמים לכתמי לידה

הסיבה המדויקת להתפתחות כתמי לידה אינה ידועה. חשוב לציין שמרבית כתמי הלידה הווסקולאריים אינם תורשתיים.

כתמים מסוג יין-פורט (Port wine stains, Naevus flammeus)

כתמי לידה מסוג זה נוצרים ככל הנראה בעקבות בעיה בכלי הדם הקטנים, המכונים 'קפילרות' (Capillaries), באזור בו נוצר הכתם.
במצב תקין, כלי הדם יכולים להתכווץ ולהתרחב, בהתאם לקצב זרימת הדם. בכתמי יין-פורט, הקפילרות נותרות במצבן המורחב, באופן שמאפשר זרימת דם מוגברת לאזור, וגורם להיווצרות כתם אדום או סגול קבוע. הסברה המקובלת היא שבאזורים בהם מתפתחים כתמי יין-פורט קיימת פגיעה עצבית בקפילרות. הגירויים העצביים ששולטים בהתרחבות והתכווצות הקפילרות אינם נשלחים כראוי, ולכן כלי הדם נותרים רחבים כל העת.
כתמי יין-פורט קשורים במצבים פתולוגים אחרים, כגון סינדרום סטורג-וובר (Sturge-Weber syndrome) וסינדרום קליפל-טרנאוני-וובר (Klippel-Trenaunay-Weber syndrome). בסינדרום סטורג-וובר, נמצא שהכתמים קשורים בפגם בכלי הדם המעורבים בתפקוד המוח, ועלולים להצביע על קשיי למידה בקרב הלוקים בסינדרום זה. בסינדרום קליפל-טרנאוני-וובר, כתמי יין-פורט מתפתחים על הזרועות או הרגליים, וגורמים להגדלה משמעותית של נפח הגפה.

המנגיומות (Haemangioma)

המנגיומות נגרמות אף הן בעקבות פגם בהתפתחות כלי הדם הקטנים באזור הכתם. תחילה הן מתפתחות בקצב מהיר וצבען נוטה להתחזק. לאחר כ- 6 חודשים, הגידול פוסק, והמצב נותר ללא שינוי. לאחר מכן, ההמנגיומות תתחלנה להתכווץ, ובמרבית המקרים תיעלמנה מבלי להשאיר כל סימן.
המנגיומות שטחיות תיעלמנה בדרך כלל מעצמן עד גיל 7.
מקרים קשים יותר של המנגיומה נימית עלולים לגרום לעיוות של העור סביב ההמנגיומה, ולפיכך לעתים יש מקום לשקול ניתוח פלסטי של ההמנגיומה. כמו כן, במקרים קשים, יתכנו גם בעיות בנשימה, באכילה ובתפקודים חיוניים אחרים, עד כדי הצורך בטיפול בסטרואידים או בלייזר, להקלת המצב.
קברנומות (Cavernous haemangioma) ייעלמו במרבית המקרים עד גיל 5, אולם בחלקן עלול להיות צורך לטפל.

שומות מלנוציטיות מולדות (Congenital melanocytic naevi, CMN, Congenital moles)

הגורם המדויק להתפתחות שומות מלנוציטיות מולדות אינו ידוע. ככל הנראה, אף אלו נגרמות עקב פגם התפתחותי.
מלנוציטים (Melanocytes) הם התאים שמייצרים את הפיגמנט מלנין, שמקנה לעור הגנה מפני קרינת השמש. במהלך התפתחות תקינה, המלנוציטים מתפזרים באופן אחיד וחלק בגופו של התינוק. כאשר מתפתחת שומה מלנוציטית מולדת, נפגע תהליך הפיזור באופן שגורם לצבר של מונוציטים באזור אחד בגוף.