23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  25.09.2009  באדיבות ה 

כתמי לידה - מידע רפואי

Birthmarks
מעודכן לתאריך  25.09.2009  באדיבות ה 

טיפול בכתמי לידה

כתמים מסוג יין-פורט (Port wine stains)

הטיפול הנפוץ והפשוט ביותר הוא כיסוי של הכתם באמצעות איפור. כיום קיים טיפול יעיל בלייזר. טיפול הלייזר יעיל ביותר עבור ילדים קטנים, ולכן חשוב להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר (יעילות הטיפול במבוגרים פחותה). אצל כ- 25% מהמטופלים יביא הטיפול בלייזר להעלמת הכתם, וב- 70% מהמטופלים יושג שיפור משמעותי במראה. חלק מהמטופלים לא יגיבו לטיפול כלל.
טיפול הלייזר כרוך באי נעימות ואף בכאב. בעת הטיפול בילדים מומלץ לבצע טשטוש, או הרדמה מלאה, בהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל ומצבו של הילד. חשוב לזכור כי לטיפול בלייזר יתכנו תופעות לוואי, כגון פיגמנטציה (התכהות של האזור המטופל), או הבהרת יתר, הצטלקויות, התפתחות גלד ונפיחות מקומית.

המנגיומות (Haemangioma)

מרבית ההמנגיומות אינן דורשות כל התערבות טיפולית, ואלו ייעלמו מאליהן עם הזמן. על אף הקושי הרגשי (בעיקר של ההורים והמשפחה הקרובה) הכרוך בהמתנה של שנים לא מועטות עד להעלמות ההמנגיומה, מומלץ להתאזר בסבלנות, ולא למהר לבחור באופציות טיפוליות שדורשות התערבות רפואית.
כ- 80% מההמנגיומות ייעלמו ללא כל טיפול, ורק ב- 20% יהיה צורך לטפל, מפאת סיבוכים מקומיים (המנגיומות סמוך לעין, לאף, לפה או לפי הטבעת עלולות לגרום לבעיות באכילה, בנשימה ובתפקודי גוף חיוניים אחרים).
במידת הצורך, ניתן לטפל בהמנגיומות באמצעות מתן סטרואידים, הן במריחה מקומית והן דרך הפה. טיפול מסוג זה כרוך בתופעות לוואי שעלולות להיות חמורות, כגון סוכרת, יתר לחץ דם, התפתחות קטרקט ונטייה מוגברת לזיהומים.
בשנים האחרונות ניתן לטפל בהמנגיומות באמצעות קרני לייזר שחודרות אל מתחת לעור ומכווצות את כלי הדם בצבר.
במקרים חמורים של קברנומות (Cavernous haemangioma) ניתן להשתמש באינטרפרון-אלפא (Alpha interferon). אינטרפרונים הם חומרים שנוצרים באופן טבעי על ידי מערכת החיסון של הגוף כדי להילחם בזיהומים ובגידולים. לטיפול זה עלולות להתלוות תופעות לוואי חמורות, ולכן חשוב לשקול היטב את התועלת לעומת הנזק האפשרי.

שומות מלנוציטיות מולדות (Congenital melanocytic naevi, CMN)

קיים סיכון, אם כי נמוך, ששומה מלנוציטית מולדת תתפתח למלנומה ממאירה, בעיקר בשומות שמכסות שטח עור נרחב. ככל ששטח העור גדל, כך עולה הסיכון להתפתחות מלנומה ממאירה. לפיכך, במידת האפשר, מומלץ לכרות שומות אלו בניתוח.
יחד עם זאת, בשומות גדולות מאד, ניתוח אינו תמיד אפשרי. במקרה כזה חשוב להיות במעקב רפואי צמוד של רופא עור, ובכל מקרה של שינוי בגודל, צורה או צבע של השומה, יש לבצע ביופסיה על מנת לאבחן שינויים טרום ממאירים או ממאירים כבר בשלבים מוקדמים. ביופסיה היא דגימה של הרקמה, שנבדקת תחת המיקרוסקופ.

סימני החסידה (Stork marks)

כתמים אלו ייעלמו תוך מספר חודשים לאחר הלידה ולכן אינם מצריכים כל טיפול.