26 מרץ 2019 י"ט אדר ב תשע"ט
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

אולטרה סאונד (US) ורידים - מידע רפואי

רופאה מייעצת: ד"ר סיגל טל

Venous Ultra-Sound Imaging (US, Sonography
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

תחומים:

כלי דם

נושאים:

US

מבט כללי

מבוא

בדיקת אולטרה סאונד (בעברית, על-קול) היא שיטת דימות העושה שימוש בגלי קול בתדר גבוה, שאינם נקלטים על ידי האוזן האנושית. במהלך הבדיקה עוברים עם מתמר (סורק ידני) על האבר הנסרק. המתמר שולח גלי קול אל אבר המטרה וקולט את הגלים המוחזרים ממנו, אלו מתורגמים בעזרת מחשב לתמונה של האבר הנסרק. כדי לשפר את חדות התמונה נמרח ג'ל מימי שקוף על גבי העור באזור שנסרק.
אולטרה סאונד היא שיטה שכיחה לאבחון גידולים, הערכת יעילותו של טיפול, בחינת זרימת הדם והערכת חסימות או היצרויות בכלי דם, הערכת מצבם של אברים פנימיים ולצורך מעקב אחר התפתחותו של עובר ברחם.
בדיקת דופלר אולטרה סאונד היא בדיקה אבחנתית להערכת זרימת הדם בכלי הדם ולמדידת כיוון וקצב זרימת הדם בזמן אמת. באמצעות הבדיקה ניתן להעריך את מצב כלי הדם לרבות עורקי וורידי הגוף והלב וכן את זרימת הדם בעוברים, בשליה, בחבל הטבור ובכלי הדם ברחם.
 בדיקת אולטרה סאונד אינה עושה שימוש בקרינה מייננת ולכן בטוחה עבור ילדים ונשים הרות. לעתים, כאשר האבר הנסרק מוסתר על ידי עצם או אוויר, או שהנבדק בעל עודף משקל, לא ניתן יהיה לבצע את הבדיקה.
 בהתאם לאברים שנסרקים תיקבע הכנה ייעודית עבור כל בדיקה.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו לא נעשה שימוש בחומר ניגוד.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

בדיקת אולטרה סאונד של הורידים תבוצע בעיקר לאיתור קרישי דם בורידי הרגליים בעקבות פקקת ורידים עמוקים (DVT, Deep Vein Thrombosis). פקקת ורידים עמוקים תתבטא בכאב ובנפיחות ברגל ועלולה לגרום לסיבוך דוגמת תסחיף ריאות. תסחיף ריאות יתרחש כאשר חלק מקריש דם ניתק, נסחף לזרם הדם וחוסם את כלי הדם בריאות. על מנת להעריך את זרימת הדם בורידים תבוצע בדיקת דופלר אולטרה סאונד.
הבדיקה אף מסייעת לאבחון נפיחות בלתי מוסברת ברגליים ולאבחון דליות ברגליים (בפרט לקראת ניתוח לטיפול בדליות).
אולטרה סאונד ורידים יבוצע טרם החדרת צנתר לוריד וכן לקראת ניתוח מעקפים, אם צריך להסיר ורידים מהגפיים לצורך ביצוע המעקפים.
חסרונה של בדיקה זו בכך שהיא אינה יעילה להדגמת כלי דם קטנים מתחת לעור או להדגמה של ורידי השוק והזרוע.