28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
תאריך עידכון  13.05.2021  באדיבות 

סקביאס (גרדת) - מידע רפואי

(Scabies)
תאריך עידכון  13.05.2021  באדיבות 

טיפול בסקביאס

למרות שקיימים תכשירים לטיפול בסקביאס שאינם דורשים מרשם רופא, יש לפנות בכל זאת לברור רפואי, מאחר שקיימות מחלות עור אחרות שעלולות להיות מסוכנות, בעלות סימפטומים דומים לאלו של סקביאס.
אם קיים חשש שילדכם חולה בסקביאס, פנו בהקדם לייעוץ אצל רופא הילדים.
הטיפול בסקביאס הוא טיפול חיצוני באמצעות מריחת קרמים על העור. במקביל לטיפול במחלה עצמה, ניתן לטפל בתופעות המחלה, ובפרט בגרד הקשה שנלווה לה.

קרמים

שני החומרים הנפוצים ביותר לטיפול בסקביאס מכילים חומרים קוטלי חרקים, שמשמידים את החרק:
  • מלתיון (Malathion), הנמצא בתכשיר פריודרם (Prioderm), שנמכר ללא מרשם רופא.
  • פרמתרין (Permethrin), הנמצא בתכשירים לייקליר (Lyclear) ומייט-אקס (Mite-X). תכשירים אלו דורשים מרשם רופא.
 
חשוב שכל בני הבית וכל מי שבא במגע קרוב עם האדם החולה (כולל קיום יחסי מין) יטופלו באותו הזמן, גם אם אין להם סימפטומים.
כאשר מדובר בהדבקה ראשונה, יש לטפל בכל מי שבא במגע קרוב עם הנגוע במהלך ששת השבועות האחרונים.
בהדבקה חוזרת בסקביאס, יש לטפל בכל מי שבא במגע קרוב עם הנגוע ב- 48 השעות האחרונות. במידה שלא כולם יטופלו הרי הסיכון לחזרה של המחלה יגבר.

אופן השימוש בקרם:

  • מרחו את התכשיר על עור יבש וקר. מומלץ לא למרוח את התכשיר אחרי אמבטיה חמה מפני שהספיגה של החומר לתוך הגוף מוגברת אגב מגע עם עור חם. במקרה כזה, החומר לא יישאר כנדרש על העור באזור המיועד לטיפול.
  • מרחו את הקרם על כל הגוף, מהסנטר והאוזניים לכיוון מטה, תוך מתן תשומת לב מיוחדת לאזורים בין אצבעות הידיים והרגליים, מתחת לציפורניים ובאזורים של קיפולי הגוף. רצוי להשתמש במברשת שיניים ישנה כדי להגיע עם החומר היטב מתחת לציפורני הידיים והרגליים. לאחר השימוש יש לסגור את מברשת השיניים היטב בשקית ולהשליכה.
  • בטיפול באנשים שסובלים מתפקוד לקוי של מערכת החיסון, בילדים צעירים ובקשישים, יש למרוח את התכשיר על כל הגוף, כולל פנים וקרקפת.
  • יש להשאיר את התכשיר על הגוף. את תכשירי המלתיון יש להשאיר במשך 24 שעות, ואת תכשירי הפרמתרין יש להשאיר על הגוף במשך 8-12 שעות בלבד.
  • אם במהלך הטיפול האזור שנמרח נשטף במים יש למרוח את התכשיר מחדש.
  • מומלץ לבצע טיפול נוסף לאחר 7 ימים כדי לשפר את סיכויי הצלחתו. בצורה זו, גם חרקים שבקעו מהביצים בתקופה שבין הטיפולים, יפגעו בטיפול השני.
 
אם את מניקה, יש להסיר את הקרם היטב לפני ההנקה ולמרוח מחדש אחריה.
חשוב להתייעץ עם רופא לפני טיפול בילדים, במיוחד בטיפול במלתיון בילדים מתחת לגיל 6 חודשים, ובטיפול בפרמתרין בילדים מתחת לגיל שנתיים.
ניתן לחזור לפעילות יומיומית שגרתית כבר לאחר סיום הטיפול הראשון.
אם אתם מתביישים ליידע בני זוג שבאו עימכם במגע מיני שנדבקתם בסקביאס, תוכלו להיעזר בשרותי המרפאה כדי ליידע אותם על החשש להידבקות, מבלי למסור את זהותכם.
אם נדבקתם בסקביאס, הימנעו ממגע קרוב וממושך עם אנשים אחרים, עד שתבצעו את הטיפול הראשון. רצוי להימנע גם ממגע קרוב עם בני הבית עד לסיום הטיפול.

גרוד

קיימים תכשירים להקלה על גרד שאינם דורשים מרשם רופא, כמו תרחיץ קמומיל (Camomile lotion), או תרחיץ קלמין. במקרים קשים יותר, ניתן להשתמש במשחות שמכילות סטרואידים, אולם אלו דורשות מרשם רופא.
תכשירים נוגדי היסטאמין הניתנים בטבליות או בטיפות עשויים אף הם להקל על הגרד, וניתן לרכוש אותם בבית המרקחת ללא מרשם רופא.
התכשירים עלולים לגרום לישנוניות, ולכן חשוב להימנע מפעילויות הדורשות ריכוז וערנות כמו נהיגה והפעלה של מכונות כבדות.
תוכלו להתייעץ עם הרופא או הרוקח בבחירת התכשיר המתאים לכם.
הגרד עלול להימשך מספר שבועות לאחר הטיפול, מפני שמערכת החיסון ממשיכה להגיב לנוכחותם של החרקים המתים ולהפרשותיהם. במידה שהגרד נמשך למעלה מ- 6 שבועות לאחר תום הטיפול, יש לפנות לרופא.

תופעות לוואי של הטיפול

  • תכשירי מלתיון עלולים לגרום לגירוי של העור. אם התחושות מחמירות או אינן חולפות יש להתייעץ עם הרופא.
  • תכשירי פרמתרין עלולים לגרום לתחושות של גרד, חוסר תחושה, תחושת עקצוץ, דקירה או גירוי של העור. אם התחושות מחמירות או אינן חולפות יש להתייעץ עם הרופא.
 
אין עדויות לכך שטיפול בתכשירים טבעיים יכול לרפא סקביאס.
יש להימנע ממגע גופני קרוב וממגע מיני עד ששני בני הזוג השלימו את הטיפול לחלוטין, כדי להימנע מהדבקה מחודשת. ככל שתעכבו את קבלת הטיפול, כך תגבירו את הסכנה לסביבתכם הקרובה להידבק גם כן במחלה.

הטיפול בסקביאס בעל גלדים (Crusted scabies)

בסקביאס בעל גלדים שורצים בעור אלפי חרקים ולכן יתכן שיהיה צורך לבצע יותר מטיפול אחד כדי להסיר אותם.