01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

אולטרה סאונד (US) סקירת מוח לתינוק - מידע רפואי

רופאה מייעצת: ד"ר סיגל טל

Pediatric Ultra-Sound Imaging (US, Sonography) of the Brain
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

תחומים:

מוח

נושאים:

US

מבט כללי

מבוא

בדיקת אולטרה סאונד (בעברית, על-קול) היא שיטת דימות העושה שימוש בגלי קול בתדר גבוה, שאינם נקלטים על ידי האוזן האנושית. במהלך הבדיקה עוברים עם מתמר (סורק ידני) על האבר הנסרק. המתמר שולח גלי קול אל אבר המטרה וקולט את הגלים המוחזרים ממנו, אלו מתורגמים בעזרת מחשב לתמונה של האבר הנסרק. כדי לשפר את חדות התמונה נמרח ג'ל מימי שקוף על גבי העור באזור שנסרק.
אולטרה סאונד היא שיטה שכיחה לאבחון גידולים, הערכת יעילותו של טיפול, בחינת זרימת הדם והערכת חסימות או היצרויות בכלי דם, הערכת מצבם של אברים פנימיים ולצורך מעקב אחר התפתחותו של עובר ברחם.
בדיקת דופלר אולטרה סאונד היא בדיקה אבחנתית להערכת זרימת הדם בכלי הדם ולמדידת כיוון וקצב זרימת הדם בזמן אמת. באמצעות הבדיקה ניתן להעריך את מצב כלי הדם לרבות עורקי וורידי הגוף והלב וכן את זרימת הדם בעוברים, בשליה, בחבל הטבור ובכלי הדם ברחם.
בדיקת אולטרה סאונד אינה עושה שימוש בקרינה מייננת ולכן בטוחה עבור ילדים ונשים הרות. לעתים, כאשר האבר הנסרק מוסתר על ידי עצם או אוויר, או שהנבדק בעל עודף משקל, לא ניתן יהיה לבצע את הבדיקה.
בהתאם לאברים שנסרקים תיקבע הכנה ייעודית עבור כל בדיקה.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו לא נעשה שימוש בחומר ניגוד.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

אצל תינוקות עד גיל שמונה חודשים לערך המרפס הקדמי עודו פתוח ולכן מתאפשרת סריקת אולטרה סאונד של המוח. ככל שגילו של התינוק עולה קטן המרפס ונסגר ולכן יורדת איכות ההדגמה המתקבלת.
סריקת אולטרה סאונד של המוח אצל תינוק תבוצע במקרים הבאים:
  • מעקב התפתחותי אחר פגים. אחד הסיבוכים הנפוצים אצל פגים הוא דימום תוך מוחי שגורם לפגיעה ברקמת המוח. פגיעה זו עלולה להתבטא באופנים שונים לרבות קשיי למידה, פגיעה התפתחותית קשה, שיתוק מוחין, או פיגור שכלי.
  • היקף ראש לא תקין.
  • התפתחות לא תקינה של היקף הראש של התינוק.
  • זיהום במוח כגון דלקת קרום המוח.
  • פגיעות מולדות במוח התינוק דוגמת הידרוצפלוס. זוהי הצטברות נוזלים בחדרי המוח עקב חסימת מעברים או הפרעה בספיגת נוזל המוח וחוט השדרה (CSF).