14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
עדכון אחרון:  17.04.2019  באדיבות: 

מיפוי כדוריות דם אדומות מסומנות - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' דוד גרושר

Labeled Erythrocyte Scan
עדכון אחרון:  17.04.2019  באדיבות: 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | בטן ומערכת העיכול

נושאים:

מיפוי

מבט כללי

מבוא

מיפוי היא בדיקה המשלבת רפואה גרעינית עם אמצעי דימות מתקדמים שמטרתה לספק מידע רפואי שאינו מושג באמצעות שיטות דימות אחרות (דוגמת רנטגן או CT). בדיקה זו מבוצעת על ידי רופאים מומחים ברפואה גרעינית, ואינה פולשנית.
ברפואה גרעינית נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים המיועדים למטרת אבחון רפואי. חומרים אלו המוזרקים לגוף הנבדק נוטים להתרכז בחלק מאברי הגוף והרקמות. הם פולטים כמות מזערית של קרינת גמא (Gamma rays) אשר נקלטת על ידי מצלמה מיוחדת הרגישה לקרניים מסוג זה. בסיום הצילום מתבצע עיבוד ממוחשב של הנתונים שהתקבלו מהמצלמה.
החומר הרדיואקטיבי בו נעשה שימוש הוא טכנציום 99 (Technetium-99m) עקב נטייתו הטבעית להתרכז בכדוריות הדם האדומות. הקרינה הנפלטת מחומר זה אינה מסכנת את הנבדק.
בצילום שמתקבל ניתן להבחין באזורים בהירים או כהים המדגימים אברים ורקמות בגוף בהם נקלט החומר הרדיואקטיבי. מידת הכהות או הבהירות מלמדת על תפקוד האיבר או הרקמה. לפיכך באמצעות המיפוי ניתן לאבחן מצבי מחלה בשלבים מוקדמים ועל ידי כך לסייע בתכנון טיפול מתאים ולהגדיל את סיכויי הצלחתו.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר רדיואקטיבי שניתן בשאיפה, הזרקה תוך ורידית או בבליעה.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

מיפוי באמצעות כדוריות דם אדומות מסומנות משמש לצורך בירור במקרה של דימום חריף ממערכת העיכול התחתונה (המעיים, החלחולת ופי הטבעת).
כמו כן משמשת הבדיקה לאבחון המנגיומה גדולה במיוחד בטחול. זהו גידול שפיר בכלי הדם בטחול (בלעז, Giant splenic hemangioma).