04 דצמבר 2021 ל' כסלו תשפ"ב
עדכון אחרון:  17.04.2019  באדיבות: 

מיפוי כדוריות דם אדומות מסומנות - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' דוד גרושר

Labeled Erythrocyte Scan
עדכון אחרון:  17.04.2019  באדיבות: 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | בטן ומערכת העיכול

נושאים:

מיפוי

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במכון לרפואה גרעינית בבית החולים 'אסותא' ובמרכזים הרפואיים הגדולים.
טרם הצילום יוחדר לגופו של הנבדק החומר הרדיואקטיבי, או על ידי הזרקה ישירה לווריד או שתחילה יעורבב החומר עם דגימה מדמו של הנבדק ואז יוזרק.
כמות החומר הרדיואקטיבי המוזרקת לגוף קטנה מאד ובדרך כלל אינה גורמת לתופעות לוואי אם כי יתכנו פריחה בעור או גרד. לאחר הזרקת החומר יש להסתובב באזור המכון כארבע שעות על מנת לאפשר את קליטתו בכדוריות הדם ופיזורו בגוף.
הנבדק אינו פולט קרינה מסוכנת ולכן ניתן לשהות במחיצתו לאחר הזרקת החומר ובעת המיפוי. יחד עם זאת מומלץ שנשים בהריון תמנענה ממגע גופני ממושך עם הנבדק במהלך השעות הראשונות שלאחר הזרקת החומר הרדיואקטיבי.
המיפוי יתבצע בשכיבה על הגב על גבי מיטת הבדיקה ומצלמת הגמא תכוון לאזור הבטן. בהתאם לצורך הרפואי יבוצע המיפוי לאחר זמן ההמתנה או מיד עם הזרקת הסמן וגם לאחר זמן ההמתנה, זאת על מנת לעקוב אחר שינויים.
מיפוי אורך כחצי שעה ובסיומו יסייע הטכנאי לנבדק לרדת ממיטת הבדיקה.

לאחר הבדיקה

אין מניעה לשוב לשגרה לאחר ביצוע בדיקה זו מאחר שרמות הקרינה שנפלטות מגופו של הנבדק אינן מסוכנות לסביבה. מומלץ להמנע ממגע ממושך עם נשים בהריון וילדים רכים במהלך השעות הראשונות שלאחר הבדיקה, מאחר שחשיפה לקרינה עלולה להיות מסוכנת לעובר, לתינוקות ולילדים.
בשעות ובימים שלאחר הבדיקה יופרשו עודפי החומר הרדיואקטיבי מהגוף באמצעות השתן והצואה. על מנת לסייע בהפרשת עודפי החומר יש לשתות הרבה מים. כדי למנוע כל אפשרות לזיהום רדיואקטיבי של הסביבה הקרובה יש להקפיד על הורדת המים בבית השימוש פעמיים וליטול היטב ידיים.
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים.