14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

מיפוי עצמות - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' דוד גרושר

עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | דלקת, נוזלים | כאב, פציעה וחבלה | שרירים מפרקים ושלד

נושאים:

מיפוי

מבט כללי

מבוא

מיפוי היא בדיקה המשלבת רפואה גרעינית עם אמצעי דימות מתקדמים שמטרתה לספק מידע רפואי שאינו מושג באמצעות שיטות דימות אחרות (דוגמת רנטגן או CT). בדיקה זו מבוצעת על ידי רופאים מומחים ברפואה גרעינית, ואינה פולשנית.
ברפואה גרעינית נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים המיועדים למטרת אבחון רפואי. חומרים אלו המוזרקים לגוף הנבדק נוטים להתרכז בחלק מאברי הגוף והרקמות. הם פולטים כמות מזערית של קרינת גמא (Gamma rays) אשר נקלטת על ידי מצלמה מיוחדת הרגישה לקרניים מסוג זה. בסיום הצילום מתבצע עיבוד ממוחשב של הנתונים שהתקבלו מהמצלמה.
החומר הרדיואקטיבי בו נעשה שימוש הוא טכנציום 99 (Technetium-99m) עקב נטייתו הטבעית להתרכז בעצמות. הקרינה הנפלטת מחומר זה אינה מסכנת את הנבדק.
בצילום שמתקבל ניתן להבחין באזורים בהירים או כהים המדגימים אברים ורקמות בגוף בהם נקלט החומר הרדיואקטיבי. מידת הכהות או הבהירות מלמדת על תפקוד האיבר או הרקמה. לפיכך באמצעות המיפוי ניתן לאבחן מצבי מחלה בשלבים מוקדמים ועל ידי כך לסייע בתכנון טיפול מתאים ולהגדיל את סיכויי הצלחתו.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר רדיואקטיבי שניתן בשאיפה, הזרקה תוך ורידית או בבליעה.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

מיפוי עצמות מבוצע על מנת לאתר אזורים פגועים בעצמות השלד בעקבות חבלה, תהליך דלקתי (לדוגמה, אוסטאומייליטיס) או תהליך גידולי גרורתי.
הבדיקה מסייעת לאבחון המקרים הבאים:
  • חבלות בעצם שאינן מאובחנות על ידי אמצעי דימות אחרים.
  • קביעת הגיל של שברים וסדקים בעצמות.
  • כאב בלתי מוסבר בעצמות.
  • אבחון מצבי מחלה בעצמות לרבות דלקת פרקים, גידולים שפירים ומחלת פאג'ט (מחלה הפוגעת בעיקר לאחר גיל 50 ומאופיינת בדלקת מתמשכת בעצמות ואף בריכוך ועיוות מבנה העצמות).