21 פברואר 2019 ט"ז אדר תשע"ט
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

מיפוי אשכים - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' דוד גרושר

Scrotal Scan
עדכון אחרון:  10.02.2011  באדיבות: 

תחומים:

אברי מערכת הרבייה | דלקת, נוזלים | כלי דם

נושאים:

מיפוי

מבט כללי

מבוא

מיפוי היא בדיקה המשלבת רפואה גרעינית עם אמצעי דימות מתקדמים שמטרתה לספק מידע רפואי שאינו מושג באמצעות שיטות דימות אחרות (דוגמת רנטגן או CT). בדיקה זו מבוצעת על ידי רופאים מומחים ברפואה גרעינית, ואינה פולשנית.
ברפואה גרעינית נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים המיועדים למטרת אבחון רפואי. חומרים אלו המוזרקים לגוף הנבדק נוטים להתרכז בחלק מאברי הגוף והרקמות. הם פולטים כמות מזערית של קרינת גמא (Gamma rays) אשר נקלטת על ידי מצלמה מיוחדת הרגישה לקרניים מסוג זה. בסיום הצילום מתבצע עיבוד ממוחשב של הנתונים שהתקבלו מהמצלמה.
בדרך כלל החומר הרדיואקטיבי בו נעשה שימוש הוא טכנציום 99 (Technetium-99m). הקרינה הנפלטת מחומר זה אינה מסכנת את הנבדק.
בצילום שמתקבל ניתן להבחין באזורים בהירים או כהים המדגימים אברים ורקמות בגוף בהם נקלט החומר הרדיואקטיבי. מידת הכהות או הבהירות מלמדת על תפקוד האיבר או הרקמה. לפיכך באמצעות המיפוי ניתן לאבחן מצבי מחלה בשלבים מוקדמים ועל ידי כך לסייע בתכנון טיפול מתאים ולהגדיל את סיכויי הצלחתו.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר רדיואקטיבי שניתן בשאיפה, הזרקה תוך ורידית או בבליעה.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

מיפוי אשכים משמש לאבחון וריקוצלה באשך. זהו מצב רפואי שגורם להתפתחות ורידים נפוחים סביב האשך ועלול לגרום לפגיעה בפוריות הגבר.
כמו כן תבוצע בדיקה זו לאבחון דלקת באשכים או במעטפת האשכים וכן אם קיים חשד לתסביב האשך (testicular torsion) על מנת לוודא שאספקת הדם לאשכים תקינה.