25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  17.04.2019  באדיבות: 

מיפוי לסימון בלוטת הלימפה (בלוטת הזקיף) - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' דוד גרושר

Sentinel Node Scan
עדכון אחרון:  17.04.2019  באדיבות: 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | בלוטות ורקמות רכות | שדיים

נושאים:

מיפוי

מבט כללי

מבוא

מיפוי היא בדיקה המשלבת רפואה גרעינית עם אמצעי דימות מתקדמים שמטרתה לספק מידע רפואי שאינו מושג באמצעות שיטות דימות אחרות (דוגמת רנטגן או CT). בדיקה זו מבוצעת על ידי רופאים מומחים ברפואה גרעינית, ואינה פולשנית.
ברפואה גרעינית נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים המיועדים למטרת אבחון רפואי. חומרים אלו המוזרקים לגוף נוטים להתרכז בחלק מאברי הגוף והרקמות. הם פולטים כמות מזערית של קרינת גמא (Gamma rays) אשר נקלטת על ידי מצלמה מיוחדת הרגישה לקרניים מסוג זה. בסיום הצילום מתבצע עיבוד ממוחשב של הנתונים שהתקבלו מהמצלמה.
החומר הרדיואקטיבי בו נעשה שימוש הוא טכנציום 99 (Technetium-99m) עקב נטייתו הטבעית להתרכז בבלוטות. הקרינה הנפלטת מחומר זה אינה מסכנת את הנבדקת.
בצילום שמתקבל ניתן להבחין באזורים בהירים או כהים המדגימים אברים ורקמות בגוף בהם נקלט החומר הרדיואקטיבי. מידת הכהות או הבהירות מלמדת על תפקוד האיבר או הרקמה. לפיכך באמצעות המיפוי ניתן לאבחן מצבי מחלה בשלבים מוקדמים ועל ידי כך לסייע בתכנון טיפול מתאים ולהגדיל את סיכויי הצלחתו.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר רדיואקטיבי שניתן בשאיפה, הזרקה תוך ורידית או בבליעה.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

מיפוי לסימון בלוטת הזקיף יבוצע כהכנה לנטילת דגימת רקמה (ביופסיה) מבלוטות החשודות כנגועות בסרטן שד. ההליך יבוצע עבור מטופלות שהתגלה אצלן סרטן שד בשלב מוקדם. במהלך המיפוי יסומנו הבלוטות החשודות. ההליך יבוצע מספר שעות או לכל היותר, יממה, לפני ביצוע הביופסיה.
מטרת הביופסיה היא לקבוע אם הסרטן התפשט מעבר לרקמת השד ואם קיימת מעורבות של בלוטות הלימפה שסמוכות לשד (בלוטות אלו נמצאות בבית השחי). בלוטות הזקיף הן בלוטות הלימפה הראשונות שמנקזות את השד ולכן תאי סרטן שיתפשטו מהגידול ראשית יגיעו אליהן.
במידה שהבלוטות תקינות, הסיכון להימצאות בלוטות לימפה אחרות נגועות קטן ביותר ולכן אין צורך בכריתה של בלוטות נוספות. במקרה שבלוטות הזקיף נגועות בממאירות יהא צורך לכרות את כלל בלוטות הלימפה האזוריות על מנת למנוע התפשטות תאי גידול. במהלך הביופסיה יאתר ויסיר המנתח את הבלוטות ויבדוק אותן תחת מיקרוסקופ, כדי לאתר תאים סרטניים.