26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
עדכון אחרון:  17.04.2019  באדיבות: 

מיפוי לסימון בלוטת הלימפה (בלוטת הזקיף) - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' דוד גרושר

Sentinel Node Scan
עדכון אחרון:  17.04.2019  באדיבות: 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | בלוטות ורקמות רכות | שדיים

נושאים:

מיפוי

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במכון לרפואה גרעינית בבית החולים 'אסותא' ובמרכזים הרפואיים הגדולים.
טרם הצילום יוחדר לגופה של הנבדקת החומר הרדיואקטיבי באמצעות הזרקה תת עורית ישירה לשד. לעתים יעורבב החומר הרדיואקטיבי תחילה עם דגימה מדמה של הנבדקת ואז יוזרק.
כמות החומר הרדיואקטיבי המוזרקת לגוף קטנה מאד ובדרך כלל אינה גורמת לתופעות לוואי אם כי יתכנו פריחה בעור או גרד. לאחר הזרקת החומר יש להסתובב באזור המכון כשעתיים על מנת לאפשר את קליטתו.
הנבדקת אינה פולטת קרינה מסוכנת ולכן ניתן לשהות במחיצתה לאחר הזרקת החומר ובעת המיפוי. יחד עם זאת מומלץ שנשים בהריון תמנענה ממגע גופני ממושך עם הנבדקת במהלך השעות הראשונות שלאחר הזרקת החומר הרדיואקטיבי.
המיפוי יתבצע בשכיבה על הגב על גבי מיטת הבדיקה ומצלמת הגמא תכוון לאזור בית השחי והשדיים. במהלך המיפוי תתבקש הנבדקת להרים את ידיה מעל ראש. יבוצעו שלושה צילומים. בהתאם למיקום שיקבע בצילום עבור כל בלוטה חשודה תסומן נקודה בעט מיוחד על פני עור השד.
הליך זה אורך כחצי שעה ובסיומו יסייע הטכנאי לנבדקת לרדת ממיטת הבדיקה.

לאחר הבדיקה

אין מניעה לשוב לשגרה לאחר ביצוע בדיקה זו מאחר שרמות הקרינה שנפלטות מגופה של הנבדקת אינן מסוכנות לסביבה. מומלץ להמנע ממגע ממושך עם נשים בהריון וילדים רכים במהלך השעות הראשונות שלאחר ההליך מאחר שחשיפה לקרינה עלולה להיות מסוכנת לעובר, לתינוקות ולילדים.
בשעות ובימים שלאחר הבדיקה יופרשו עודפי החומר הרדיואקטיבי מהגוף באמצעות השתן והצואה. על מנת לסייע בהפרשת עודפי החומר יש לשתות הרבה מים. כדי למנוע כל אפשרות לזיהום רדיואקטיבי של הסביבה הקרובה יש להקפיד על הורדת המים בבית השימוש פעמיים וליטול היטב ידיים.
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים.