02 יולי 2022 ג' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  22.02.2011  באדיבות 
עדכון אחרון:  22.02.2011  באדיבות 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | כלי דם | מוח

נושאים:

CT | PET

מבט כללי

מבוא

PET/CT היא בדיקה המשלבת רפואה גרעינית (PET) ושיטת דימות המבוססת על קרני רנטגן (CT) כדי ליצור תמונת אבר או רקמה בעלת דיוק מרבי. סריקת ה- CT מספקת מידע מבני ואילו ה- PET מספק מידע לגבי תפקוד האבר שנבדק.

מהי סריקת CT?

טומוגרפיה ממוחשבת (CT, Computerized Tomography) היא שיטת דימות שמבוססת על קרני רנטגן (קרני X). השיטה מאפשרת הדגמה (צילום) יעילה של רקמות ואיברים בגוף וזיהוי שינויים מבניים המעידים על תהליכי מחלה במערכות הגוף השונות. הבדיקה מהירה מאד ומבוצעת תוך שניות עד דקות ללא כל כאב או אי נוחות לנבדק.
באמצעות סריקת טומוגרפיה ממוחשבת ניתן להדגים רקמות רכות, כלי דם ועצמות ולכן משמשת הבדיקה לאבחון גידולים, דימומים, מצבי מחלה בכלי דם, תהליכים דלקתיים ופגיעות במערכת השרירים והשלד. בחלק מהבדיקות נעשה שימוש בחומר ניגוד על בסיס יוד. חומר הניגוד צובע את כלי הדם ומאפשר לזהות ליקויים, חסימות ושינויים מבניים בכלי הדם.
בבדיקת CT נעשה שימוש בציוד המקרין קרני רנטגן ובתוכנת מחשב מתוחכמת שבעזרתה מתקבלת תמונת חלקי הגוף אליהם בוצעה ההקרנה.
בעיקרון אופן הפעולה של סורק ה- CT דומה לצילום רנטגן רגיל. בצילום רנטגן רגיל מקרינים כמות קטנה של קרינת קרני X (רנטגן) לאזור בגוף הנבדק וכתוצאה מכך מתקבלת תמונה על גבי סרט צילום או על גבי לוח הקלטה מיוחד הרגישים לקרני X. עצמות יתקבלו בלבן, רקמות רכות תופענה בגווני אפור ואילו אוויר יופיע ככתם שחור.
בסריקת ה- CT, קרני הרנטגן שנעות במסלול מערבולת (ספיראלי) חודרות לאזור הנבדק ובו בזמן מערכת חיישנים חכמה מעבדת את המידע המתקבל. מידע זה מוצג כתמונה דו-ממדית של חתכי רוחב מגוף הנבדק.
ככל שמכשיר ה- CT מתקדם יותר כך הוא מסוגל להציג חתכי רוחב דקים יותר. כל חתכי הרוחב הללו נאספים ומעובדים בעזרת תוכנת מחשב לתמונה תלת ממדית המשקפת באופן מדויק את האזור שצולם.
מכשירי ה- CT החדישים המשמשים כיום כה מהירים עד שהם מסוגלים לסרוק אזורי גוף נרחבים תוך שניות ספורות. מהירות הבדיקה חשובה עבור כלל הנבדקים, ובפרט עבור ילדים, מבוגרים וחולים במחלות קשות.

סריקת PET

ב-Positron Emission Tomography) PET) נעשה שימוש בחומרים רדיואקטיביים המיועדים למטרת אבחון רפואי. חומרים אלו מוזרקים לגוף הנבדק ונוטים להתרכז בחלק מאברי הגוף והרקמות. הם פולטים כמות מזערית של פוזיטרונים (חלקיקים בעלי מטען חיובי) אשר נקלטת על ידי מצלמת ה- PET. בסיום הצילום מתבצע עיבוד ממוחשב של הנתונים שהתקבלו מהמצלמה.
במרבית המקרים תוזרק נגזרת רדיואקטיבית של הסוכר גלוקוז (מכונה FDG), עקב שכיחותו הרבה בתהליכי חילוף החומרים בגוף. הקרינה הנפלטת מחומר זה אינה מסכנת את הנבדק. תאים סרטניים יספגו כמות גדולה של גלוקוז ולכן אזורי גידול או גרורות יודגשו בצילום ה- PET. בשילוב התמונה מסריקת ה- CT יתקבל מידע שיעיד על מידת תפקוד האיבר ומיקום מדויק של אזור הגידול.
בדיקת ה- PET יעילה מאד לצורך הדגמת מחלות לב, גידולים ומצבי מחלה במערכת העצבים ובמוח.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר רדיואקטיבי שניתן בהזרקה תוך ורידית ולעתים יוזרק גם חומר ניגוד על בסיס יוד שמטרתו לשפר את איכות ההדגמה. חומר הניגוד יינתן בהזרקה תוך ורידית, בשתייה או בחוקן.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

סריקת PET/CT תבוצע במקרים הבאים:
• חשד לגידול.
• הערכת יעילות הטיפול בגידול סרטני.
• קביעת היקף הנזק בעקבות אוטם של שריר הלב ('התקף לב').
• הערכת פגיעות תפקודיות במוח בעקבות התקפים או עוויתות.