09 אוגוסט 2020 י"ט אב תש"פ
עדכון אחרון:  22.02.2011  באדיבות 
עדכון אחרון:  22.02.2011  באדיבות 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | כלי דם | מוח

נושאים:

CT | PET

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הדימות של רשת בתי החולים 'אסותא' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים.
לפני הבדיקה יש לפשוט את הבגדים וללבוש כותונת בדיקה רפויה. בשלב הראשון יוחדר לגופו של הנבדק החומר הרדיואקטיבי על ידי הזרקה ישירה לווריד. לאחר הזרקת החומר יש להמתין במכון לרפואה גרעינית 45-60 דקות על מנת לאפשר ספיגה מלאה של החומר בגוף. בפרק זמן זה יש להמנע מפעילות גופנית ולהרבות במנוחה.
בתחילת הבדיקה ימקם הטכנאי את הנבדק על גבי מיטת ה- CT הממונעת. מרבית הסריקות מבוצעות בשכיבה אך ניתן לבצע את הסריקה גם בתנוחה אחרת, בהתאם לצורך הרפואי.
עם תחילת הבדיקה יצא הטכנאי מחדר הבדיקה והמיטה תנוע אל תעלה במרכז המכשיר. במהלך הבדיקה יוכל הנבדק לתקשר עם הטכנאי באמצעות מערכת אינטרקום.
תחילה יבוצע צילום ה- CT שאורך כ- 2 דקות ולאחריו תבוצע סריקת ה- PET שתימשך כחצי שעה. חלק מסריקות ה- CT מבוצעות עם חומר ניגוד שמטרתו לשפר את איכות התמונה ולהדגים ביעילות כלי דם. חומר הניגוד ניתן בשתיה, בהזרקה תוך ורידית, או על ידי חוקן, בהתאם לאבר הגוף שנסרק.
הסריקה עצמה אינה מכאיבה אך הזרקת חומר הניגוד עלולה להיות כרוכה באי נוחות. חלק מהנבדקים חשים תחושת חום לאחר ההזרקה ואילו אחרים חשים טעם מתכתי תוך כדי פיזור חומר הניגוד בגוף. תופעות אלו אינן מסוכנות וחולפות תוך דקות ספורות.
במשך הסריקה עצמה יש לשכב בשקט ולהמנע מתזוזה כדי לא לפגוע באיכות התמונה או לגרום לטשטושה. לעתים יתבקש הנבדק לעצור את נשימתו למשך מספר שניות.
לאחר סיום הסריקה תנוע המיטה אל מחוץ לסורק והטכנאי יעזור לנבדק לרדת ממנה באופן בטוח.

לאחר הבדיקה

אין מניעה לשוב לשגרה לאחר ביצוע בדיקה זו מאחר שרמות הקרינה שנפלטות מגופו של הנבדק אינן מסוכנות לסביבה. מומלץ להמנע ממגע ממושך עם נשים בהריון וילדים רכים במהלך השעות הראשונות שלאחר הבדיקה, מאחר שחשיפה לקרינה עלולה להיות מסוכנת לעובר, לתינוקות ולילדים.

בשעות ובימים שלאחר הבדיקה יופרשו עודפי החומר הרדיואקטיבי מהגוף באמצעות השתן והצואה. על מנת לסייע בהפרשת עודפי החומר יש לשתות הרבה מים. כדי למנוע כל אפשרות לזיהום רדיואקטיבי של הסביבה הקרובה יש להקפיד על הורדת המים בבית השימוש פעמיים וליטול היטב ידיים.
בעקבות הזרקת חומר הניגוד תיתכנה תופעות לוואי קלות שכוללות בחילה וכאב מקומי בזרוע. תופעות אלו תחלופנה תוך זמן קצר. בכל מקרה של תגובה אלרגית חריפה שכוללת קוצר נשימה, גרד בעיניים או כל תופעה אחרת, יש לפנות לרופא המטפל לקבלת טיפול מתאים.
מומלץ לשתות הרבה נוזלים לאחר הבדיקה על מנת לשטוף את חומר הניגוד מהגוף.
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.