19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

דיכאון לאחר לידה - מידע רפואי

Post-Partum/Post-Natal Depression
מעודכן לתאריך  15.02.2021  באדיבות ה 

מניעה של דיכאון לאחר לידה

נשים שסבלו בעברן מתקופות של דיכאון או שחשו חרדה או מצב רוח ירוד במהלך ההריון חשוב שיידעו על כך את הרופא המטפל מאחר שהן נמצאות בסיכון ללקות בדיכאון לאחר לידה. כך גם נשים שחוו דיכאון לאחר לידה בהריון קודם. באמצעות תמיכה מתאימה במהלך ההריון ניתן להפחית את הסיכון להתפתחות דיכאון לאחר לידה.
דיכאון לאחר לידה אינו מצב שאפשר להתגבר עליו לבד בדרך כלל אך ניתן להאיץ את תהליך ההתאוששות וההחלמה באמצעות טיפול עצמי נאות.

מנוחה

חשוב להירגע ולנוח כמה שיותר ולהמנע מהעמסת מטלות מרובות מדי. רצוי לתכנן מראש את המשימות תוך שמירה על יעדים הגיוניים ומציאותיים. לא כדאי לנסות לעשות את הכול לבד אלא לבקש ולקבל עזרה. רצוי להנמיך ציפיות ולבצע רק את הדברים ההכרחיים.
מומלץ לאם לפנות זמן עבורה בלבד ועבור בילוי עם בן הזוג.

תזונה

רצוי לשמור על תזונה בריאה, להמנע מלדלג על ארוחות ולהמנע מצריכה מופרזת של אלכוהול שעלול אף הוא לגרום לתחושת מועקה ולשינויים במצב הרוח.

פעילות גופנית

כחלק מהשגרה היומית מומלץ לכלול פעילות גופנית מתונה דוגמת צעידה עם התינוק. כשמזג האויר מאפשר זאת רצוי לבצע את הפעילות הגופנית מחוץ לבית.

קשר ותמיכה

מומלץ לשתף את בן הזוג, משפחה וחברים בחששות ובדאגות ולהתייעץ עם אמהות טריות אחרות על הניסיון והחוויות שהן עברו. חשוב להימנע מבדידות או מהסתגרות בתוך הבית. במידת הצורך ניתן להצטרף לקבוצת תמיכה לאמהות.

רפואה משלימה

מידע מחקרי על יעילותם של טיפולי רפואה משלימה בדיכאון לאחר לידה הוא מועט יחסית ואינו חד משמעי.
דיקור (אקופונקטורה) מעודד הרגעה עמוקה ולפעמים גם שינה ולכן יכול להקל על העייפות שמלווה דיכאון לאחר לידה. קבלת עיסוי מרגיע עשויה להקל על תחושת הדיכאון לאחר לידה. טיפולים בציור, מוזיקה ודרמה הוצעו כדרכים אפשריות להקלה על דיכאון אחרי לידה. טיפולים אלו תורמים ליצירת סביבה מרגיעה ותומכת ומאפשרים דרכים חדשות של ביטוי עצמי ושינויים התנהגותיים חיוביים.

צמחי מרפא ותוספי מזון

חומצות שומן מסוג אומגה-3 מסייעות להתפתחות מוח העובר בתקופת ההריון. ישנם מחקרים לפיהם נטילת אומגה-3 עשויה להקל על דיכאון לאחר לידה. מחקרים אחרים מצאו כי צמח המרפא היפריקום יעיל לטיפול בדיכאון קל עד מתון. עם זאת השפעתו של הצמח לא נחקרה בהקשר של דיכאון לאחר לידה. כמו כן, צמח זה עובר בחלב האם אל התינוק ועלול לגרום לכאב בטן ו לישנוניות ולכן אין להשתמש בו במהלך ההנקה.