16 מאי 2022 ט"ו אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

בעיות פוריות אצל גברים

Male Infertility
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

טיפול בבעיות פריון של גברים

בהתאם לממצאי האבחון, יותאם הטיפול המיטבי בבעיה. כיום, רק במקרים נדירים יחסית יהיה צורך בתרומת זרע, כיוון שברוב המקרים ניתן להשיג זרע מהאב הביולוגי המיועד.

ניתוח לפרוסקופי

יבוצע במקרים בהם יש צורך לפתוח חסימה של תעלות הזרע באשכים. ניתוח לפרוסקופי הוא ניתוח שבו נמנעים מביצוע חתכים גדולים וההחלמה ממנו מהירה. במהלכו מחדיר המנתח לאזור המנותח מצלמה זעירה אשר מקרינה את מה שהיא רואה על מסך ווידאו. על סמך התמונות המתקבלות מתבצע "התיקון", תוך שימוש במכשירי ניתוח ארוכים ודקים שמוחדרים לאזור דרך חתכים קטנים בדופן הגוף.

טיפול באמצעות שיטות מיקרו-כירורגיות

אלו הן שיטות חדשניות שמאפשרות טיפול בחסימה של צינור הזרע, או במצב של היעדרות מוחלטת של צינוריות הזרע, או אף במצב של אי הפרשת זרע. במצב של היעדרות צינוריות זרע תבוצע שאיבת זרע ממוצא צינור הזרע באשך. כאשר מדובר בהיעדרות מוחלטת של הפרשת זרע, ניתן כיום לשאוב דגימה ישירות מרקמת האשך, לבודד מתוכה זרעונים בודדים שיעברו תהליך של השבחה ולבצע עימם הפריה חוץ גופית.

טיפול בווריקוצלה

בעיית וריקוצלה (ורידים מורחבים באשכים) היא בעיה הנובעת מפגם בשני האשכים גם יחד, שכן אם רק אשך אחד פגוע והשני תקין, הגבר עדיין פורה. בדרך כלל הניתוח לפיתרון הבעיה יבוצע באשך אחד בלבד תחת הרדמה מלאה. במהלכו ייקשר הוריד הראשי של האשך (ניתוח זה נקרא 'קשירה עליונה'). בעקבות קשירת הווריד יתפתחו ורידים עוקפים בעלי כושר זרימה וניקוז תקינים.

שיטת גת-גורן לטיפול בווריקוצלה

כיום מוצעת בישראל שיטה חדשנית לטיפול בווריקוצלה שמכונה 'שיטת גת גורן', אותה פיתחו ד"ר יגאל גת וד"ר מנחם גורן. השיטה מתאימה לטיפול בווריקוצלה בשני האשכים ועל פי הדיווחים היא זוכה להצלחה בכ- 80% מהמקרים. היא מבוססת על צנתור שמבוצע תחת הרדמה מקומית בלבד. במהלך הצנתור מתבצעת סגירה של הוורידים הפגועים באשכים.
בעקבות הסגירה מתפתחים ורידים עוקפים, שמסייעים בניקוז פסולת האשך ומאפשרים אספקה תקינה של חמצן לאשכים. התוצאה היא שתוך כשלושה עד שישה חודשים מתחדש תהליך ייצור הזרע בתנאים המאפשרים פוריות תקינה. במקרים קשים יתכן שיפור בייצור הזרע רק לאחר כשנה. טיפול זה אינו כלול בסל הבריאות.

השבחת זרע

השבחת זרע היא שיטה שבמהלכה נבררים תאי הזרע בעלי התנועתיות הטובה ביותר מדגימת זרע נתונה, למטרת הזרעה תוך רחמית שתתבצע בסמוך להשבחה. למעשה לא מתבצעת 'השבחה' של תאי הזרע עצמם, אלא ברירה (סלקציה) של הטובים ביותר. התהליך מבוצע על מנת להגדיל את הסיכוי להריון כאשר נמצא שאיכות הזרע ותנועתיותו ירודות.
לצורך תהליך השבחת זרע, על הגבר לתת למכון להשבחת זרע דגימת זרע בצנצנת סטרילית. על מנת להגביר את איכות וכמות הזרע מומלץ להימנע משפיכה של תאי זרע במשך 48-72 שעות טרם מתן הדגימה. תהליך ההשבחה מורכב משתי פעולות: שטיפת הזרע ובחירת הזרע. כתלות באיכות הזרע, לעתים תבוצע פעולה אחת בלבד.
תהליך השטיפה כולל החלפה של נוזל הזרע המקורי (לא של תאי הזרע!) בתמיסה המכילה סוכרים וויטמינים. הפעולה מבוצעת על מנת להקטין את הסיכוי לפליטת נוזל הזרע מרחם האישה. הפעולה נדרשת מאחר שנמצא כי נוכחות חלבונים מסוימים בנוזל הזרע גורמת לפליטתו, מבלי שתאי הזרע מסוגלים לעלות במעלה הנרתיק, עד למפגש עם הביצית.
אם תוצאות ספירת הזרע גבוהות מ- 2 מיליון תאי זרע למיליליטר, יוזרק נוזל הזרע לרחם לאחר שלב זה, ללא צורך בפעולת הברירה.
במידה שספירת תאי הזרע נמוכה, תבוצע פעולה נוספת בה נבררים תאי הזרע בעלי התנועתיות והמבנה הטובים ביותר. על מנת לבצע את בחירת תאי הזרע הטובים מוכנסת הדגימה למכשיר צנטריפוגה, בו במהלך פעולה סיבובית מהירה צפים למעלה הזרעים האיכותיים שייאספו מהדגימה לצורך הזרעה.
תאי הזרע שנבחרו מוזרקים ישירות לרחם. רצוי לבצע את ההזרעה התוך רחמית בסמיכות גבוהה ככל הניתן למועד השבחת הזרע. נפח נוזל תאי הזרע המוזרקים לרחם הוא כ- 0.3 מיליליטר.
במקרים בהם תהליך השבחת הזרע אינו מספיק כדי לברור תאי זרע איכותיים דיים, תבוצע מיקרו-מניפולציה. מדובר בהליך מעבדתי שמאפשר בידוד של תא זרע תקין יחיד שיפרה ישירות ביצית, באמצעות תהליך של הפריה חוץ גופית.

ההזרעה התוך רחמית

הזרעה תוך רחמית הוא הליך פשוט יחסית, המבוצע בשלבים מוקדמים של טיפולי פוריות בזוגות המתקשים להרות באופן טבעי. ההליך מיועד לזוגות עם בעיות פוריות הנובעות מאיכות נמוכה של הביצית או של הזרע, או מבעיות בדרכי הובלת הזרע. ההזרעה אינה כרוכה בסיבוכים או בסיכונים מיוחדים וקיימת נטייה לבצעה גם כאשר לא נמצאה סיבה ברורה לאי הפוריות, ובכל מקרה, לפני ביצוע טיפולי פוריות מורכבים יותר, כגון הפריה חוץ גופית.
ההזרעה מבוצעת על ידי הרופא המטפל בסמיכות למועד הביוץ. לעיתים, כחלק מהטיפול, מקבלת האישה תרופות דוגמת איקקלומין (קלומיפן ציטראט) במטרה להאיץ את תהליך התפתחות הזקיקים והבשלת הביציות. בעקבות טיפול זה עולה הסיכוי להיווצרות יותר מביצית בשלה אחת, כך שהסיכוי להפריה עולה. כדי לקבוע את מועד הביוץ המדויק, מבצעת האישה מעקב זקיקים באמצעות אולטרא סאונד.
ההזרעה התוך רחמית מתבצעת סמוך ככול האפשר למועד השבחת הזרע. במהלך ההזרעה מוזרק באמצעות צנתר (קטטר) נפח קטן אך מרוכז של תאי זרע נבחרים אל חלל הרחם. יתרונה של ההזרעה התוך רחמית בכך שהיא יוצרת ריכוז מקומי גבוה של תאי זרע איכותיים קרוב ככל האפשר לביצית המיועדת להפריה. כשבועיים לאחר ההזרעה ניתן לבצע בדיקת הריון על מנת לברר אם התרחשה הפריה.
הצלחת ההזרעה מושפעת ממספר גורמים, ובכלל זה גיל האישה, הגורמים לבעיית הפריון ואיכות הזרע המוזרק. שעור ההריונות המושג במחזור הזרעה אחד (במהלך ביוץ) נע סביב 10-15%, בעוד ששיעור ההריונות המושג מקיום יחסי מין טבעיים במהלך הביוץ עומד על כ- 20-25% (בקרב זוגות שהרו בעבר).