10 אוגוסט 2022 י"ג אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

בעיות פוריות אצל נשים

Female Infertility
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

סיבוכים של טיפולי פוריות אצל נשים

גירוי יתר שחלתי

הטיפול לגרימת ביוץ עלול לגרום במקרים חריגים (כ- 1% מהמטופלות) לתסמונת גירוי-יתר שחלתי, שהיא סיבוך אשר כולל התפתחות ציסטות גדולות בשחלות, פקקת (הופעת קריש דם בעורק או בווריד), כשל בתפקוד הכבד או הכליות, הצטברות נוזלים בבטן ובבית החזה ואף קשיי נשימה, לעתים עד כדי סכנת חיים.
במרבית המקרים, תופעות הלוואי לטיפול קלות יחסית. הן כוללות:
 

הריון מחוץ לרחם

מדובר בהריון שמתפתח מחוץ לרחם, בדרך כלל בשחלה או בחצוצרה. כ- 95% מההריונות מחוץ לרחם מתרחשים בחצוצרות. ביצית שהשתרשה בחצוצרה עלולה לגרום להתפוצצות החצוצרה. סימנים שכיחים של הריון מחוץ לרחם כוללים כאב חד בבטן התחתונה ודימום נרתיקי. ללא טיפול מתאים, הריון מחוץ לרחם עלול להיות מצב מסכן חיים ולכן דרושה התערבות טיפולית מיידית.
הסיכון להתרחשות הריון מחוץ לרחם אצל נשים שעוברות טיפולי פוריות, ובעיקר אצל נשים עם בעיות קודמות בחצוצרות, גבוה מעט יותר מזה של כלל אוכלוסיית הנשים.

הריונות מרובי עוברים

הריונות מרובי עוברים אופייניים למקרים לא מעטים של טיפולי פוריות. הריונות מרובי עוברים (תאומים, שלישיות) מעלים את הסיכון לסיבוכים במהלך ההריון, דוגמת לחץ דם גבוה והתפתחות סוכרת הריון (סיכון גבוה פי 2-3 בהשוואה להריון של עובר יחיד).
כ- 50% מהתאומים וכ- 90% מהשלישיות נולדים טרם המועד ובמשקל נמוך. בהריון של תאומים הסיכון לתמותת העובר גבוה פי 5 בהשוואה להריון של עובר יחיד, והוא פי 9 בהריון של שלישיה.

לחץ

בעיות פוריות והטיפול בהן נוטה לגרום ללחצים וכעסים רבים במערכת היחסים בין בני הזוג שמנסים להרות. במקרים רבים, במקום להתאחד ולשלב כוחות בתהליך קשה זה, נוטים בני הזוג להתרחק. מומלץ לפנות לקבוצות תמיכה או לייעוץ מקצועי על מנת לקבל סיוע בהתמודדות הרגשית במהלך הטיפולים.