18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

בעיות פוריות אצל נשים

Female Infertility
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

בדיקות פוריות לנשים

כחלק מתהליך האבחון יבוצעו מספר בדיקות פוריות, בהן בדיקה גופנית שתכלול:
 • בדיקה של מדד מסת הגוף (משקל לעומת גובה, BMI) כדי לוודא שמשקל הגוף תקין.
 • בדיקה גינקולוגית של אברי המין ושל אזור האגן כדי לאתר זיהום או רגישות שעלולים להצביע על אנדומטריוזיס (גדילה של תאי רירית הרחם באזורים שמחוץ לחלל הרחם שגורמת להידבקויות), או על זיהום במערכת הרבייה (דלקת באגן, Pelvic Inflammatory Disease). דלקת באגן מתבטאת בדימומים נרתיקיים, דלקת ברחם, בחצוצרות ובשחלות וכאב במהלך קיום יחסי מין.
 

בדיקות פוריות נוספות

כמו כן תבוצענה בדיקות פוריות נוספות שכוללות:
 • אולטרה סאונד נרתיקי (וגינאלי) – אולטרה סאונד היא שיטת דימות שעושה שימוש בגלי קול כדי לקבל תמונה של אברי הגוף הנסרקים, ובמקרה זה של הרחם והשחלות. בדיקה בגישה נרתיקית תבוצע באמצעות מתמר מיוחד שיוחדר לנרתיק.
 • בדיקה להורמון פרוגסטרון – בדיקת דם שמטרתה לברר האם מתרחש ביוץ. יש לבצע בדיקה זו שבעה ימים לפני תאריך הוסת הצפוי.
 • בדיקה לקלמידיה – קלמידיה היא מחלת מין חיידקית נפוצה שעלולה לגרום לאי פריון ולהריון מחוץ לרחם. המחלה ניתנת לריפוי באמצעות אנטיביוטיקה ממשפחת הטטרה-צקלינים.
 • בדיקה לתפקוד בלוטת התריס (בלוטת המגן, תירואיד) – כ- 1.3%-1.5% מהנשים שסובלות מאי פריון סובלות מתפקוד לקוי של בלוטת התריס שעלול לפגוע בתהליך ביוץ תקין.
 • צילום רחםצילום רחם מבוצע על מנת לברר אם הסיבה לאי פוריות היא על רקע חסימתי, או במקרה של הפלות חוזרות. הבדיקה מתבצעת במהלך השבוע הראשון שלאחר סיום הדימום של המחזור החודשי (עד היום ה- 12 למחזור).
  במהלך הבדיקה מוזרק חומר ניגוד דרך צוואר הרחם, ובעזרת שיקוף רנטגן מודגם מבנה הרחם, החצוצרות, מעבר חומר הניגוד דרך החצוצרה ופיזורו בחלל הבטן. הצילום מאפשר לזהות פגמים בחלל הרחם כגון הידבקויות תוך-רחמיות, חסימות בחצוצרות, הידבקויות סביב החצוצרות והרחבה (אי-ספיקה) של צוואר הרחם.
 • לפרוסקופיה - לפרוסקופיה משמעותה 'הסתכלות לתוך הבטן' (לפרו=בטן, סקופיה=הסתכלות). הפעולה מבוצעת הן למטרות אבחנתיות והן כאמצעי ניתוחי טיפולי. במקרה של אי פריון תבוצע לפרוסקופיה על מנת לאתר את הגורמים לתופעה, ובכלל זה הדבקויות סביב החצוצרות, השחלות והרחם, וכן על מנת לאבחן חצוצרות חסומות.
  במידת הצורך תבוצע לפרוסקופיה ניתוחית, במהלכה ניתן לכרות אזורי הדבקויות סביב החצוצרות והשחלות, להסיר מוקדי דלקת (מאנדומטריוזיס), לשחרר חצוצרות סתומות, או לבצע שחזור של חצוצרות לאחר קשירתן (קשירת חצוצרות מבוצעת במטרה למנוע הריון).
  הבדיקה נערכת בהרדמה כללית בחדר ניתוח. חלל הבטן ממולא בגז מסוים וחתך קטן מבוצע בדופן הבטן באזור הטבור, דרכו מוחדר הלפרוסקופ. מדובר במכשיר אופטי שמאפשר התבוננות באיברי האגן בעזרת מצלמה זעירה אשר מקרינה את מה שהיא רואה על מסך ווידאו. לעיתים יוזרק במהלך הבדיקה חומר צבע דרך צוואר הרחם, ואז ניתן לעקוב אחר מעבר החומר בחצוצרות, על מנת לאבחן חסימות (בדומה לצילום רחם).
 • היסטרוסקופיה - בדיקה שמאפשרת התבוננות בחלל הרחם (היסטר=רחם, סקופיה=הסתכלות) באמצעות סיב אופטי (היסטרוסקופ). הבדיקה משמשת הן ככלי אבחנתי והן ככלי ניתוחי. הליך הבדיקה דומה לבדיקת לפרוסקופיה, אלא שהוא מבוצע בגישה נרתיקית ולא דרך הבטן.
  בבדיקה זו מוחדר דרך הנרתיק לחלל הרחם סיב אופטי הדומה ללפרוסקופ. באמצעות הסיב ניתן לאבחן ממצאים בחלל הרחם, ובכלל זה הידבקויות, פוליפים, שרירני רחם (מיומות) וכן מומים מבניים ברחם. מומים מבניים אלו עלולים לפגוע בתהליך השתרשות העובר בדופן הרחם ולגרום להפלות חוזרות. היסטרוסקופיה אבחנתית מבוצעת ללא הרדמה, או במידת הצורך בהרדמה מקומית.
  כאשר מתגלה ממצא, ניתן לבצע היסטרוסקופיה ניתוחית. באמצעות הליך זה ניתן להפריד הידבקויות, או לכרות פוליפ או שרירן בחלל הרחם. היסטרוסקופיה ניתוחית מתבצעת בהרדמה כללית בחדר ניתוח.