19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

פגים - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' יעקב קוינט

Premature Babies/Preemies
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

גדילה והתפתחות של פגים

בשנים הראשונות לחייהם מתפתחים הפגים על פי גילם המתוקן ולא על פי גילם הכרונולוגי. משמעות הדבר היא שהגיל המתוקן הוא הגיל הכרונולוגי (שנקבע לפי תאריך הלידה) פחות מספר השבועות שהקדימו את תאריך הלידה המתוכנן.
לדוגמה, פג שנולד לאחר 28 שבועות הריון (במקום לאחר 40 שבועות) הקדים את הלידה ב- 12 שבועות (=1240-28). לפיכך, כאשר הגיל הכרונולוגי של פג זה יהיה 12 שבועות, גילו המתוקן יהיה 0 (12-12=0). כלומר, הפג היה צריך להיוולד רק עכשיו. כאשר אותו פג יהיה בן 24 שבועות גילו המתוקן יהיה 12 שבועות (24-12=12).
השימוש בגיל המתוקן נעשה בעיקר בשנת החיים הראשונה. אצל פגים קטנים מאד יעשה שימוש בגיל מתוקן אפילו עד גיל 3 שנים. השימוש בגיל המתוקן מאפשר לדעת האם הפג גדל היטב (ביחס למשקל, גובה או היקף ראש) בהשוואה לפגים אחרים, ולא בהשוואה לתינוקות שנולדו במועד.
כך לדוגמה, פג שנולד בשבוע 28 ושוקל 3.5 קילוגרם (ק"ג) בגיל כרונולוגי של 12 שבועות הוא פג תקין לחלוטין כיוון שהמשקל מתאים למשקל הלידה והגיל של פג זה הוא 0 (היינו, גיל הלידה). בהשוואה לילד שנולד במועד הפג קטן מאד אך בהשוואה לפגים אחרים מצבו תקין לחלוטין.
גם בבדיקת התפתחות אצל פגים יש להתחשב בגיל המתוקן. לדוגמה, תינוק רגיל שנולד במועד, לאחר 40 שבועות הריון, יחייך חיוך חברתי ומודע ('חיוך סוציאלי') בגיל 6 שבועות. פג שנולד לאחר 28 שבועות הריון יחייך רק בגיל 6 שבועות מתוקן כלומר, רק כאשר יהיה בן 18 שבועות (גיל כרונולוגי).
יש לזכור נתונים אלה על מנת להימנע מלחץ מיותר. הורים רבים דואגים מאד אם הפג שלהם טרם מחייך או טרם מתהפך, בהשוואה לתינוקות שנולדו במועד. כאשר עושים שימוש בגיל המתוקן מתברר שהתפתחותו של הפג תקינה לחלוטין וכי הוא ידביק את הפערים בהתאם לגילו המתוקן.
פג שהדביק את הפער מבחינת משקל, גובה והתפתחות יהיה כעת דומה לבני גילו שנולדו במועד. ניתן להתרשם מדוגמה להדבקת הפער במשקל בעקומת הגדילה שלהלן. הפג שהתחיל במשקל שהיה מתחת לעקומות המשקל הרגילות הדביק בהדרגה את הפער והגיע לעקומות הגדילה התקינות.
עקומת גדילה לפגים