01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

פגים - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' יעקב קוינט

Premature Babies/Preemies
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

הזנת פגים

רוב הפגים יזדקקו לאוכל מיוחד או לחלב אם עם תוספות מיוחדות לאחר צאתם מהפגייה, הביתה. קיימות מספר תרכובות מזון מיוחדות לבוגרי הפגייה. לקראת השחרור הביתה יקבלו ההורים הסבר על כך.
ניתן לשלב חלב אם ותרכובות מזון לפגים. אצל חלק מהפגים ניתן יהיה להסתפק בהנקה בלבד. המזון חשוב מאד לגדילתם של הפגים בצורה טובה ולמניעת מחלות שונות, בעיקר מחלות בעצמות דוגמת רככת של פגים.
בתקופה הראשונה לאחר השחרור יש להעיר את הפג כל שלוש שעות הן ביום והן בלילה ולתת לו כמות מוגדרת של מזון. כל שבוע יש להעלות את כמות המזון לפי תכנית שתינתן להורים בפגייה או לפי תכנית שיקבע רופא הילדים. כאשר הפג יגיע למשקל 3.5 קילוגרם (ק"ג) ניתן יהיה להפסיק להעיר אותו ואפשר יהיה לתת לו להתעורר בהתאם לרצונו ולאכול כמה שירצה, עד שישבע.
חשוב לבצע מעקב שקילה בטיפת החלב על מנת לוודא שהפג ממשיך לעלות במשקל בהתאם למצופה. בשבועות הראשונים לאחר השחרור מהפגייה צריכים רוב הפגים להעלות לפחות 150 גרם בשבוע. אם הפג מעלה עוד יותר במשקלו, מה טוב. במידה שהפג אינו עולה די במשקל יש להיוועץ עם רופא הילדים או עם אחות טיפת החלב.
רופא הילדים יסביר להורים מתי יש להחליף את תזונת הפג לתזונת תינוקות רגילה ומתי ניתן להסתפק רק בהנקה. חלק מהפגים יזדקקו לבדיקות מעבדה על מנת לקבל החלטה איזה אוכל חיוני להם ולמשך כמה זמן.