29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

פגים - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' יעקב קוינט

Premature Babies/Preemies
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

שחרור מהפגייה

פגים משתחררים לביתם בהגיעם לשבוע 35-36 להריון. כך לדוגמה, פג שנולד בשבוע 28 להריון ישתחרר לאחר 7-8 שבועות בפגייה. השחרור מותנה בכך שהפג יגיע למשקל 1900 גרם (1.9 קילוגרם) לפחות, לא יסבול מהפסקות נשימה, יוכל לאכול היטב ויעלה במשקל, ישמור על חום גופו ללא אמצעי חימום מיוחדים וביכולת הוריו לטפל בו בצורה טובה.
חלק מהפגים יזדקק לתרופות שונות, בנוסף לתוספת הברזל והוויטמינים המומלצים לכולם. חלקם אף יוזמן להמשך מעקב במכונים להתפתחות הילד ובמרפאות ייעוץ מסוימות, בהתאם למחלות השונות מהן עלולים הפגים לסבול במועד השחרור.
רופא הילדים בקהילה יוכל לטפל ולעקוב אחר הפג מרגע שחרורו מהפגייה. חלק מרופאי הילדים הם גם מומחים ברפואת פגים (ענף ברפואה הנקרא 'נאונטולוגיה').
בשיתוף פעולה איתם יפעלו רופאים יועצים נוספים, לרבות יועצי ריאות, יועצי גסטרואנטרולוגיה (רופאים מומחים בטיפול במערכת העיכול), יועצים נוירולוגיים (מומחים בטיפול במערכת העצבים והמוח), רופאי עיניים, רופאי אף אוזן וגרון, רופאי עור, נפרולוגים (רופאים מומחים בטיפול בכליות ובמערכת השתן), אורתופדים ואחרים. הרופאים הללו אמונים על מעקב מקצועי ואחראי לאחר שחרור הפג לביתו.
רבים מההורים חוששים לצאת הביתה ללא מכשיר לניטור נשימתו של הפג ('מוניטור'), כפי שהורגלו במהלך שהותם בפגייה. פגים שעדיין סובלים מהפסקות נשימה אינם משוחררים לביתם. נושא זה נבדק ונבחן היטב לפני קבלת ההחלטה על השחרור מבית החולים. פגים בריאים אינם זקוקים למעקב באמצעות מוניטור ביתי ויש לנהוג עימם כפי שנוהגים עם תינוקות רגילים.
עם זאת, בהתאם לנסיבות, יתכן שיומלץ לחלק מהורי הפגים המשתחררים להצטייד במוניטור ביתי. פגים אלו ימשיכו להיות במעקב מיוחד.

מעקב במסגרת טיפת חלב

המעקב בטיפות החלב חיוני לפגים, בעיקר על מנת לוודא כי הם והוריהם מסתגלים לשהייה בבית בצורה טובה. יש צורך לשקול את הפגים לעיתים תכופות ולוודא כי הם מוסיפים למשקלם לפחות 150 גרם כל שבוע.
יש להעלות בהדרגה את כמות המזון שניתנת לפג כל שבוע כדי לוודא שיקבל די קלוריות לגדילה מספקת. בהמשך, לאחר הגיעו למשקל 3.5 קילוגרם (ק"ג) אין עוד צורך להעיר את הפג כדי להאכילו, אלא ניתן להאכיל לפי רצונו, הן מבחינת לוח הזמנים והן מבחינת כמות האוכל שתינתן לפג. גם בשלבים אלו ההנקה היא המומלצת לפגים אך ניתן גם להשתמש בתחליפים שונים אם ההנקה אינה מתאפשרת.