23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

פגים - מידע רפואי

רופא מייעץ: פרופ' יעקב קוינט

Premature Babies/Preemies
מעודכן לתאריך  28.02.2021 

מחלות שכיחות אצל פגים

מצוקה נשימתית (RDS, Respiratory Distress Syndrome)

זוהי מחלה אופיינית לפגים הנובעת עקב חוסר בשלות הריאות ומחסור בחומר המופרש בריאות (הנקרא סורפקטנט). בעבר הייתה זו מחלה חשוכת מרפא אך כיום, באמצעות מכשירי הנשמה מתקדמים ומתן החומר החסר לריאות, ניתן להציל את מרבית הפגים הסובלים ממחלה זו.
מספר ימים ממועד הלידה מסוגלים הפגים להתגבר על המחלה ואז ניתן לגמול אותם ממתן החמצן וממכשירי ההנשמה.
על מנת למנוע את המחלה נהוג לתת לנשים הצפויות ללדת פג תרופה להבשלת ריאותיו של העובר. התרופה יעילה ומפחיתה את מספר הפגים החולים וכן את חומרת המחלה.

הפסקות נשימה (אפניאה, Apnea)

פגים נוטים להפסקות נשימה עקב חוסר בשלותו של מרכז הנשימה הנמצא בגזע המוח. עקב כך הם נזקקים לתרופה המכילה קפאין, שמטרתה לעורר את המערכת שטרם הבשילה. מרכז הנשימה במוח מבשיל לאחר 32-34 שבועות הריון. בהגיע הפג לגיל הריון זה, ניתן להפסיק את מתן התרופה.

דימום תוך מוחי (IVH, Intra Ventricular Hemorrhage)

אצל חלק קטן מהפגים יתכן דימום ממצבור של כלי דם קטנים במוחם אשר ממשיך להתפתח. הדימום עלול להיות זעיר וחסר משמעות אך במקרים נדירים יותר, עלול להיות משמעותי ולפגוע בהתפתחות המוח.
בשנים האחרונות חלה ירידה במספר הפגים הסובלים מדימום זה בזכות התקדמות הבנת הגורמים המביאים לכך. אף הטיפול להבשלת ריאות העובר הניתן לנשים הנמצאות בסיכון ללידת פג טרם הלידה מפחית את שכיחות הדימומים הקשים.

מחלה נימקית של המעי (NEC, Necrotizing Enter-Colitis)

מחלה זו אופיינית לפגים ונובעת עקב חוסר בשלות של דופן המעי. המחלה אינה שכיחה אך עלולה לפגוע באחוז קטן מהפגים. היא מתבטאת ביציאות דמיות, תפיחות של הבטן ובהקאות. הטיפול במחלה הוא באמצעות אנטיביוטיקה, הפסקת המזון ומתן מזון תוך וורידי.
רוב הפגים מחלימים מהמחלה אך חלקם הקטן ייאלץ לעבור ניתוח בטן כדי לרפא את המחלה. חלב אם מונע את היווצרות המחלה ולכן מומלץ מאד לפגים.

מחלת עיניים של פגים (ROP, Retinopathy of Prematurity)

בעבר (לפני עשרות שנים) פגעה מחלה זו בפגים רבים עקב טיפול לא מבוקר בחמצן. כיום שכיחות המחלה נמוכה מאד והיא שכיחה בעיקר בקרב פגים שנולדו בגבול החיות, סביב 23-25 שבועות הריון.
בזכות אבחון יעיל על ידי רופא עיניים ניתן לאבחן את המחלה במועד ולמנוע פגיעה ברשתית. כיום ישנו טיפול יעיל במחלה.

אנמיה

אנמיה משמעותה רמות נמוכות של המוגלובין בדם. אנמיה אופיינית אצל פגים עקב חוסר בשלותן של המערכות המייצרות דם בגוף. כמו כן, בדיקות דם רבות נלקחות מהפגים כדבר שבשגרה, על מנת לעקוב מקרוב אחר שינויים אפשריים בדמם ולטפל בזמן. כתוצאה מכך מתפתחת אנמיה המטופלת בתרופות מיוחדות ולעיתים אף באמצעות מתן עירוי דם.

אוכל והזנה

הפגים מתקשים לבלוע ולמצוץ את הפטמה בשבועות הראשונים לחייהם ולכן מוזנים באמצעות זונדה ישירות לקיבתם. בשבועות 32-34 להריון מבשילות מערכות היניקה והמציצה ואז ניתן להתחיל בהנקה או בהזנה מבקבוק.
 
המזון המומלץ לפגים הוא חלב אם אליו מוספים רכיבים החיוניים לפגים, אשר חסרים בחלב האם. כיום קיימים תחליפי חלב אם המיוצרים במיוחד לפגים ומכילים העשרה קלורית כמו גם סידן, זרחן וויטמינים חיוניים. תוספים אלה מאפשרים לפגים לגדול ולהתפתח בצורה טובה ומונעים רככת עצמות, האופיינית לפגים.