01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  28.10.2020 

שימור תאי גזע מדם עוברי - מידע רפואי

מעודכן לתאריך  28.10.2020 

מבוא לשימור תאי גזע מדם עוברי

בעת הלידה, לאחר ניתוק התינוק מאימו, הדם הטבורי שנותר בשליה ובחבל הטבור מכיל כמות גדולה מאד של תאי גזע. תאים אלו נבדלים מתאים אחרים בכך שהם טרם עברו תהליכי התמיינות סופיים. אצל אדם בוגר נמצאים תאי הגזע בעיקר במח העצם ומסוגלים להתמיין לשלושה סוגים של תאי דם בשלים: תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות. בעיקרון מסוגלים תאי הגזע להתמיין ולהפוך לתאי עצב, עצם או לכל סוג תא אחר בגוף.
מחד, מחלות קשות כגון סרטן, מחלות דם ומחלות של מערכת החיסון מטופלות באמצעות כימותרפיה או טיפול קרינתי. חסרונם של טיפולים אלו בכך שאינם ייעודיים לתאי המחלה ופוגעים גם בתאים בריאים ובכלל זה גם בתאי גזע במח העצם.
מאידך, סוגים שונים של סרטן הדם, ובכלל זה לוקמיה חריפה או כרונית, מיאלודיספלזיה, לימפומה, וכן מחלות מטבוליות תורשתיות כגון טיי זקס או תסמונת גושה, או פגמים מולדים בטסיות הדם ובתאי הדם האדומים, ניתנים לטיפול באמצעות תאי גזע. במקרה של צורך בעירוי תאי גזע למטרת טיפול רפואי בילוד או בבני משפחתו יוכלו תאי הגזע מהדם הטבורי לשמש למטרה זו.
השתלה מוצלחת של תאי גזע התבצעה לראשונה בשנת 1988 בצרפת. תאי גזע מדמו הטבורי של יילוד הושתלו אצל אחיו בן החמש שסבל מאנמיה על שם פנקוני (מחלה תורשתית קשה שמתבטאת בפגיעה בכדוריות הדם האדומות ובפגיעה במערכת השלד).
האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP, American Academy of Pediatrics) ממליצה לשמר דם טבורי אם קיימת היסטוריה משפחתית של מחלות קשות ובפרט כשבן משפחה חולה במועד הלידה. מאחר שהמחקר בתאי גזע נמשך כל העת ודווח על תוצאות מבטיחות סבורים חלק מהרופאים שיש לשמר דם טבורי בכל לידה עקב הפוטנציאל הייחודי והחד פעמי להשגת מקור זה של תאי גזע.