28 אוקטובר 2020 י' חשון תשפ"א
מעודכן לתאריך  19.06.2014 

שימור תאי גזע מדם עוברי - מידע רפואי

מעודכן לתאריך  19.06.2014 

יתרונות וחסרונות

שימור דם טבורי אינה פעולה שגרתית בבתי היולדות בישראל. כיום מדובר בבחירה אישית של ההורים טרם הלידה.
אחת הסיבות העיקריות לשימור דם טבורי היא החשש ממחלות קשות ובפרט אם קיימת היסטוריה משפחתית של מחלות הניתנות לטיפול באמצעות השתלת מח עצם לרבות לוקמיה, לימפומה, אנמיה א-פלסטית, אנמיה חרמשית ומחלות כשל חיסוני. על אף שהסיכון שהתינוק ילקה במחלה זו במהלך חייו נמוך הרי שלעולם אין לדעת.
נכון להיום מתאפשרות השתלות של תאי גזע בעיקר בילדים ובבוגרים צעירים מאחר שככל שגופו של המטופל גדול יותר כך נדרשת כמות גדולה יותר של תאי גזע. הכמות שנאספת מהדם הטבורי אינה מספיקה לצורך השתלה באדם מבוגר.
טרם נקבע האם השתלה של תאי גזע מקרוב משפחה עדיפה על פני השתלה מתורם זר מאחר שבשני המקרים דווח על השתלות מוצלחות. ככל שידוע אין צורך בהתאמה מושלמת של תאי הגזע לסוג דמו של הנתרם (כפי שנדרש בתרומת דם או בהשתלת אברים) מאחר שתאי הגזע טרם התמיינו ומוגדרים 'נאיביים' (בעגה הרפואית מתייחס מושג זה לתאים צעירים בעלי כושר הסתגלות והתאמה גבוה ושסיכוייהם להדחות על ידי הנתרם נמוכים).
בנגוד להשתלת מח עצם שאפשרית מתרומה עצמית עדיין כלל לא ברור אם רצויה תרומה עצמית של תאי גזע. קיים חשש שתינוק חולה שיטופל בתאי גזע משלו עלול ללקות שנית באותה מחלה. במרבית ההשתלות שבוצעו עד היום הושתלו תאי הגזע אצל קרובי משפחה של התינוק התורם אולם לא בו עצמו.
לעתים עלולה העלות הכרוכה באיסוף ושימור הדם הטבורי להוות גורם מכריע בהחלטת ההורים מאחר שהעלות הממוצעת גבוהה יחסית (כ- 1500-2000$). עלות זו נקבעת ישירות על ידי הבנקים לשימור הדם הטבורי שמציעים מסלולי תשלום וביטוח מגוונים.
כדי לקבל החלטה חשוב לוודא את הדברים הבאים לקראת הלידה:
  • זמינות השרות בבית היולדות בו תתבצע הלידה.
  • זמינות השרות בלילות ובסופי שבוע.
  • עלות השרות והאם יגבה תשלום גם במקרה בו לא הופקו מספיק תאי גזע מהדם הטבורי.