21 ספטמבר 2021 ט"ו תשרי תשפ"ב
מעודכן לתאריך  16.11.2014  באדיבות ה 

ווסת, המחזור החודשי - מידע רפואי

Menstruation
מעודכן לתאריך  16.11.2014  באדיבות ה 

מבוא למחזור החודשי

הוסת הוא הדימום המתרחש בעת נשירת רירית הרחם ויציאתה דרך הנרתיק ומאפיין את תקופת פוריותה של האישה. אורכו של מחזור ממוצע 28 יום אם כי שכיחים מחזורים של 24-35 ימים גם כן. לרוב יימשך הדימום 3-5 ימים. מחזורן של מרבית הנשים יחל בגיל 12 שנים אולם טווח הגילאים המקובל הוא 8-16 שנים. הפסקת מחזור הוסת משמעותה סיום תקופת הפוריות ותחילת גיל המעבר, בדרך כלל בגילאי 45-55.
תינוקות ממין נקבה נולדות כשבשחלותיהן ביציות וזקיקים. עם תחילת הבגרות המינית מייצר גוף הנערה את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון שאחראים להבשלת זקיקי השחלה ולשחרור הביצית בתהליך הקרוי ביוץ. לקראת הביוץ חלה התעבות של רירית הרחם כהכנה לקליטת ביצית מופרית והתפתחות הריון.
שלב הדימום במחזור החודשי מהווה עדות לכך שהאישה לא התעברה. ללא הפריה של הביצית רמתם של ההורמונים תרד ורירית הרחם שהתעבתה תנשור ותופרש מהגוף כדימום המזוהה כוסת. הדם המופרש במהלך המחזור מכיל את שיירי רירית הרחם וכן דם שמופרש מכלי דם שניזוקים בתהליך נשירת הרירית. שינויים ברמתם של הורמוני המין גורמים לשינויים גופניים לרבות נפיחות בשדיים ואף למצבי רוח. חום גופה של האישה משתנה אף הוא במהלך המחזור החודשי.
המחזור החודשי מתחיל ביום הראשון של הדימום ונמשך עד ליום הראשון של הוסת שלאחריו.