18 פברואר 2020 כ"ג שבט תש"פ
מעודכן לתאריך  16.11.2014  באדיבות ה 

ווסת, המחזור החודשי - מידע רפואי

Menstruation
מעודכן לתאריך  16.11.2014  באדיבות ה 

ספיגת הדימום

שימוש בפד או טמפון לספיגת הדימום הוסתי

במהלך הוסת יש להשתמש במוצרי היגיינה נשית לצורך ספיגת הדימום. האמצעים השכיחים ביותר הם הפד והטמפון אם כי קיימים אמצעים נוספים לרבות ה- ‘Mooncup menstrual cup’ (טמפון רב פעמי),אמצעי ספיגה אורגניים רב פעמיים ואמצעים אקולוגיים ללא כל חומרים כימיים, חומרי בישום או הלבנה.
עוצמת הדימום משתנה במהלך ימי המחזור. בתחילת הוסת הדימום לרוב חזק יותר ונחלש לקראת סופו. ניתן להשתמש בפד או בטמפון המותאם לעוצמת זרם הדם שמצוינת בדרך כלל באמצעות סימני טיפות על גבי האריזה.

פדים

פדים, או תחבושות היגייניות, עשויים צמר גפן או חומר סופג אחר דחוס שבמרכזו ג'ל לספיגת נוזלים ועטופים במעטפת פלסטיק או משי עדינה. הפד סופג את הדם הוסת מן החוץ פנימה על מנת למנוע נזילה והכתמה של התחתון והבגדים.
קיים מגוון רחב של פדים היגייניים החל מפדים דקים לשימוש יומיומי המכונים 'מגיני תחתון' (לספיגת הפרשה נרתיקית שאינה בהכרח דמית), פגים בעוביים שונים בהתאם לכמות הדימום המשתנה במהלך המחזור, פדים עם וללא חומרי בישום וריח ואף פדים עם 'כנפיים' המיועדות לקיבוע טוב יותר של הפג על התחתון.
הפד מהווה אמצעי חיצוני לספיגת הדימום ודורש החלפה תכופה. מגע של האוויר עם הדימום הוסתי גורם לחמצון הדם וליצירת ריח רע שעלול להיות מורגש אם הפד לא יוחלף במועד.

טמפונים

טמפון הוא אמצעי פנימי לספיגת הדימום הוסתי שמוחדר לנרתיק האישה. הטמפון סופג את הדם הוסתי עוד בתוך הגוף טרם הפרשתו מהנרתיק. זהו גליל דק ומאורך של צמר גפן דחוס שקצהו מעוגל ובמרכזו חוט משיכה. צדו החיצוני של הטמפון מצופה עטיפת משי דקה שמאפשרת החדרה קלה לנרתיק.
החדרת הטמפון אינה פוגעת בקרום הבתולין ולכן אין מניעה להשתמש בטמפון החל מהוסת הראשונה.
קיימים טמפונים בגדלים שונים ובעלי כושר ספיגה שונה בהתאם לכמות הדימום. לאחר החדרתו לנרתיק יתרחב הטמפון בהתאם למבנה גופה של המשתמשת.
כמו כן קיימים טמפונים עם או ללא מוליך. המוליך הוא אמצעי עשוי קרטון או פלסטיק שמטרתו החדרה נוחה יותר של הטמפון אם כי הדעות לגבי נוחות השימוש בו חלוקות.
הטמפון מאפשר לבצע פעולות כגון שחייה גם במהלך הוסת אך על אף שהוא מוחדר לעומק הנרתיק הוא אינו מהווה אמצעי למניעת הריון.
שימוש משולב של טמפון עם פד חיצוני מאפשר בדרך כלל שליטה טובה גם בדימום וסתיים חזקים במיוחד ומונע פגיעה בשגרת היומיום גם בימים של דימום וסתי כבד במיוחד.
יש להקפיד להחליף את הטמפון כל 4-6 שעות גם אם הדימום חלש והטמפון אינו רווי דם וזאת על מנת למנוע סיבוכים והתפתחות זיהומים.
סיבוך חיידקי נדיר אך חמור במיוחד הוא תסמונת ההלם הרעלי (Toxic Shock Syndrome) הנגרמת על ידי החיידק סטפילוקוקוס. טמפון ספוג דם הנותר לאורך זמן בנרתיק עלול להוות קרקע גידול מצוינת עבור החיידק שמתרבה במהירות, מתפשט ועלול לחדור למחזור הדם. מדובר במצב נדיר מאד שעלול להיות קטלני.

שלבים להחדרת טמפון

לפני החדרה או הוצאה של טמפון יש לרחוץ היטב ידיים עם סבון ומים כדי למנוע זיהום בנרתיק או בדרכי השתן.

1. פתחי את אריזת הטמפון

הקפידי לקרוע את האריזה באמצעות סרט המשיכה כדי שהחוט בקצה הטמפון ישאר חופשי והטמפון לא ידחס לתוך המוליך (אם בחרת טמפון עם מוליך). ודאי שהחוט נמצא בקצהו התחתון של הטמפון. ודאי שהסרת את האריזה מהטמפון כולו.

2. להיכן יש להחדיר את הטמפון?

את הטמפון יש להחדיר לנרתיק שנמצא בין השפתיים של הפות. פתח הנרתיק נמצא מתחת לדגדגן ולשופכה ומעל פי הטבעת.

3. כיצד להחדיר את הטמפון?

החדרה נוחה של הטמפון מתאפשרת תוך כדי ישיבה על האסלה עם ברכיים פשוקות לרוחב או בעמידה כשרגל אחת מוגבהת (לדוגמה, מורמת על כסא או על דופן האמבטיה).
כשאת נינוחה ומוכנה להחדרת הטמפון נשמי עמוק והרפי את שרירי הבטן. הניחי את הטמפון או את קצה המוליך בפתח הנרתיק. אם בחרת בטמפון עם מוליך דחפי את המוליך עד סופו. בהחדרת טמפון ללא מוליך יש לדחוף את הטמפון לתוך הנרתיק באמצעות האצבע המורה (האצבע שסמוכה לאגודל).
אין להחדיר את הטמפון לנרתיק אם את חשה קושי, כיווץ או כאב. אם את חשה כאב קחי נשימה עמוקה, הרפי שנית את שרירי הבטן ונסי להחדיר את הטמפון שוב. תוכלי לשנות מעט את כיוון ההחדרה או את כיוון המוליך כדי למנוע 'התנגשות' עם דפנות הנרתיק.
יש להחדיר את הטמפון לעומק הנרתיק ובמקרה של טמפון עם מוליך, לוודא החדרה של מלוא אורכו של המוליך במעלה הנרתיק. מיקום נכון של הטמפון בנרתיק אינו גורם לכאב או לכל תחושת אי נוחות אחרת. אם את חשה כאב או אי נוחות הרי שהטמפון אינו במקומו הרצוי. במקרה זה הוציאי את הטמפון ונסי שנית עם טמפון חדש. בסיום פעולת ההחדרה רצוי לרחוץ שוב ידיים.
 

4. הוצאת הטמפון

לצורך הוצאת הטמפון יש למשוך בחוט שבקצהו. טמפון ספוג דם יצא בקלות ואילו טמפון יבש יחסית עלול לגרום לכאב ולקושי תוך כדי משיכתו החוצה.