01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  16.11.2014  באדיבות ה 

ווסת, המחזור החודשי - מידע רפואי

Menstruation
מעודכן לתאריך  16.11.2014  באדיבות ה 

סיבוכים הקשורים למחזור החודשי

חלק מהנשים חוות סיבוכים דוגמת דימום וסתי מוגבר (מנורגיה, menorrhagia), כאב חמור בזמן המחזור (דיסמנוראה, dysmenorrhea) או מחזור לא סדיר. אצל חלק מהנשים עלול המחזור שלא להגיע כלל. מצב זה נקרא אל-וסת (אמנוראה, amenorrhea).

דימום וסתי מוגבר

כמות הדם המופרשת בוסת משתנה מאישה לאישה ולפיכך קשה לעתים לאבחן מצב של דימום וסתי מוגבר.
אם הדימום פוגע בתפקוד היומיומי השוטף יתכן שמדובר בדימום וסתי מוגבר במהלכו יש צורך:
  • להחליף תחבושות היגייניות או טמפונים בתדירות גבוהה מאד.
  • להשתמש בו זמנית הן בטמפון והן בתחבושת.
  • חרף השימוש בטמפון או בתחבושת בעלי כושר ספיגה גבוהה נוזל הדם דרך התחתון והבגדים.
 

מחזור לא סדיר

מחזור ממוצע אורכו 2 עד 8 ימים. כשהמחזור אינו סדיר המרווח בין מחזור למחזור משתנה כמו גם משך הדימום וכמות הדם המופרשת.
מחזור לא סדיר יטופל בהתאם לגורם שאחראי לבעיה. אמצעי טיפול מקובלים כוללים התאמת אמצעי מניעה וכן ייעוץ נפשי (כשהגורם הוא מתח מוגבר או חרדה).

אל-וסת

לעתים עלול המחזור להיפסק לגמרי ואז מכונה המצב 'אל-וסת'. משמעות הדבר היא שלא חל שחרור של ביצית מזקיקי השחלה ולא מתרחש ביוץ.
אל-וסת עלול להגרם עקב לחץ נפשי חמור, ירידה חדה במשקל הגוף, נטילת תרופות מסוימות או תסמונת שחלה פוליצסטית. טיפול בגורם ישיב במרבית המקרים את הדימום הוסתי.

איחור במועד הוסת

וסת שמאחר או אינו מתחיל כלל עלול להצביע על הריון ובפרט אם האישה פעילה מבחינה מינית ואינה משתמשת באמצעי מניעה. במקרה זה יש לבצע בדיקת הריון (בין אם ביתית ובין אם באמצעות בדיקת דם).
העדר וסת במשך חודשיים או שלושה כשהאישה אינה הרה מחייב ברור רפואי. יתכן שמדובר בחוסר איזון הורמונלי שדורש טיפול. איחור במועד הוסת עלול להגרם עקב סיבות שונות לרבות לחץ, ירידה חדה במשקל, פעילות גופנית מאומצת או נטילת אמצעי מניעה.
שימוש ממושך בגלולה למניעת הריון עלול לגרום לאי קבלת הוסת מפעם לפעם. שימוש בהתקן תוך רחמי הורמונאלי וכן בזריקות למניעת הריון עלול גם כן למנוע את הופעת הדימום לגמרי.

דימום בין מחזורים או לאחר קיום יחסי מין

דימום לא סדיר בין מועדי הוסת או דימום לאחר קיום יחסי מין דורש התייחסות רפואית מאחר שהתופעה עלולה להצביע על זיהום, שינויים בצוואר הרחם (לדוגמה, פוליפ) ובמקרים נדירים אף על סרטן. גלולות למניעת הריון שמכילות מינון הורמונלי נמוך עלולות אף הן לגרום לדימומים בין מועדי הוסת. במידת הצורך ניתן להחליף את הגלולה או להתאים אמצעי מניעה אחר.

שיבושים הקשורים לגיל המעבר

לקראת גיל המעבר יתכנו שיבושים בסדירות המחזור מאחר שהביוץ מאבד את תדירותו המחזורית. אף שמרבית הנשים בישראל חוות את גיל המעבר בעשור החמישי לחייהן יתכנו תופעות של גיל המעבר אצל נשים צעירות יותר, מצב שמוגדר ככניסה מוקדמת לגיל המעבר. כ- 1% מכלל הנשים מתחת לגיל 40, וכ- 0.1% מכלל הנשים מתחת לגיל 30, חוות כניסה מוקדמת לגיל המעבר.
נשים מתחת לגיל 45 שמחזורן פוסק וכן נשים לאחר גיל 55 שעודן מקבלות את המחזור צריכות לפנות לברור רפואי.
הופעת דימום וסתי לאחר תחילת גיל המעבר מחייבת ברור רפואי מיידי.

שינויים באופי המחזור החודשי

כל שינוי באופיו של המחזור החודשי (לדוגמה, מחזור שהופך כבד מאד או שנמשך זמן ארוך מהרגיל) דורש ברור רפואי ובפרט בקרב נשים לאחר גיל 40 מאחר ששינויים אלו עלולים להצביע על סרטן רירית הרחם או על פוליפים בצוואר הרחם או ברחם עצמו.

הפרשה

הפרשה נרתיקית היא חלק תקין מהמחזור ההורמונלי של האישה. הפרשה זו נוטה להשתנות במהלך החודש. הפרשה שקופה או לבנה-חלבית שלעתים מכתימה את התחתונים בכתמים צהבהבים נחשבת תקינה. סביב מועד הביוץ עלולה ההפרשה להפוך צמיגה יותר ולהזכיר במרקמה חלבון ביצה.
הפרשה ירוקה, בעלת ריח או הפרשה דמית דורשת ברור רפואי מיידי מאחר שהיא עלולה להיות סימן לזיהום או למצב רפואי חמור אחר.