25 ינואר 2021 י"ב שבט תשפ"א
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

אנדומטריוזיס - מידע רפואי

Endometriosis
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 
הגורם לאנדומטריוזיס טרם נמצא אולם סיבות אפשריות למצב כוללות:
  • זרימת וסת הפוכה (retrograde menstruation).
  • נטייה תורשתית.
  • נדידת תאים במחזור הדם או באמצעות מערכת הלימפה.
  • כשל חיסוני.
  • גורמים סביבתיים.
  • מטאפלזיה (התמיינות תאי רקמה מסוג אחד לתאי רקמה מסוג אחר).
 
קיימת סבירות גבוהה שהמצב נגרם על ידי שילוב של גורמים תורשתיים, חיסוניים והורמונליים.

זרימת וסת הפוכה

תופעה זו מתרחשת כאשר תאי רירית הרחם זורמים חזרה דרך החצוצרות אל חלל הרחם ואינם מופרשים מן הגוף כדימום ווסתי. תאים אלו נטמעים באברי האגן ומשגשגים שם.
מידה זו או אחרת של זרימה הפוכה קיימת ככל הנראה אצל מרבית הנשים אולם בדרך כלל מסוגל הגוף להיפטר משייר הרקמה מבלי שתתפתח בעיה. מניחים שאנדומטריוזיס יתפתח אצל נשים שגופן אינו מסוגל להתמודד עם התופעה וכיום זוהי הסברה המקובלת ביותר אם כי היא אינה מסבירה מדוע אף נשים שרחמן נכרת לוקות באנדומטריוזיס.

נטייה תורשתית

קיימת נטייה משפחתית ללקות באנדומטריוזיס ולכן עלול להיות מרכיב תורשתי למצב. אנדומטריוזיס נדיר מאד בנשים שמוצאן אפריקאי-קריביאני ושכיח יותר בקרב נשים שמוצאן אסיאתי לעומת נשים לבנות.

נדידת תאים במחזור הדם או באמצעות מערכת הלימפה

אף שהמנגנון אינו ידוע נודדים ככל הנראה התאים האנדומטריוטיים דרך מחזור הדם או דרך מערכת הלימפה אל אברי גוף מרוחקים לרבות המוח והעיניים (אם כי אלו מקרים נדירים ביותר).

כשל חיסוני

מערכת החיסון של חלק מהנשים הלוקות באנדומטריוזיס אינה מסוגלת לטפל ביעילות בתאים האנדומטריוטיים. חלק מהלוקות במצב רגישות יותר לזיהומים מנשים שאינן לוקות באנדומטריוזיס אם כי הדעות חלוקות האם זהו גורם למצב או שמא תוצאה שלו.

גורמים סביבתיים

יתכן שהמצב נגרם עקב חשיפה לגורמים סביבתיים מסוימים כגון תוצרי פירוק כימיים שפוגעים במערכת החיסון של הגוף.

מטאפלזיה

זהו שמו של תהליך התמיינותם של תאי רקמה מסוג אחד לתאי רקמה מסוג אחר. תהליך זה מתרחש בשלב העוברי. לפי סברה זו חלק מהתאים משמרים את יכולתם העוברית להפוך לתאי רירית רחם גם בבגרות.