04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  07.03.2021  באדיבות ה 

אנדומטריוזיס - מידע רפואי

Endometriosis
מעודכן לתאריך  07.03.2021  באדיבות ה 

אבחון של אנדומטריוזיס:


אם האישה סובלת מאחד או יותר מהתסמינים שהוזכרו  יש לחשוד בקיום המחלה ולפנות לרופא המשפחה או הגניקולוג ולבקש הפנייה למומחה למחלה או למרכז ייעודי לטיפול באנדומטריוזיס הנמצא בקופת החולים.
במכבי  שירותי בריאות קיימים שני מרכזים ייעודים לטיפול במחלה האחד - במכבי השלום בתל אביב והשני בגרנד קניון בחיפה. במרכזים צוות רב תחומי ייחודי לטיפול במחלה: מומחה לאנדומטריוזיס, מומחה פיריון, אחות, עו"סית, תזונאית, פיזיותרפיסטית רצפת אגן. המערך כולו מספק טיפול כוללני והוליסטי במחלה.
בעת הביקור אצל מומחה לאנדומטריוזיס, יערך תשאול יסודי ומפורט לגבי התסמינים, מחלות רקע, ועוד ותבוצע בדיקה גופנית כולל אולטרסאונד ובמידת הצורך תופני לבדיקות עזר נוספות כמו : MRI, בדיקות גסטרו.
מומחה לאנדומטריוזיס יידע - בסבירות גבוהה - לאבחן את המחלה על פי התשאול והבדיקות הנלוות. עם זאת, האבחנה הסופית מתבססת ע"י הליך כירורגי שנקרא לפרוסקופיה. זהו הליך כירורגי בהרדמה מלאה, שבמהלכו מוחדר לחלל הבטן סיב אופטי קטן דרך חתך זעיר של 5 עד 10 מילימטרים בטבור. הסיב מעביר תמונות למסך, והרופא יכול לבדוק כך את איברי הבטן והאגן. ניתן לסרוק בצורה יסודית את כל אברי האגן והבטן ולהעריך את מיקום הנגעים ואת חומרת המחלה. אם נצפים נגעים חשודים, ניתן - בעזרת כמה חתכים קטנים נוספים בבטן התחתונה - להסירם ולשלוח אותם לבדיקה פתולוגית כדי לאשר או לשלול את החשד. היתרון של ההליך הכירורגי הוא שניתן באמצעותו גם לטפל במחלה ולהסיר חלק גדול מהנגעים, וכך לשפר את איכות החיים ולהגביר את הסיכויים לפוריות בעתיד.