24 ינואר 2021 י"א שבט תשפ"א
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

אנדומטריוזיס - מידע רפואי

Endometriosis
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

בכדי להעריך אנדומטריוזיס וסיבות נוספות לכאבים באגן ייתכן ויומלצו הבדיקות הבאות:

בדיקת אגן – בדיקה זו מתבצעת באופן ידני דרך הנרתיק ובמהלכה מנסה הרופא למצוא אזורים לא תקינים, כדוגמת ציסטות או הצטלקויות באזור האגן. במרבית המקרים לא ניתן להרגיש אזורים קטנים של אנדומטריוזיס בבדיקה זו.
אולטראסאונד בגישה בטנית או נרתיקית – במהלך בדיקה זו נבדקים אברי האגן דרך מתמר אולטראסאונד המוצמד לבטן התחתונה או מוכנס לנרתיק. בדיקה זו יכולה לזהות אזורים לא תקינים כדוגמת ציסטות שיכולות להיות קשורות לאנדומטריוזיס.
בדיקת MRI – בדיקה זו יכולה ליצור תמונה מפורטת של אברי האגן, לאתר אזורים לא תקינים ולעזור בתכנון ניתוח להוצאת אזורי האנדומטריוזיס.
לפרוסקופיה -  אבחון וודאי של המצב מתבצע באמצעות לפרוסקופיה  ונטילת דגימת רקמה (ביופסיה). לפרוסקופיה משמעותה 'הסתכלות לתוך הבטן' (לפרו=בטן, סקופיה=הסתכלות). הפעולה מבוצעת הן למטרות אבחנתיות והן כאמצעי ניתוחי טיפולי.
לפרוסקופיה אבחנתית נערכת בהרדמה כללית בחדר ניתוח. חלל הבטן ממולא בגז מסוים וחתך קטן מבוצע בדופן הבטן באזור הטבור, דרכו מוחדר הלפרוסקופ. מדובר במכשיר אופטי שמאפשר התבוננות באיברי האגן בעזרת מצלמה זעירה אשר מקרינה את מה שהיא רואה על מסך ווידאו.
לעיתים יוזרק במהלך הבדיקה חומר צבע דרך צוואר הרחם ואז ניתן לעקוב אחר מעבר החומר בחצוצרות על מנת לאבחן חסימות (אם קיים חשש שתאים אנדומטריוטיים חוסמים את מעבר הביצית בשחלה ובחצוצרה).
במידת הצורך תבוצע לפרוסקופיה ניתוחית, במהלכה ניתן לכרות אזורי הדבקויות סביב החצוצרות והשחלות, להסיר מוקדי דלקת, לשחרר חצוצרות סתומות, או לבצע שחזור של חצוצרות לאחר קשירתן (קשירת חצוצרות מבוצעת במטרה למנוע הריון).
האזור אליו יוחדר הלפרוסקופ יקבע בהתאם למיקום הכאב והמקום שחשוד כמכיל תאים אנדומטריוטיים. מאחר שמרבית הנשים סובלות מכאב באגן ובבטן התחתונה מקובל להחדיר את הלפרוסקופ דרך הטבור כדי לאפשר הסתכלות מקיפה בחלל האגן.