01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דימום וסתי מוגבר, מנורגיה - מידע רפואי

Menorrhagia, Heavy Menstrual Bleeding
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

מבוא לדימום וסתי מוגבר,מנורגיה

הווסת הוא הדימום המתרחש בעת נשירת רירית הרחם ויציאתה דרך הנרתיק ומאפיין את תקופת פוריותה של האישה. אורכו של מחזור ממוצע 28 יום אם כי שכיחים מחזורים של 24-35 ימים גם כן. לרוב יימשך הדימום 3-5 ימים. מחזורן של מרבית הנשים יחל בגיל 12 שנים אולם טווח הגילאים המקובל הוא 8-16 שנים. הפסקת מחזור הווסת משמעותה סיום תקופת הפוריות ותחילת גיל המעבר, בדרך כלל בגילאי 45-55.

מהי מנורגיה?

מנורגיה הוא המונח הרפואי המתאר דימום ווסתי מוגבר. כמות הדם המופרשת במהלך המחזור החודשי משתנה בין אישה לרעותה וחלקן ידממו יותר בהשוואה לאחרות. יתכן דימום ווסתי מוגבר ללא כל תופעות נוספות או בשילוב עם סימפטומים אחרים כגון כאב מחזור חמור.
הדימום יוגדר 'מוגבר' אם התופעה תאפיין מספר מחזורי דימום. דימום ווסתי מוגבר אינו נגרם בהכרח עקב בעיה רפואית אם כי הוא עלול לפגוע במצבה הנפשי, החברתי והפיזי של האישה ולעתים אף ישבש את שגרת חייה.

מהו דימום מוגבר?

כמות הדם המופרשת במהלך המחזור החודשי משתנה בין נשים שונות ולעתים קשה לקבוע האם מדובר בדימום מוגבר.
לצורכי מחקר הוגדר כי הפרשת 60-80 מיליליטרים (מ"ל) של דם ומעלה במהלך הווסת תחשב כדימום מוגבר. כ- 90% מהנשים יאבדו במהלך הווסת כ- 30-40 מילילטרים (מ"ל) של דם. נפח זה מוגדר ממוצע. מרבית הנשים מסוגלות להעריך האם הדימום אופייני או שמא חלה הפרשה מוגברת של דם (או דוקא הפרשה פחותה מהרגיל). כ- 20% מהנשים סובלות מדימום ווסתי מוגבר.
במידה שהדימום הווסתי פוגע בשגרת החיים או אם חל שינוי בנפח הדם והוא הופך מוגבר ומשמעותי יותר יש לפנות לבדיקת רופא. דימום מוגבר מחייב החלפה תכופה יותר של טמפונים או תחבושות ולעתים אף ייזל דרך התחתון והבגדים. דימום שמחייב שימוש בו זמנית הן בטמפון והן בתחבושת כדי למנוע זליגה הוא לרוב דימום ווסתי מוגבר.