04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

דיסמנוראה, כאב מחזור - מידע רפואי

Dysmenorrhea, Painful Periods
מעודכן לתאריך  13.05.2021  באדיבות ה 

טיפול בכאב מחזור

מרבית המקרים ניתנים לטיפול ביתי באמצעות משככי כאב.

תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות (NSAID’s, Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs)

7 מתוך 10 נשים יגיבו לטיפול בכאב מחזור בתרופות ממשפחה זו שאת מרביתן ניתן לרכוש בבתי המרקחת ללא מרשם רופא (לדוגמה נורופן או אדוויל). במידה שתרופות ללא מרשם אינן יעילות יוכל הרופא לרשום תרופות אחרות ממשפחה זו כגון נפרוקסן (שם מסחרי: נרוסין או נפרוקסי).
תרופות ממשפחת ה- NSAID’s אסורות לשימוש על ידי חולות אסטמה או נשים שסובלות מבעיות בקיבה, בכליות או בכבד ואינן מומלצות לנשים הרות או מניקות. אספירין אסור לשימוש מתחת לגיל 16. מומלץ להתייעץ עם הרוקח בבית המרקחת טרם קבלת החלטה לגבי נטילת תרופות אלו.

משככי כאב אחרים

אם תרופות ממשפחת ה- NSAID’s אינן מועילות או מתאימות ניתן ליטול משככי כאב אחרים דוגמת פראצטמול (שמות מסחריים: אקמול, דקסמול, טיילנול). לפי מחקרים שנערכו יעילותו של פראצטמול בשיכוך כאב מחזור פחותה מזו של תרופות ממשפחת ה- NSAID’s.
בהתאם לצורך יוכל רופא הנשים לרשום תרופות נוספות לרבות משככי כאב שמכילים קודאין.

גלולה למניעת הריון

גלולות למניעת הריון שמכילות פרוגסטרון ואסטרוגן עשויות להקל על כאב מחזור מאחר שהן גורמות לדלדול רירית הרחם ומפחיתות את כמות הפרוסטגלנדינים המופרשים. ככל שרירית הרחם דקה יותר כך פוחת הכיווץ של הרחם (מאחר שנדרש פחות כיווץ כדי להשיל את הרירית המעובה).

אמצעים לטיפול עצמי

קיימות מספר שיטות באמצעותן ניתן להקל על כאב המחזור. יתכן ששיטות אלו לא ימנעו את הכאב לגמרי אך הן עשויות להפחית את עוצמתו ולהקל את ההתמודדות במהלך המחזור החודשי:
  • פעילות גופנית. אף שנשים רבות מעדיפות להמנע מפעילות גופנית במהלך המחזור נמצא כי פעילות גופנית מתונה כגון שחיה, הליכה או רכיבה על אופניים עשויה להקל על הכאב.
  • חימום. חימום הבטן באמצעות רטיות חמות ('קומפרסים') או כרית חימום עשויה להקל על הכאב. יש לוודא כי אמצעי החימום אינם חמים מדי באופן שעלול לגרום לכוויה.
  • אמבטיה או מקלחת חמה. המים החמים מקלים על הכאב ואף תורמים לתחושת רגיעה והקלה.
  • פעילויות מרגיעות כגון יוגה מסייעות להפחתת עוצמת הכאב.
  • (TENS (Transcutaneous electronic nerve stimulation. ה- TENS הוא מכשיר שפועל באמצעות שחרור פעימות חשמליות קלות שמגרות את קצות העצבים באזור האגן ומונעות את הולכת הכאב. שיטה זו משמשת לעתים להקלה על צירי לידה. ניתן לשכור או לרכוש את מכשירי ה- TENS למטרת שימוש ביתי.
 
אם כאב המחזור נגרם עקב מצב רפואי אחר טיפול מתאים בבעיה עצמה עשוי להקל על כאב המחזור. בהתאם לאופי הבעיה כך יותאם הטיפול. לדוגמה, דלקת אגן זיהומית תטופל באנטיביוטיקה ואילו שרירני רחם יטופלו באמצעות אולטרה סאונד או יורחקו בניתוח.