07 יולי 2022 ח' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  09.03.2011  באדיבות ה 

תסמונת שחלה פוליציסטית - מידע רפואי

(Polycystic ovary syndrome)

מעודכן לתאריך  09.03.2011  באדיבות ה 

מבוא לתסמונת שחלה פוליציסטית

תסמונת שחלה פוליציסטית מאופיינת בריבוי ציסטות קטנות בקצות השחלה. נשים שלוקות בתסמונת יסבלו בדרך כלל מתופעות אופייניות דוגמת מחזור לא סדיר, דימום ווסתי מועט, קושי להרות, עליה במשקל, אקנה ושיעור יתר.
נשים שלוקות בתסמונת שחלה פוליציסטית אינן מבייצות כלל או שהן מבייצות לעתים רחוקות בלבד ולכן תסמונת זו מהווה גורם עיקרי לבעיות פריון.

שחלה פוליציסטית

ציסטות הן גידולים שפירים דמויי שק שמכיל נוזל צלול. מקורן של ציסטות אלו בזקיקי השחלה שמכילים את הביציות. במהלך ביוץ תקין משתחררת ביצית אחת מזקיק בשחלה. אצל נשים שלוקות בתסמונת חל חוסר איזון הורמונלי שמונע הבשלה תקינה של הזקיקים ושחרורה של ביצית. תחת זאת הופכים הזקיקים לציסטות. שחלה פוליציסטית תכיל מספר רב של ציסטות שגודלן אינו עולה על 8 מילימטרים כל אחת.
אצל נשים שלוקות בתסמונת רמות הורמון המין הגברי טסטוסטרון יהיו לעתים גבוהות מהרגיל. רמות גבוהות של טסטוסטרון הן שאחראיות לחלק ניכר מהתופעות האופייניות לתסמונת לרבות אקנה ושיעור יתר.
באופן רגיל מכילות שחלותיהן של חלק מהנשים ציסטות אולם הן אינן לוקות בתסמונת או סובלות מתופעותיה האופייניות. מנגד שחלותיהן של חלק מהלוקות בתסמונת יראו תקינות בסריקת אולטרה סאונד. ריבוי ציסטות בשחלה שכיח אצל כ- 20% מהנשים אך רק כ- 10% מהנשים לוקות בתסמונת שחלה פוליציסטית.
שכיחות התסמונת גבוהה בקרב נשים בעלות משקל עודף שעלולות אף לסבול משיעור יתר על גופן אך מנשירת שיער ראשן. כמו כן שכיחה במשפחות בעלות נטיה לסוכרת ולרמות גבוהות של כולסטרול בדם.
תסמונת שחלה פוליציסטית אינה ניתנת לריפוי אולם ניתן לטפל בסימפטומים האופייניים באמצעות שינויים באורח החיים ועל ידי נטילת גלולה משולבת למניעת הריון. ללא טיפול נאות ובמועד עלולות נשים שלוקות בתסמונת ללקות בסוכרת מסוג 2 או ברמות גבוהות של כולסטרול בהמשך חייהן.