26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  09.03.2011  באדיבות ה 

תסמונת שחלה פוליציסטית - מידע רפואי

(Polycystic ovary syndrome)

מעודכן לתאריך  09.03.2011  באדיבות ה 

גורמים לתסמונת שחלה פוליציסטית

טרם נמצא גורם וודאי לתסמונת אולם ידועים גורמים שעלולים לגרום להתפתחותה.

תנגודת לאינסולין

אינסולין הוא הורמון המופרש על ידי הלבלב במטרה לווסת את רמת הסוכר בדם. אינסולין מסייע לשינוע הסוכר ממחזור הדם לתאים לצורך פירוקו למטרת הפקת אנרגיה.
תנגודת לאינסולין משמעותה שרקמות הגוף עמידות בפני השפעתו של האינסולין ולכן על הגוף לייצר עודף אינסולין על מנת לפצות. רמות גבוהות של אינסולין גורמות לייצור יתר של טסטוסטרון בשחלות. רמה גבוהה של טסטוסטרון פוגעת בהתפתחות הזקיקים בשחלה ומונעת ביוץ תקין.

עליה במשקל

רמות גבוהות של אינסולין גורמות לעליה במשקל הגוף. עודף משקל מחמיר את הסימפטומים האופייניים לתסמונת שחלה פוליציסטית מאחר שעודף שומן גורם לייצור כמויות גדולות עוד יותר של אינסולין.

חוסר איזון הורמונלי

נשים רבות שלוקות בתסמונת שחלה פוליציסטית עלולות לסבול מחוסר איזון ברמתם של הורמונים מסוימים אך הסיבה לכך אינה ידועה.
  • רמות גבוהות של ההורמון LH שמופרש מבלוטת יותרת המוח. הורמון זה מגרה את השחלות ומעודד את הפרשת ההורמונים החיוניים להשראת ביוץ. עודף בהורמון LH עלול לגרום לחריגות בתפקוד השחלות.
  • רמות גבוהות של הורמוני המין הגבריים לרבות טסטוסטרון שגורמות לחלק ניכר מהתופעות האופייניות לתסמונת.
  • רמות נמוכות של ההורמון FSH (ההורמון שאחראי על גירוי הזקיק בשחלה) ושל הורמון המין הנשי פרוגסטרון.
  • כשל בתפקוד בלוטת התריס (בלוטת המגן, תירואיד). בלוטת התריס מייצרת ומפרישה הורמונים שאחראים על וויסות מערכות חילוף החומרים בגוף. רמתם של הורמונים אלו נמוכה מהתקין אצל נשים שלוקות בתסמונת שחלה פוליציסטית.
  • רמות גבוהות של ההורמון פרולקטין (אצל חלק מהנשים הלוקות בתסמונת). הורמון זה אחראי על גירוי בלוטות החלב בשד במהלך ההריון וההנקה.