21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  09.03.2011  באדיבות ה 

תסמונת שחלה פוליציסטית - מידע רפואי

(Polycystic ovary syndrome)

מעודכן לתאריך  09.03.2011  באדיבות ה 

טיפול בתסמונת שחלה פוליציסטית

התסמונת אינה ניתנת לריפוי אולם לניתן לטפל ביעילות בתופעות האופייניות באמצעות ירידה במשקל והקפדה על אורח חיים בריא ומאוזן. טיפולים נוספים כוללים טיפול הורמונלי, תרופות לטיפול בסוכרת, טיפול בקלומיפן (תרופה להשראת ביוץ) ואף ניתוח.

שינויים באורח החיים

נשים בעלות משקל עודף שלוקות בתסמונת עשויות לחוש הקלה משמעותית בחומרת התופעות בעקבות ירידה במשקל. ירידה במשקל תקטין את כמות האינסולין הנדרשת לגוף. בהתאמה תקטן גם רמתו של ההורמון טסטוסטרון ויגברו הסיכויים לביוץ תקין. ירידה ברמת הטסטוסטרון תשפר בדרך כלל תופעה של שיעור יתר ואקנה ותסייע בהסדרת מועד הדימום הווסתי.
מומלץ לבצע ירידה מתונה במשקל ולהקפיד על פעילות גופנית אירובית במשך שעה מדי יום. ירידה של כ- 5% במשקל הגוף דיה כדי לשפר באופן משמעותי את חומרת תופעות התסמונת.

טיפול הורמונלי

תופעות גבריות עקב רמת הטסטוסטרון הגבוהה ניתנות לטיפול באמצעות תרופות שחוסמות את השפעתו של הורמון המין הגברי כגון:
  • ציפרוטרון (שמות מסחריים: אנדרוקור, ציפרון). חומר המעכב את פעילותם של הורמוני מין גבריים בגוף ומפחית את ייצור ההורמון הגברי טסטוסטרון.
  • ספירונולקטון (שמות מסחריים: אלדוספירון, ספירונול). זהו חומר משתן בעל פעילות שחוסמת את הקולטנים (בלעז, רצפטורים) לטסטוסטרון ברקמות הגוף.
  • פלוטמיד (שמות מסחריים: פלוטמיד טבע, יולקסין). חומר שמבנהו דומה לטסטוסטרון ולכן מונע את קישורו של הטסטוסטרון לקולטנים ברקמות הגוף.
 
ציפרוטרון הוא היעיל ביותר בהנמכת רמת הטסטוסטרון ולכן מונע שיעור יתר. אין לקחת תרופה זו אם רמת הורמוני המין הגבריים אצל המטופלת תקינה. יש ליטול תרופה זו עם גלולה למניעת הריון מאחר שציפרוטרון עלול לגרום למומים מולדים. שימוש ממושך בתרופה זו עלול לגרום לפגיעה בתפקודי הכבד ולכן יש לערוך בדיקות דם תקופתיות לניטור תפקודי הכבד ורמתם של אנזימי הכבד.
נטילת גלולות למניעת הריון עשויה גם כן לסייע בהסדרת המחזור החודשי ואף מקטינה את הסיכון ללקות בסרטן רירית הרחם.

תרופות לטיפול בסוכרת

תרופה לטיפול בסוכרת בשם 'מטפורמין' (שמות מסחריים: גלוקופאג', מטפורמין טבע, גלוקומין) מגבירה את הביוץ בקרב נשים הלוקות בתסמונת שחלה פוליציסטית. תרופה זו ניתנת בשילוב עם אמצעים תרופתיים אחרים (בדרך כלל בשילוב עם קלומיפן). מטפורמין אינה מסייעת לירידה במשקל. טיפול משולב בתרופה זו מקטין את שיעור הסיבוכים עקב התפתחות תנגודת לאינסולין ורמות חריגות של הורמוני מין גבריים.
תרופה נוספת לטיפול בסוכרת שמקטינה את התנגודת לאינסולין, מסדירה את המחזור ומשפרת את הפוריות היא רוסיגליתזון (שמות מסחריים: אבנדיה, רוסיני).

קרם אפלרוניתין (שם מסחרי: וניקה)

אפלרוניתין מעכב את פעולתו של אנזים הנמצא בזקיקי השערה וחיוני לצמחיתה. מריחה של קרם זה מאטה את קצב צמיחת השיער על פניהן של נשים שסובלות משיעור יתר. מאחר שהתכשיר אינו מונע את צמיחת השערה אלא רק מאט את קצב הצמיחה יש להסיר את השיער בשיטות אחרות טרם השימוש בקרם. שיפור במצב שיעור הפנים יושג בדרך כלל תוך 4-8 שבועות.

קלומיפן (שם מסחרי: איקאקלומין)

קלומיפן היא תרופה לפריון שמטרתה גירוי השחלה והשראת ביוץ. לעתים תינתן תרופה זו בשילוב עם מטפורמין לצורך הקלה בתופעות התסמונת ושיפור הפוריות.

ניתוח

אפשרות טיפולית נוספת היא באמצעות הליך ניתוחי שמכונה 'חירור השחלה בלפרוסקופיה' (laparoscopic ovarian drilling) שמטרתו להרוס את רקמת השחלה שמפרישה את הורמוני המין הגבריים. באמצעות הליך זה מושג איזון הורמונלי שמאפשר תפקוד שחלתי תקין.
לפרוסקופיה משמעותה 'הסתכלות לתוך הבטן' (לפרו=בטן, סקופיה=הסתכלות). ההליך מבוצע בהרדמה כללית בחדר ניתוח. חלל הבטן ממולא בגז מסוים וחתך קטן מבוצע בדופן הבטן באזור הטבור, דרכו מוחדר הלפרוסקופ. מדובר במכשיר אופטי שמאפשר התבוננות באיברי האגן בעזרת מצלמה זעירה אשר מקרינה את מה שהיא רואה על מסך ווידאו. הרס הרקמה יבוצע על ידי מקור חום או קרן לייזר.
באמצעות הליך זה ניתן להוריד את רמתם של ההורמונים טסטוסטרון ו- LH ובדרך זו לגרום לעליה ברמתו של ההורמון FSH שמגרה את שחרור הביצית מהזקיק בשחלה.
הליך זה יבוצע בעיקר בקרב נשים שלא הגיבו לטיפול בקלומיפן.

אמצעים תרופתיים נוספים

רמות גבוהות של כולסטרול בדם ניתנות לטיפול באמצעות תרופות ממשפחת הסטטינים. אקנה חמורה מגיבה היטב לטיפול בנגזרות של ויטמין A (לדוגמה, התרופה רואקוטאן) ולאנטיביוטיקה מסוגים מסוימים.