13 אוגוסט 2022 ט"ז אב תשפ"ב
עדכון אחרון:  27.03.2011  באדיבות 

גלקטוגרפיה - מידע רפואי

(Galactography)
עדכון אחרון:  27.03.2011  באדיבות 

תחומים:

גידול, ציסטה או פוליפ | בלוטות ורקמות רכות | דלקת, נוזלים | שדיים

נושאים:

רנטגן

מבט כללי

מבוא

רנטגן היא שיטת הדימות השכיחה ביותר להדגמת ממצאים בעצמות ורקמות הגוף. שיטה זו מבוססת על קרני X שמכונות גם קרני רנטגן. אלו הן קרניים עתירות אנרגיה שחודרות בקלות נוזלים ורקמות רכות בגוף האדם אך נחסמות על ידי רקמות צפופות ודחוסות כגון עצם.
חלק מצילומי הרנטגן מבוצעים עם חומר ניגוד שמאפשר הדגמה של מבנים חלולים או מלאים בנוזל דוגמת מערכת העיכול, כלי הדם או מערכת השתן. ללא חומר הניגוד מבנים אלו אינם ניתנים להדגמה באמצעות רנטגן. חומר הנגוד חוסם את מעבר הקרניים ולכן אזורים בהם נספג יופיעו בצבע לבן בצילום.
מבחינים בין צילום לשיקוף רנטגן. הצילום מספק תמונה של מצב קבוע ואילו שיקוף מאפשר הסרטה של תנועה לאורך זמן דוגמת תהליך הנשימה בריאות או זרימת הדם בכלי הדם.
כיום מבוצעים ומפוענחים צילומי הרנטגן באמצעים דיגיטליים והמידע מעובד באופן ממוחשב. עצמות יתקבלו בלבן, רקמות רכות וחללים מלאי נוזל יופיעו בגווני אפור ואילו אוויר יופיע ככתם שחור.
על מנת למנוע פגיעה מיותרת של קרני הרנטגן באברי גוף רגישים כגון אברי מערכת הרבייה או בלוטות הם יכוסו במהלך הצילום בסינור עופרת מיוחד שמונע את מעבר הקרניים.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר ניגוד על בסיס יוד.

מצבים בהם נדרשת בדיקה זו

סרטן השד היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בקרב נשים בישראל ובעולם המערבי כיום. גילוי מוקדם עוד טרם היכולת לממש גוש בשד מעלה את סיכויי הריפוי וההחלמה מהמחלה לכ- 90%.
ממוגרפיה היא צילום רנטגן ייחודי של רקמת השד ומהווה אמצעי רפואי ראשוני לאבחון מוקדם של סרטן השד. באמצעות בדיקה זו ניתן לאבחן כ- 80% מהגידולים הממאירים בשד.
גלקטוגרפיה היא בדיקת דימות המשלבת ממוגרפיה עם הזרקת חומר ניגוד על מנת להדגים את צינוריות החלב בשד. בדיקה זו תבוצע לנשים שבדיקת הממוגרפיה שלהן תקינה אך הן סובלות מהפרשה דמית או צלולה מהפטמה.
במקרים הבאים אין צורך בביצוע הבדיקה:
  • הפרשה חלבית, צהובה, ירוקה, שחורה או אפורה מהפטמה לרוב אינה בעייתית ובפרט כשההפרשה היא ממספר צינוריות בשד.
  • הפרשה משני השדיים אצל אישה שטרם ילדה. מצב זה עלול להגרם עקב שימוש בתרופות מסוימות או בעיה בבלוטת יותרת המוח.
  • הפרשה חלבית משני השדיים אצל נשים שילדו בעבר. מדובר בתופעה שכיחה שאינה בעייתית.