15 אוגוסט 2020 כ"ה אב תש"פ
עדכון אחרון:  30.03.2011  באדיבות 

צילום רחם - מידע רפואי

(Hysterosalpingography (HSG), Uterosalpingography)
עדכון אחרון:  30.03.2011  באדיבות 

תחומים:

אברי מערכת הרבייה | דלקת, נוזלים | הריון

נושאים:

רנטגן

מהלך הבדיקה

שלבי הבדיקה

בדיקה זו מבוצעת במסגרת מכוני הרנטגן של 'מכבי שרותי בריאות' וכן במרפאות חוץ של מרכזים רפואיים גדולים. הבדיקה מבוצעת על ידי רופא מומחה ברפואת נשים (גינקולוגיה).
צילום הרחם יבוצע תחת שיקוף של קרני רנטגן שמאפשר מעקב אחר זרימת חומר הניגוד במעלה החצוצרות לחלל האגן.
לפני הבדיקה יש לפשוט את הבגדים, ללבוש כותונת בדיקה רפויה ולשכב על גבי מיטת הבדיקה בתנוחת בדיקה גינקולוגית. לפני תחילת הצילום יבצע הרופא בדיקה גינקולוגית באמצעות מפשק (ספקולום) על מנת לאפשר גישה מלאה לצוואר הרחם. צוואר הרחם יחוטא ויעבור אלחוש באמצעות התזת תרסיס אלחוש מקומי.
בשלב הבא יקבע הרופא את צוואר הרחם על מנת לאפשר החדרת צינורית ארוכה דרכה יוזרם חומר הניגוד. פעולת הקיבוע של צוואר הרחם עלולה לגרום לכאב ולכן מבוצע האלחוש המקומי.
קצה הצינורית יחובר למזרק או בלון שמכיל את חומר הניגוד. חומר הניגוד יוזרק בקצב איטי כדי למנוע כאב ולחץ בבטן התחתונה אך תיתכן בכל זאת תחושת אי נוחות ולחץ בבטן. תחושות אלו יחלפו בסיום ההזרקה.
לפני ביצוע הצילום יוציא הרופא את המפשק מהנרתיק וימקם את מכשיר הצילום מספר סנטימטרים מעל אזור האגן. לצורך הצילום יש ליישר את הרגליים ולהקפיד שישארו צמודות. במהלך הצילום יש להמנע מתזוזה כדי לא לפגוע באיכות התמונה או לגרום לטשטושה.
צילום רחם ימשך 10-15 דקות. לעתים יבוצע צילום נוסף כרבע שעה לאחר הראשון. בהתאם לצורך יבוצע צילום שלישי למחרת היום (אם הוזרק חומר ניגוד שומני). הצילום האחרון אינו כרוך בהחדרה מחודשת של המכשירים אלא מבוצע ישירות.

לאחר הבדיקה

בסיום הצילום יוצאו כל המכשירים מגוף הנבדקת. תיתכן הפרשה חומה במשך מספר שעות (הפרשה זו היא שאריות של חומר הניגוד). חלק מהנבדקות סובלות מתחושת כאב שדומה לכאב מחזור לאחר הבדיקה. כדי להקל על הכאב מומלץ לנוח במשך מספר שעות.
במידה שמופיעה הפרשה דמית, חלה עליה בחום הגוף והכאב אינו חולף או גובר יש לפנות בהקדם לרופא הנשים או למוקד לרפואת נשים.
בעקבות הזרקת חומר הניגוד תיתכנה תופעות לוואי קלות שכוללות בחילה וכאב מקומי. תופעות אלו תחלופנה תוך זמן קצר. בכל מקרה של תגובה אלרגית חריפה שכוללת קוצר נשימה, גרד בעיניים או כל תופעה אחרת, יש לפנות לרופא המטפל לקבלת טיפול מתאים.
תוצאות הבדיקה יהיו מוכנות תוך מספר ימים מיום הבדיקה.