21 ספטמבר 2021 ט"ו תשרי תשפ"ב
עדכון אחרון:  30.03.2011  באדיבות 

צילום רחם - מידע רפואי

(Hysterosalpingography (HSG), Uterosalpingography)
עדכון אחרון:  30.03.2011  באדיבות 

תחומים:

אברי מערכת הרבייה | דלקת, נוזלים | הריון

נושאים:

רנטגן

מידע כללי על צילום רחם

מבוא - בדיקת הדמיה של הרחם

רנטגן היא שיטת הדימות השכיחה ביותר להדגמת ממצאים בעצמות ורקמות הגוף. שיטה זו מבוססת על קרני X שמכונות גם קרני רנטגן. אלו הן קרניים עתירות אנרגיה שחודרות בקלות נוזלים ורקמות רכות בגוף האדם אך נחסמות על ידי רקמות צפופות ודחוסות כגון עצם.
חלק מצילומי הרנטגן מבוצעים עם חומר ניגוד שמאפשר הדגמה של מבנים חלולים או מלאים בנוזל דוגמת מערכת העיכול, כלי הדם או מערכת השתן. ללא חומר הניגוד מבנים אלו אינם ניתנים להדגמה באמצעות רנטגן. חומר הנגוד חוסם את מעבר הקרניים ולכן אזורים בהם נספג יופיעו בצבע לבן בצילום.
מבחינים בין צילום לשיקוף רנטגן. הצילום מספק תמונה של מצב קבוע ואילו שיקוף מאפשר הסרטה של תנועה לאורך זמן דוגמת תהליך הנשימה בריאות או זרימת הדם בכלי הדם.
כיום מבוצעים ומפוענחים צילומי הרנטגן באמצעים דיגיטליים והמידע מעובד באופן ממוחשב. עצמות יתקבלו בלבן, רקמות רכות וחללים מלאי נוזל יופיעו בגווני אפור ואילו אוויר יופיע ככתם שחור.
על מנת למנוע פגיעה מיותרת של קרני הרנטגן באברי גוף רגישים כגון אברי מערכת הרבייה או בלוטות הם יכוסו במהלך הצילום בסינור עופרת מיוחד שמונע את מעבר הקרניים.

חומר ניגוד – כן, לא, איזה?

בבדיקה זו נעשה שימוש בחומר ניגוד על בסיס יוד (מימי או שומני). חומר ניגוד שומני יישאר בגוף למשך זמן ארוך יותר ולכן יאפשר לבצע צילום נוסף למחרת הזרקת החומר.

באילו מצבים צריך לעבור בדיקת רחם? 

בדיקה זו מאפשרת לעקוב אחר קצב פיזור חומר הניגוד מהחצוצרות אל חלל האגן ועל ידי כך לקבוע האם קיימות חסימות, הצטלקויות, הדבקויות או סיבות אחרות (דוגמת ציסטות) שמונעות מעבר תקין דרך החצוצרות.
צילום הרחם יבוצע להדגמת אברי מערכת הרבייה הנשית וחלל האגן כחלק מהליך הברור לאי פריון או הפלות חוזרות בקרב:
  • נשים שחוו הפלות חוזרות עקב מומים מולדים במבנה רחמן (אם אימותיהן נטלו את התרופה (DES (Di-ethylstylbestrol במהלך הריונן).
  • נשים שסובלות ממצבי מחלה באברי מערכת הרבייה כגון גושים, הדבקויות או שרירני רחם.
  • נשים שסבלו מדלקת בחצוצרות.
  • נשים שחוו שינויים באופי מחזורן החודשי לרבות נשים שמחזורן התקצר והדימום הפך קל יותר. תופעה זו עלולה להצביע על הדבקויות בחלל הרחם ועל בעיה מבנית בצוואר הרחם.
  • נשים שסובלות מדימום ווסתי ממושך וכבד שעלול להיגרם עקב שרירני רחם (מיומות) או פוליפ ברחם.