ניתוח מתיחת צוואר - מידע רפואי

Cervicoplasty, Neck Lift Surgery (קוד בדיקה: 86.811)

עדכון אחרון 27.04.22

רופא מייעץ: ד"ר ערן בר-מאיר

הקדמה

ניתוח מתיחת צוואר יבוצע לתיקון עור צוואר רפה או מקומט. בגילאי 45-50 חלה צניחה משמעותית של רקמות הפנים כחלק מתהליך ההתבגרות של העור. צניחה זו עלולה להחמיר בעקבות ירידה משמעותית במשקל.

במהלך הניתוח ימתח העור הרפוי והקמוט, עודפי עור ורקמת שריר יוסרו, הרקמות שצנחו יוחזרו למקומן הטבעי וקו הלסת יודגש. בהתאם לצורך ישולב ניתוח מתיחת הצוואר עם ניתוח למתיחת עור הפנים.

מתיחת הצוואר יעילה למשך 5-10 שנים.

תאור ההליך

ניתוח מתיחת צוואר יבוצע תחת הרדמה כללית או תחת הרדמה מקומת עם טשטוש. ההליך כולל את הסרת עודפי השומן, מתיחת השרירים ומתיחת העור

טרם תחילת הניתוח ישרטט המנתח את קווי החתכים על גבי העור מאחורי האוזניים, מעל קו השיער או מתחת לסנטר. בהתאם לקווי המתאר ששורטטו יבוצעו חתכי הניתוח.

לאחר ביצוע החתך יפריד המנתח בין העור לרקמות השומן והשריר על מנת לאפשר גישה לשריר הצוואר ולשומן שהצטבר באזור. שרירי הצוואר ימתחו חזרה למקומם ועודפי שומן יוסרו באמצעות שאיבה או כריתה ישירה. כמו כן ימתח העור ועודפי עור יוסרו.

בסיום הניתוח ייתפרו החתכים והצוואר יחבש בחבישה גמישה. בחלק מהמקרים תידרש הסרת תפרים ואילו באחרים יעשה שימוש בתפרים נספגים. בניתוח למתיחת צוואר מושם דגש מיוחד על תפירה מדויקת ועל ביצוע חתכים קטנים ונסתרים ככל האפשר (למשל מאחורי האוזניים) על מנת שלא להותיר צלקות נראות לעין.

בהתאם לצורך יחדיר המנתח צינורית ניקוז מתחת לעור הצוואר למטרת ניקוז נוזלים שהצטברו במקום הניתוח. במרבית המקרים תוסר הצינורית כעבור יום או יומיים עם רדת הנפיחות.

במה כרוך?

הליך זה כרוך באשפוז במשך יממה בבית החולים.

משך הפעולה הצפוי בחדר הניתוח הוא שעה עד שלוש שעות.

הרדמה, טשטוש ואלחוש

ניתוח מתיחת צוואר יבוצע תחת הרדמה כללית או תחת הרדמה מקומית עם טשטוש. לפני תחילת הניתוח יחובר המטופל לעירוי דרכו יזליף הרופא המרדים תרופת הרגעה על מנת להפחית את חרדתו של המטופל.

הרדמה מלאה משמעותה שהמטופל ישן שינה עמוקה, שריריו רפויים והוא אינו חש כלל את מהלך הניתוח. הרדמה מלאה מבוצעת על ידי רופא מומחה בהרדמה שמנטר את מצבו הגופני של המטופל במשך הניתוח כולו.

ההרדמה מבוצעת באמצעות הזלפת חומר ההרדמה אל שקית העירוי של המטופל. כעבור פרק זמן קצר ביותר (עשרות שניות) יחווה המטופל ערפול הכרה וישקע בשינה עמוקה. בסיום הניתוח ותפירת החתכים יפסיק הרופא המרדים את הזלפת חומרי ההרדמה, המטופל יתעורר ויועבר אל מחלקת ההתאוששות כדי לאפשר התעוררות איטית ובטוחה מהניתוח.

הרדמה מקומית עם טשטוש משמעותה שהמטופל אינו ישן עמוק אלא חווה תחושת ריחוף וניתוק ואינו חש כל כאב במהלך הניתוח. משך ההליך כולו יהיה המטופל בהכרה מלאה וימשיך לנשום בעצמו. אם ידרש לכך יוכל המטופל לשתף פעולה עם המנתח. בסיום הניתוח יזליף המנתח חומר להרדמה מקומית באזור המנותח על מנת למנוע כאב מקומי במשך מספר שעות נוספות לאחר הניתוח.

הנחיות

לפני הניתוח

בהתאם לגילו ולמצבו הרפואי ידרש המטופל לבצע בדיקות מתאימות טרם ביצוע ההליך לרבות בדיקות דם, צילום חזה ואק"ג.

מטופלים שעברו ניתוחים קודמים, אושפזו בעבר, לוקים במחלות כרוניות, סובלים מאלרגיה או נוטלים תרופות מרשם או תוספי מזון יעדכנו על כך את הרופא המנתח ואת הרופא המרדים. מטופלים שסובלים ממחלות נוספות ידרשו לקבל ייעוץ מרופא מומחה בתחום טרם ההליך.

יש להתייעץ עם הרופא המטפל ועם המנתח לגבי המשך נטילתן של תרופות נוגדות קרישה (דוגמת אספירין או קומדין). בהתאם להחלטת הרופאים תיתכן הפסקה בנטילת תרופות אלו כשבוע לפני ביצוע ההליך.

כדי לאפשר החלמה מהירה ובטוחה לאחר הניתוח יש להימנע מעישון במשך שבועיים לפחות לפני מועד הניתוח וכן במשך שבועיים לאחריו. אין להשתמש בתקופה זו בתחליפי עישון המכילים ניקוטין.

ביום הניתוח

בבוקר הניתוח מומלץ להתקלח. רצוי ללבוש חולצה שניתן להסיר מבלי ליצור מגע עם האזור המנותח, היינו חולצה מכופתרת.

יש להיות בצום מוחלט לרבות נוזלים 6 שעות לפני תחילת הניתוח (אם נבחרה הרדמה כללית).

טרם הניתוח יש להסיר שיניים תותבות, תכשיטים וביגוד אישי ולהמנע מלעיסת מסטיק.

שערות באזור המיועד לניתוח (אם ישנן) יגולחו על ידי צוות בית החולים טרם הכניסה לחדר הניתוח.

לאחר הניתוח

מומלץ לשהות עם מלווה במהלך היממה לאחר הניתוח.

 

רצוי להיערך מראש לתקופת ההתאוששות בבית לאחר החזרה מבית החולים ולהצטייד באביזרים המפורטים להלן:

  • תרופות לשיכוך כאב (בהתאם למרשם שינתן על ידי המנתח).
  • תחבושות ורטיות להחלפה.
  • מד חום.
  • חולצות רפויות, רצוי עם כפתורים או בעלות פתח רחב.
  • משחה למריחה על התפרים (בהתאם להנחיות המנתח).
  • כרים כדי לאפשר שכיבה עם ראש מורם.

התאוששות והחלמה מההליך

התאוששות והחלמה מניתוח למתיחת צוואר אורכת זמן. הצוואר ישאר חבוש במשך 5-7 ימים לאחר הניתוח. לאחר מכן יש להוסיף ולחבוש את הצוואר בחבישה גמישה (אלסטית) במשך הלילה בלבד.

מומלץ לנוח במשך עשרה ימים לפחות לאחר הניתוח ולשוב לפעילות מלאה רק לאחר מכן. ניתן לחזור לפעילות גופנית מאומצת שישה שבועות לאחר הניתוח.

תיתכן תחושת נימול, מתיחה חזקה או צריבה באזור הצוואר במשך מספר ימים לאחר הניתוח. כשבועיים לאחר הניתוח יתכנו נפיחות, בצקת ושטפי דם באזור הצוואר והפנים ואזורים מסוימים על פני העור עלולים להיות חסרי תחושה. תופעות אלו תקינות ומאפיינות את ההחלמה בשבועות הראשונים.

תפרים שאינם נספגים מאליהם יוסרו לאחר שבוע ימים מיום הניתוח.

התוצאה הסופית תתקבל כשלושה חודשים לאחר הניתוח. אף שנעשה מאמץ להסתיר את הצלקות הן עלולות לא להעלם כליל גם לאחר תקופה זו.

סיכונים וסיבוכים

ניתוח למתיחת הצוואר הוא הליך ניתוחי פולשני ולכן עלול להיות כרוך בסיכונים ובסיבוכים לרבות שטפי דם, זיהומים, בעיות בריפוי הפצע וכן א-סימטריה במראה הצוואר. במקרים נדירים תיתכן פגיעה בעצבים האחראים על תנועתיות הפנים אך פגיעה זו בדרך כלל זמנית וחולפת.

מעשנים נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בסיבוכים בכלל ובקושי בריפוי פצעי הניתוח בפרט.

סיכונים הכרוכים בהרדמה

סיכונים שעלולים להיגרם בעקבות הרדמה כללית כוללים חסימה של נתיב האוויר כתוצאה מחנק, ירידה פתאומית בלחץ הדם והדופק וכן נזק לשיניים או למיתרי הקול עקב החדרת צינורות לקנה הנשימה. במקרים נדירים ביותר תיתכן תגובה אלרגית לחומרי ההרדמה.

הרדמה מקומית נחשבת בטוחה ובעלת תופעות לוואי מועטות בלבד. במקרים נדירים תיתכן השפעה על קצב הנשימה, קצב הלב ועל לחץ הדם.

סיבוכים

עליית חום מעל 38 מעלות צלזיוס מחייבת פניה דחופה לרופא המנתח, למוקד החירום או לחדר המיון.

בכל מקרה של דימום מתמשך או אדמומיות יש לפנות לרופא המטפל על מנת לשלול התפתחות זיהום.