20 יולי 2017 כ"ו תמוז תשע"ז

מדרגות ההתפתחות

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
בחרו באחד מהתחומים שברשימה לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק.
מעודכן לתאריך  13.04.2011 

דיבור

Talking

מתי וכיצד זה מתחיל?

במהלך שנת החיים השניה רוכש הילד את יכולתו לדבר ולתקשר עם סביבתו בצורה מילולית. עוד לפני שיאמר את מילותיו הראשונות ילמד תינוקכם את חוקי השפה וכיצד אתם משתמשים בשפה כדי להביע את עצמכם ואת רצונותיכם וצרכיכם.
התינוק ישתמש בלשונו, בשפתיו, בחך ובהמשך גם בשיניו, כדי לייצר ולהפיק קולות וצלילים. עד מהרה ילמד התינוק לאמר מילים של ממש. בהמשך אוצר המילים שלו ועושרו השפתי ילכו ויתרחבו. לקראת גיל שנתיים יחל תינוקכם ליצור משפטים בני 2-3 מילים.
ככל שהתינוק יתפתח מבחינה רגשית התנהגותית ונפשית, כך הוא ילמד להשתמש במילים כדי להביע את שהוא רואה, שומע, חש, חושב, ורוצה.

כבר ברחם

חוקרים רבים סבורים כי הבנת השפה מתחילה כבר במהלך ההריון. כפי שתינוקך שומע את קצב הלמות ליבך בזמן שהותו ברחם, כך הוא קשוב לטון דיבורך. ימים ספורים לאחר לידתו מסוגל תינוקך לזהות את קולך בין קולות אחרים.

לידה עד גיל 3 חודשים

הבכי הוא אמצעי התקשורת הראשוני של התינוק, ועד מהרה תלמדו להבדיל בין בכי אחד למשנהו. צרחה חודרת עלולה להצביע על רעב ואילו בכי מנדנד עלול לאותת כי יש צורך בחיתול נקי. ככל שהתינוק יגדל כך ילמד להשמיע מגוון רחב של קולות, צלילים והמיות.
בכל עת מקשיב התינוק להוריו ולנאמר בסביבתו ורוכש את דקויות השפה. קלינאי תקשורת רבים טוענים כי כבר בגיל 4 שבועות מסוגל התינוק להבחין בשוני שבין 'מה' ל- 'נה'.

4-6 חודשים

בגילאים אלו מתחיל התינוק לקשקש ולמלמל אולם אינו מסוגל לאמר מילים של ממש (גם אם נדמה כי הוא אומר 'אבא' או 'מא-מא' לעתים). למעשה, עד לסביבות גיל שנה אין התינוק מסוגל לדבר בצורה ממשית ומכוונת. עודדו אותו 'לדבר' ולהשמיע קולות כדי שיוכל לאמן את לשונו, פיו ומיתרי קולו.
שימו לב שתינוקכם משתמש בקולו כדי להביע הנאה או חוסר שביעות רצון, ומגיב לשינויים בקולכם ובטון דיבורכם. כמו כן, הוא נהנה להקשיב למוזיקה, ומודע לרעשים וקולות שמשמיעים חלק מצעצועיו.

7-12 חודשים

בגילאים אלו, חלק ממלמוליו של התינוק עשויים להשמע כאילו הוא נושא נאום של ממש, ולא במקרה. התינוק מתנסה בקולות וצלילים שהוא שומע סביבו ומנסה לחקותם. אם ישמע התינוק רעשים או צלילים, הוא יפנה את ראשו בכיוונם.
עודדו אותו להשמיע קולות ולדבר והקפידו לקרוא לו סיפורים. שוחחו ישירות עמו, 'וענו' לו כשהוא ממלמל בתשובה.
בגיל שנה, מסוגל תינוקכם להבין את משמעות המילה 'לא', ויכול למלא אחר הוראות פשוטות, כגון 'שתה את החלב'.

13-18 חודשים

תינוקכם לומד את חשיבות השפה והדיבור כל העת. בגילאים אלו מרבית התינוקות מסוגלים לאמר מילה אחת או יותר, ואף מבינים את משמעותה. כשירצה לשאול שאלה ישנה ויתאים את טון דיבורו, תוך שהוא מחקה אתכם.
אם תקראו בשמו של צעצוע או חפץ, ידע התינוק להצביע בכיוונו. כמו כן, מסוגל כעת התינוק לזהות אנשים מוכרים בשמם, ויודע להצביע על חלקי גופו.

19-24 חודשים

כעת מסוגל תינוקכם לאמר בין 50 ל- 70 מילים, אך מבין למעלה מ- 200. בגילאי 18-20 חודשים לומד התינוק כעשר מילים חדשות מדי יום, ואף מתחיל לחבר שתי מילים לכדי משפט קצר.
בגיל שנתיים מסוגל התינוק להשתמש במשפטים בני 2-3 מילים ויכול לשיר שירים פשוטים ומוכרים. עד מהרה יתחיל הפעוט להביע את צרכיו, רצונותיו ותחושותיו במילים. כשהוא רעב או צמא, יבקש תינוקכם אוכל ושתיה באמצעות משפטים פשוטים (לדוגמה, 'רוצה מים').

25-36 חודשים

שימו לב שהפעוט עשוי לצעוק מדי פעם, תוך שהוא לומד להשתמש בטון ובעוצמה הנכונים לדיבור, שיר, שאלה, או ציווי. בגילאים אלו אוצר המילים של הפעוט מכיל כ- 300 מילים והוא מסוגל לדבר במשפטים פשוטים, אך נכונים מבחינה דקדוקית. אם בעבר התייחס לעצמו בגוף שלישי, הרי שכעת הוא יודע לאמר 'אני', כשהוא מתייחס לעצמו.
עד לסביבות גיל 3 מרבית הפעוטות מדברים בחופשיות, יכולים לנהל שיחה ברורה ורהוטה, ויודעים לאמר בגאווה את שמם וגילם.

מה הלאה?

ככל שהפעוט יתבגר, דיבורו ילך וישתכלל.
לקראת גיל שלוש יתחיל הפעוט לשאול 'למה?' כל העת, ולקראת גיל 4, אוצר המילים שלו יכיל כ- 800 מילים. בשלב הבא, ילמד להטות זמנים ופועלים.