20 יולי 2017 כ"ו תמוז תשע"ז

מדרגות ההתפתחות

במהלך שנות החיים הראשונות ילדכם עובר שינויים רבים.
באזור זה תמצאו מידע מפורט אודות שינויים אלו, במגוון רחב של תחומים.
בחרו באחד מהתחומים שברשימה לקבלת מידע נוסף אודות התפתחות התינוק.
מעודכן לתאריך  13.04.2011 

עיכובים בהתפתחות

Developmental Delays

מבוא

הורים רבים חוששים שמא תינוקם אינו מתפתח בהתאם לקצב הרצוי או המצופה. פעמים רבות קרובי משפחה או חברים בעלי כוונות טובות עלולים אף הם לתרום ללחץ כשישאלו: 'מה, הוא עדיין אינו זוחל? הנכד של השכנה זוחל מזמן...'
חשוב לזכור שבמרבית המקרים הכל בסדר ותינוקכם מתפתח היטב בהתאם לקצב האישי שלו. רובם המכריע של התינוקות משיגים את מדרגות ההתפתחות שצפויות בהתאם לגילם בטווח הגילאים המצופה וגם אם הם מתמהמהים לפעמים בדרך כלל ידביקו את הפער תוך זמן קצר.
מאידך אם קיימת בעיה חשוב לזהותה מוקדם ככל שניתן על מנת למנוע עיכוב התפתחותי משמעותי ולאפשר קבלת טיפול מתאים.

מה המשמעות של 'עיכוב התפתחותי'?

עיכוב התפתחותי משמעותו איחור בהשגת מדרגות ההתפתחות שצפויות בהתאם לטווח גילאים מקובל.
יתכן עיכוב התפתחותי בתחום אחד או יותר לרבות תנועתיות (מוטוריקה) עדינה וגסה (היינו, היכולת להתיישב, לתפוס או להשתמש בחפצים), תקשורת וכישורים שפתיים (הן ברמה תפיסתית והן ביכולת להתבטא, לדבר ולהסביר את עצמו), קושי בגמילה מחיתולים, קושי להתלבש לבד או קושי ביצירת קשרים חברתיים (החל מהעדר יכולת ליצור קשר עין ועד חוסר יכולת לשתף ולשחק עם ילדים אחרים).
בכל הנוגע לקצב ההתפתחות חשוב מאד לזכור כי כל ילד הוא יחיד ומיוחד בעל קצב גדילה והתפתחות ייחודיים משלו. חשוב שתבינו מה ילדכם מסוגל לעשות בכל גיל, אולם תמיד זכרו שגם אם אינו עושה זאת עדיין, הוא ודאי יעשה זאת בקרוב כשיגיע הזמן המתאים עבורו. ילדים שנולדו טרם זמנם (פגים) נוטים להתפתח מאוחר יותר בהשוואה לילדים שנולדו במועד.
לדוגמה, תינוק בן 7 חודשים מפותח מאד מבחינה תנועתית, אוהב מאד להתנועע במרחב ולחקור את סביבתו אולם אינו מקשקש או ממלמל לעתים תכופות. לעומתו תינוק אחר בן אותו גיל מסוגל כבר לאמר 'אבא' אך טרם למד לזחול על גחונו ולהתגלגל במרחבי החדר. חשוב לעקוב כי התינוק מתפתח וכי חלה התקדמות בכל המישורים, כל העת.

עד כמה שכיחה התופעה של עיכוב התפתחותי?

לפי נתוני אגוד רופאי הילדים האמריקאי (AAP, American Academy of Pediatrics) כ- 9% מהתינוקות מתחת לגיל 36 חודשים לוקים במידה זו או אחרת בעיכוב התפתחותי שעלול להתבטא בקשיי תקשורת, קושי במשחק, קשיי למידה וקושי לפתח הרגלי התנהגות יומיומיים שגרתיים.
כ- 16-18% מכלל הילדים בגילאי 0-18 שנים סובלים מלקויות שונות לרבות פיגור שכלי, קשיי שפה ותקשורת, קשיי למידה ובעיות רגשיות והתנהגותיות. חלק ניכר מקשיים אלו יעלמו לקראת כניסת הילד לבית הספר ואילו אחרים עלולים שלא להיות מאובחנים כלל עד לכיתה ב'. פחות מ- 3% מילדים אלו יסבלו מלקויות חמורות כגון פיגור, אוטיזם, שיתוק מוחין או ליקויי שמיעה או ראייה חמורים.

מה עלול לגרום לעיכוב התפתחותי?

לידת פג, מחלות מסוימות, חבלה או גורמים גנטיים עלולים לגרום לעיכוב התפתחותי. ליקויי שמיעה עלולים לגרום לעיכוב בהתפתחות יכולתו השפתית והתקשורתית של התינוק כמו גם בעיות אף-אוזן-גרון (לדוגמה, בעיה במיתרי הקול או ליקוי מבני של חלל הפה והלוע). בעיות עצביות (נוירולוגיות) עלולות להשפיע על יכולותיו ההכרתיות (קוגניטיביות) של התינוק ולעכב את התפתחותו הרגשית ואת יכולותיו ליצור קשרים חברתיים.
במקרים רבים לא ניתן להצביע על גורם מסוים או בלעדי ויתכן שמדובר במכלול גורמים.

מתי יש לפנות לבירור?

אם אתם חשים או חוששים כי משהו 'לא בסדר' עם תינוקכם פנו להתייעצות עם רופא הילדים. הסבירו את חששותיכם ותארו בפרוט את הנקודה בהתפתחותו של תינוקכם שמטרידה אתכם (לדוגמה, התינוק אינו זוחל, אינו עוקב, אינו יוצר קשר עין). בהתאם לצורך תופנו למרפאה או למכון להתפתחות הילד.
אם הרופא יחשוב שהכל תקין הוא ימליץ לכם להמשיך לעקוב אחר התפתחותו של התינוק ולשוב אליו לביקורת כעבור פרק זמן. במידה שתחפצו תוכלו תמיד לפנות להתייעצות נוספת וקבלת חוות דעת שניה.