28 אוקטובר 2016 כ"ו תשרי תשע"ז

השליש השני להריון

ריכזנו עבורכן את כל המידע, הבדיקות המומלצות, העצות והשאלות הנפוצות בשליש השני להריון

 מה מתרחש בשליש השני להריון?

השליש השני מתחיל בשבוע ה- 14 ומסתיים בתום השבוע ה- 27. החל מהשבוע ה- 14 העובר מסוגל למצמץ, לכווץ ולעוות את פניו, לתת 
שתן
ואפילו למצוץ אצבע. לקראת סוף השליש הרשת העצבית באוזניו של העובר מגיעה לשיא התפתחותה ולכן שמיעתו רגישה.
האישה תחוש שהרגישות בשדיים פוחתת, כוחותיה חוזרים וגם הרגשת
הבחילה
תחלוף. ככול שיתקדם
ההריון
עלולות להופיע בצקות בקרסוליים וברגליים, כאבי גב והתכווצויות שרירים ליליות. פעילות גופנית עשויה להקל. רוב טיפולי הרפואה המשלימה והמסאז'ים מומלצים רק לאחר שבוע 24 להריון.
במהלך כול ההריון יש להימנע מאכילת בשר נא או שלא בושל דיו (כולל של דג) ומאכילת ביצים שלא בושלו. בדיקות השליש השני כוללות
אולטרה סאונד
לסקירת מערכות, סקר ביוכימי ודיקור
מי שפיר
.

 שבועות השליש השני

שבוע 13 שבוע 14 שבוע 15 שבוע 16 שבוע 17 שבוע 18 שבוע 19 שבוע 20 שבוע 21 שבוע 22 שבוע 23 שבוע 24 שבוע 25 שבוע 26

 בדיקות מומלצות לשליש השני בהריון

 סיבוכים אפשריים בשליש השני להריון

הפלה מאוחרת

הפלות אשר מתרחשות בין השבועות ה- 15 ל- 20 מוגדרות כהפלות מאוחרות, ונגרמות בדרך כלל בשל אי ספיקה של צואר

הרחם
, או בעקבות צירים מוקדמים, זיהום, או דימום. לאחר השבוע ה- 20, אובדן של העובר אינו מוגדר עוד כהפלה, אלא כלידה מוקדמת.

סיבות שכיחות לאי ספיקה של צואר הרחם יכולות לכלול פגיעה מכאנית בצואר הרחם, למשל בעקבות

גרידה
או לידת מכשירים (ואקום), ובעיקר אם בעקבות פעולות אלו נגרמה פציעה בצואר הרחם. במידה שהאישה ילדה בעבר
לידה
מוקדמת אשר התחילה בירידת מים (ולא בעקבות צירים), יתכן גם כן שמדובר באי ספיקה של צואר הרחם.

אי ספיקה של צואר הרחם תתאפיין בירידת מים ללא צירים. כמו כן בבדיקה גניקולוגית פנימית, ניתן יהיה להבחין בפתיחה של הצואר. מקרים של אי ספיקה אינם מאופיינים בדרך כלל על ידי הופעת צירים או דימום.

טיפול נפוץ יחסית במצב של אי ספיקת צואר הרחם הוא באמצעות תפירת הצואר. זוהי פעולה כירורגית שבה נתפר תפר טבעתי סביב צואר הרחם. הפעולה מבוצעת תחת

הרדמה
כללית, בין השבוע ה- 12 ל- 14 להריון.

את התפר יש להסיר לקראת השבועות 37-38, וכן בכל מקרה של הופעת צירים, ללא קשר לשלב ההריון (על מנת למנוע נזק חמור לרחם). לא כל מצב של אי ספיקה של צואר הרחם מצריך את פעולת התפירה, שכשלעצמה אינה נטולת סיבוכים (דוגמת

הפרשות
מרובות, דלקות, והיווצרות צלקת בצואר הרחם). יש לשקול פעולה זו בהתאם להיסטוריה המיילדותית של האישה, ובהתאם לשיקול דעתו של רופא הנשים המטפל.

דימום

בשלב זה של ההריון, דימום יופיע בדרך כלל בשל מצב המכונה היפרדות שליה מוקדמת. זהו מצב נדיר יחסית (כ- %1 מהלידות) בו חלה היפרדות של השליה מדופן הרחם טרם התחלת הלידה.

מצב זה מאופיין על ידי

כאב
בטן חד ומתמשך והופעת דימום נרתיקי כהה. במידה שמדובר בהיפרדות קטנה, עלול להופיע דימום ללא כאב. מרבית המקרים מתרחשים בשליש השלישי, אולם דווחו מקרים שהתרחשו החל מהשבוע ה- 20 להריון. היפרדות שליה הוא מצב חירום, שעלול לגרום למצוקה עוברית קשה, ולכן כל דימום המלווה בכאב מחייב פנייה דחופה לחדר המיון ליולדות.

בעיות הקשורות למתן שתן

מצב אופייני בהריון הוא צורך תכוף למתן שתן. הדבר נגרם בשל לחץ הרחם הגדל באגן ולוחץ על שלפוחית השתן. כאשר הרחם גדל ויוצא אל מחוץ לאגן, לקראת השליש השני להריון, הצורך התכוף במתן שתן נוטה להשתפר. לקראת סוף ההריון, ראש העובר עלול ללחוץ אף הוא על השלפוחית, ולכן שוב יכול להתעורר צורך מוגבר במתן שתן. סיבה נוספת לתופעה זו הוא נפח הדם אשר עולה בתקופת ההריון, מגביר את ייצור השתן, ומעלה את הצורך למתן שתן.

במקרים מסוימים, ובעיקר לקראת סוף ההריון, עלולה להיחלש פעולתו של השסתום אשר מונע דליפה של השתן, ולכן עלול להתפתח מצב של חוסר שליטה על מתן השתן. השסתום נחלש בעקבות הפרשת הורמוני ההריון, ולכן בעיה זו תיפתר לאחר הלידה. במידת הצורך, ניתן לטפל בתופעה לאחר הלידה, באמצעות למידת שיטות להפעלת שרירי רצפת

האגן
בצודה נכונה. הדרכה זו ניתנת על ידי פיזיותרפיסטית מומחית לשיקום רצפת האגן.

צריבה בעת מתן שתן

דלקות בדרכי השתן הן מצב שכיח בהריון. מאפיינים של זיהום בדרכי השתן הם צריבה לקראת סוף מתן השתן, צורך דחוף ותכוף במתן שתן וכן כאב בבטן התחתונה. ניתן לאבחן מצב של

דלקת
בדרכי השתן באמצעות בדיקת שתן. מצב זה מחייב טיפול אנטיביוטי.

הפרשות מהנרתיק

הפרשות מוגברות מהנרתיק הן מצב שכיח בתקופת ההריון. כל עוד מדובר בהפרשה חלבית, או

הפרשה
צלולה, דלילה וללא ריח חריף, הרי שפרט לבעיה אסתטית, בדרך כלל אין בכך כל בעיה רפואית המצריכה טיפול. חשוב לציין שבכל מקרה אסור לבצע שטיפות נרתיקיות בתקופת ההריון, אלא אם כן הורה רופא הנשים המטפל אחרת.

חשוב לשים לב לשינויים בהפרשות. אם ההפרשה הפכה סמיכה, לבנה, או צהבהבה-ירוקה, ואף הפכה לבעלת ריח רע, ובעיקר אם התופעה מלווה בגרד או צריבה, חשוב לפנות בהקדם לרופא, מאחר שכנראה מדובר בדלקת המחייבת טיפול.

הסכנה בדלקת בנרתיק נעוצה בכך שאם זו תתפתח ותעלה בצואר הרחם, היא תסכן את העובר. על מנת לאבחן את סוג הזיהום, יכול הרופא לקחת תרבית מהנרתיק ומצואר הרחם, ובהתאם לממצאים, להתאים את הטיפול הנאות. בחלק מהמקרים מדובר בטיפול אנטיביוטי, או באמצעות נרות וגינליים ומשחה.

דליות וורידים

דליות הן ורידים אשר התרחבו והפכו בולטים. חשוב להבחין בינן ובין ורידים ונימים שהם כלי דם אדומים, עדינים, שבדרך כלל נספגים ונעלמים לאחר סיום ההריון.

הנטיה לפתח דליות היא תורשתית ושכיחה בקרב נשים הרבה יותר (פי 4) מאשר אצל גברים. במהלך ההריון, המשקל הנוסף מייצר לחץ על מערכת הורידים והשסתומים, ומקשה על ריקון הדם מהורידים. גם ההורמון

פרוגסטרון
, אשר רמתו עולה בעת ההריון, תורם להרפיית שרירים מוגברת ולהרחבת כלי הדם והרפיית השסתומים. במידה שקיימת נטיה לפתח מחלת ורידים, סיכוייה להתבטא בתקופת ההריון גבוהים.

דליות ברגליים עלולות לגרום לתחושת כאב, ובמקרים חמורים עלולים אף להתפתח

כיבים
דלקתיים בעור, סביב הורידים המודלקים. במקרים חמורים יותר, עלולים להתפתח קרישי דם, או שתיווצר דלקת ורידים שיטחית, תופעות אשר יתבטאו בורידים אדומים ורגישים למגע.

על מנת להקל על חומרת הבעיה, מומלץ לגרוב גרביים אלסטיים תומכים. יש לגרוב גרביים אלו החל מרגע היקיצה (טרם הירידה מהמיטה), תוך כדי שכיבה, ועד לסוף היום. כמו כן מומלץ להמנע מעמידה ממושכת על הרגליים ולבצע תרגילים להנעת כפות הרגליים (בעיקר בתקופות של ישיבה ממושכת, כמו למשל במהלך טיסה) כדי להגביר את זרימת הדם לרגליים. פעילות גופנית כמו שחיה או הליכה עשויות להקל אף הן על המצב. מומלץ לרכוש גרביים אלסטיים לאחר בדיקה והתאמה של רופא מומחה לכלי דם, על מנת להתאים את דרגת החוזק שנדרשת.

במקרים נדירים יופיעו דליות גם בשפתי הפות. דליות אלו עלולות לגרום לכאב רב, ולהפריע בעת קיום יחסי מין.

גם הדליות ברגלים וגם אלו באבר המין נוטות להעלם לאחר הלידה. במידת הצורך, לאחר סיום ההריון ניתן לטפל בדליות באמצעות ניתוח או הזרקות לוריד.

דמם מהאף או מהחניכיים

גודש בכלי הדם בתקופת ההריון עלול לגרום לדימום מהאף או מהחניכיים. דימום זה אינו מסכן את העובר ואינו סימן לבעיה של

יתר לחץ דם
. יחד עם זאת, אם ידועה נטיה לדימומים עוד קודם להריון, מומלץ לבצע בדיקה של תפקודי קרישת הדם.

טחורים

טחורים
הם דליות המתפתחות באזור
פי הטבעת
והחלחולת (רקטום), שעשויות להיות חיצוניות (שכיח יותר בהריון, בולטות מחוץ לפי הטבעת), או פנימיות (מאופיינות על ידי דימום רקטלי).
עצירות
, קושי בפעולת מעיים, תזונה דלת סיבים תזונתיים, רמות גבוהות של פרוגסטרון (כמו בזמן ההריון), וכן הלחץ והמשקל של ההריון עצמו, הם כולם גורמים המעודדים היווצרות טחורים. הלחץ של פעולת הלידה עצמה, עלול לגרום להחמרה של טחורים לאחר הלידה.

טחורים עלולים לדמם ואף לגרום לכאב חזק. על מנת להקל על תופעה מטרידה זו יש להקפיד על תזונה עשירה בסיבים תזונתיים כדי לדאוג לפעולת מעיים תקינה ולמנוע עצירות. ניתן לעשות קומפרסים קרים כדי להרגיע את המקום, ואף ניתן לטפל באמצעות משחות ופתילות המיועדות לטיפול בטחורים, כל עוד אלו מותרות לשימוש בהריון.

באופן כללי, רוב הטחורים יספגו חזרה פנימה לאחר הלידה, ואף נמצא כי

הנקה
מסייעת להקלה על מצב של טחורים. במידת הצורך, ניתן לבצע ניתוח לטיפול בטחורים לאחר הלידה.

עצירות

רמות גבוהות של פרוגסטרון, הגורמות להרפיית שרירים ולכן לירידה בפעילות המעיים במהלך ההריון, עלולות לגרום להתפתחות עצירות. גם כדורי הברזל אותם נהוג לקחת במהלך ההריון עלולים לתרום בקרב חלק מהנשים להופעת עצירות. במקרה כזה, מומלץ לנסות ולהחליף את הכדור, ובמידת הצורך ניתן אף לצרוך

ברזל
ממקור טבעי.

כדי להקל על מצב של עצירות, חשוב להקפיד לשתות הרבה מים וכן מיצי פירות וירקות. זאת על מנת לרכך את הצואה ובכך להקל על יציאתה. ניתן לצרוך מיץ שזיפים וכן להקפיד על תזונה עתירה בסיבים תזונתיים (כגון דגנים מלאים ופירות יבשים), או הוספת סיבי סובין לתזונה. מומלץ לבצע פעילות גופנית סדירה הכוללת הליכה או שחיה.

בכל מקרה אין לצרוך חומרים משלשלים ללא הוראת רופא, הואיל ואלו עלולים לגרום להתפתחות של תלות.

בצקת

זהו מצב בו נאגרים נוזלים ברקמות הגוף, אשר מתבטא בנפיחות בעיקר באזור כפות הרגליים והידיים וכן בקרסוליים. בצקת נוטה להופיע יותר בשעות היום המאוחרות (לקראת סוף היום), או בעקבות עמידה ממושכת על הרגליים.

ניתן להקל על הופעת הבצקת על ידי הימנעות מעמידה ממושכת, גריבת גרביים אלסטיים תומכים, או על ידי הרמת הרגליים למעלה בעת מנוחה ובמהלך הלילה (למשל באמצעות תמיכה של כרית).

בצקת עלולה להתפתח גם לאחר הלידה, בעקבות השינויים ההורמונים לאחר סיום ההריון ויציאת השליה. בצקת זו חולפת בדרך כלל מספר ימים לאחר הלידה. לעתים המצב מלווה בהזעה מוגברת כמנגנון להפרשת עודף הנוזלים מהגוף.
במקרים קיצוניים, בצקת עלולה לרמז על התפתחות רעלת

הריון
. בצקת במקרה כזה תופיע בברכיים, או מעליהן, וכן בפנים.

 שאלות נפוצות לשליש השני בהריון

האם בסקירת מערכות מוקדמת ניתן לקבוע את מין העובר?

כן, בסקירה מוקדמת ניתן לקבוע בודאות את מין העובר. יתכנו מקרים נדירים בהם אברי המין החיצוניים אינם תואמים את מינו

הגנטי
של העובר.

עד איזה שבוע בהריון אפשר לטוס?

מבחינה רפואית אין מניעה לטוס במהלך ההריון. ההגבלות הקיימות הן מטעם חברות התעופה ונובעות משיקולי ביטוח. מבחינה רפואית אין סיבה להמנע מטיסה בכל שלב של הריון, כל עוד שמהלך ההריון תקין. כדאי לקבל אישור מטעם רופא הנשים שלך ולבדוק את הנהלים בחברת התעופה הרלוונטית.

נמצאתי נשאית של סטרפטוקוקוס מסוג B. כיצד ניתן למנוע הדבקה של העובר?

נשים שתרבית השתן או הנרתיק שלהן נמצאה חיובית לחיידק הסטרפטוקוק מקבוצה B יקבלו במהלך הלידה טיפול אנטיביוטי על מנת למנוע הדבקה של הילוד. אם מתן האנטיביוטיקה לאם אינו מתאפשר, יקבל הילוד טיפול אנטיביוטי מיד לאחר הלידה.

מהי סוכרת הריונית ומהן השלכותיה?

סוכרת
היא הפרעה המתבטאת ברמת סוכר (
גלוקוז
) בדם הגבוהה מהערכים התקינים. אצל חלק מהנשים, השינויים הרבים אשר מתרחשים בגוף במהלך ההריון מקשים על וויסות רמת הסוכר בדם ועלולים לגרום לסוכרת הריון, בה קיים חסר יחסי של אינסולין, או עליה בתנגודת הגוף לאינסולין.

סוכרת הריון
מופיעה באחוז עד שלושה אחוזים מכלל ההריונות. אם סבלת בעבר מסוכרת הריון, קיים סיכוי של 30-70% שהמחלה תחזור גם בהריונות נוספים. ילוד לאם עם סוכרת הריון עלול להיות גדול מהנורמה, ואף עלול לסבול מהפרעות ברמות הסוכר מיד לאחר הלידה.

נשים הרות עוברות בדיקות שגרתיות לאיתור סוכרת הריון. ברוב המקרים דיאטה מתאימה תספיק כדי לטפל

בסוכרת
במהלך ההריון. במקרים מסוימים יהיה צורך בתוספת אינסולין.

האם מותר לקיים יחסי מין בהריון?

כול עוד ההריון תקין ולא נאסר עליך באופן מפורש לקיים יחסי מין, הרי שמותר לקיים יחסים במהלך כל ההריון. החל מהשליש השני חשות נשים רבות חשק מוגבר. חשוב להדגיש שקיום יחסי מין אינו מהווה איום לעובר ואין בו כל סכנה לגביו.

האם יש קשר בין קיום יחסי מין בחודשי ההריון האחרונים לבין זירוז לידה?

נוזל

הזרע
מכיל חומר בשם פרוסטגלנדין, אשר עשוי לסייע בהבשלת צואר הרחם לקראת הלידה.

האם כדאי לעשות אמבטיות בתקופת ההריון?

אמבטיות חמות (מים בטמפרטורה של 39-40 מעלות צלזיוס) וכן שהיה בג'אקוזי, אינן מומלצות במהלך השליש הראשון להריון, מאחר שנמצא קשר אפשרי בין השהיה במים חמים והתפתחות מומים בעובר. יחד עם זאת, אין כל מניעה ממקלחות ארוכות או אמבטיות פושרות.

בבדיקת אולטרא סאונד אובחן 'כדור גולף' בליבו של העובר. מה זה אומר?

'כדור גולף' נחשב ל'סמן קטן'. במידה שנצפו בסקירה שני סמנים קטנים, הדבר מהווה סיבה לביצוע דיקור מי שפיר, על מנת לשלול תסמונת דאון.

האם מותר לקחת תרופות במהלך ההריון?

יש תרופות שאין כל בעיה לצרוך גם במהלך ההריון. אם מתעורר ספק לגבי תרופה כלשהיא, מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים המטפל, או עם הרוקח.

האם מותר לבצע בדיקת ממוגרפיה או צילום רנטגן במהלך ההריון?

מומלץ להמנע מחשיפה לקרינה דוגמת קרני רנטגן (קרני X) במהלך ההריון. לכן מומלץ לדחות עד לאחר הלידה בדיקות וצילומים שאינם דחופים. יחד עם זאת, יש לשקול כל מקרה לגופו.

במידה שמתעורר צורך בצילום, למשל במקרה של שבר ברגל או ביד, יש צורך לבצע את הצילום. חשוב להדגיש בפני הרופא או הטכנאי כי האישה בהריון, ולבצע את הצילום עם סינור עופרת להגנה על אזור הבטן והחזה.

בכל מקרה, כמות הקרינה של צילום רנטגן יחיד היא זעירה ואינה יכולה לגרום למומים בעובר או להפלה. כמות הקרינה מהווה בעיה רק אם מדובר במספר רב (עשרות) של צילומים.

האם יש משמעות למיקום השליה?

השליה עשויה להשתרש במספר מקומות ברחם: בחלקו הקדמי, בחלקו האחורי, ברום הרחם (שליה פונדאלית), בחלקו השמאלי או הימני, ומעל הפתח (שלית פתח). למעט במקרה של שלית פתח אשר עלולה לחייב מצב של ניתוח קיסרי, אין כל חשיבות למיקום השליה ברחם.

במקרה של שלית פתח מרכזית, הלידה תבוצע באמצעות ניתוח קיסרי. במקרה של שלית פתח נמוכה, או במקרה של שלית פתח חלקית, עדיין קיימת אפשרות ללידה וגינלית רגילה.

האם מותר לבצע פעילות גופנית ומאמץ בתקופת ההריון? האם הדבר מסכן את ההריון?

כל עוד ההריון תקין והאישה ההרה לא קיבלה הנחיה אחרת, אין כל מניעה לבצע פעילות גופנית במהלך ההריון. פעילות גופנית מתונה, דוגמת הליכה או שחיה בהחלט מומלצות, ומסייעות בהקלה על כאבי גב. יש מגוון רחב של פעילויות גופניות המותאמות לנשים בהריון, ובכלל זה יוגה או פילאטיס.

חשוב להמנע מפעילות גופנית שעלולה לגרום לאיבוד שווי משקל,

עייפות
או
תשישות
. יש לציין כי גם פעילות במאמץ אינה מסכנת את ההריון, ואינה גורמת למומים בעובר או להפלה, אך מחייבת הדרכה ומעקב צמוד של רופא.

בכל שלבי ההריון יש להמנע מביצוע תרגילים בשכיבה על הגב, ולהימנע לחלוטין מתרגול שרירי הבטן. אימון שרירי רצפת האגן מומלץ בכל שלבי ההריון.