26 אוקטובר 2016 כ"ד תשרי תשע"ז

מה עושים כאשר?

הוזמנתי ליום כיף בספא. האם פעילויות הספא מותרות בהריון?

קיים קשר בין שהיה במים חמים (בטמפרטורה שגבוהה מ- 39 מעלות צלזיוס) לבין התפתחות מומים במערכת העצבים המרכזית של העובר, ולכן מומלץ להימנע מאמבטיות חמות, מרחצאות מים חמים, ושהיה בג'קוזי במהלך ההריון, ולהעדיף מקלחות.
לאחר השבוע ה- 24 להריון, ניתן לבצע את מרבית המסאז'ים והטיפולים, אך חשוב ליידע את המטפל כי את בהריון, ורצוי לבחור מטפל שמוסמך לטיפול בנשים הרות, מאחר וחלק מהטיפולים המשלימים עלולים להשרות צירים ולגרום ללידה מוקדמת.

אני סובלת מדליות. האם ניתן להוריד שערות מהרגלים עם שעווה?

הסרת שיער בשעווה אינה מומלצת לנשים שסובלות מדליות מאחר והמשיכה עלולה לגרום להחמרה. רצוי שתבחרי בשיטות אחרות להסרת שיער הרגליים במהלך ההריון, כגון גילוח או תלישה, אך המנעי מהסרת שיער באמצעות תכשירים כימיים, שעלולים להכיל כימיקלים שאינם רצויים לעובר.

אני סובלת מפיגמנטציה:

במהלך ההריון עולה כמת ההורמון מלנוטונין, האחראי לפיגמנטציה בגוף. לכן, את עשויה להבחין בכתמים כהים של פיגמנטציה על שפתך העליונה, בלחייך, ובמצחך. כתמים אלו אופייניים להריון. גם הפטמות, נקודות חן או ג'ינג'ים, צלקות, ואזור הערווה עשויים להתכהות במהלך ההריון. בשלב בשל העליה ברמות ההורמון אסטרוגן בדם, כפות ידיהן של חלק מהנשים ההרות מאדימות.
אצל חלק מהנשים עשויה להופיע 'מסכת ההריון', שבה מתפשט אזור של פיגמנטציה כהה מהאף אל הלחיים, ולעתים עד למצח, בצורת כנפי פרפר. תופעה זו שכיחה יותר בקרב נשים הנחשפות לשמש.
את בטנך התופחת עשוי לחצות קו של פיגמנטציה כהה, המכונה 'הפס השחור'. קו זה יתפוגג במהלך השבועות שלאחר הלידה, וכך גם כתמי הפיגמנטציה ומסכת ההריון. כדי להמעיט בהופעת הכתמים, כדאי להימנע מחשיפה ממושכת לשמש, להשתמש בכובע ובמשקפי שמש, ולהקפיד על מריחת קרם הגנה.