28 מרץ 2017 א' ניסן תשע"ז

התפתחות התינוק עד גיל שנה

מידע רפואי מקצועי, מקיף ומהימן אודות התפתחות התינוק עד גיל שנה.
בחרו את אחד החודשים שבסרגל לקבלת מידע מפורט אודות התפתחות
תינוקכם במגוון תחומים, כמו תזונה, תקשורת, תנועה ושינה
מעודכן לתאריך  12.04.2011 

התפתחות התינוק: החודש השני

הורות

הנקה

חלב אם
הינו המזון המתאים ביותר לתינוקות רכים.
חלב האם
תורם רבות להתפתחות אופטימלית, הוא מכיל גורמים חיסוניים חשובים וההנקה עצמה תורמת רבות לקשר בין האם לתינוק ומביאה לחיבור מיוחד.
עם זאת, ההנקה עלולה להיות מאתגרת מאוד בתקופה הראשונית. כאבים חששות וחוסר ידע הינם מצבים נפוצים בהורות טריה.
קשיים בהנקה עלולים להביא לעיתים לתחושת כשלון ואכזבה. סיוע בקשיים אשר עלו והתייעצות עם גורם מוסמך ומקצועי יכולים לעזור לך בהתמודדות.
אנו במכבי, מציעים לך מגוון שירותים אשר יוכלו לסייע. במכבי קיימת פריסת שירות רחבה של 32 מרפאות המספקות יעוץ הנקה, שירות יעוץ הנקה טלפוני דרך מוקד מקוון, קיימות קבוצות הכנה
להנקה
טרם
הלידה
ולאחריה, מעגלי תמיכה ובנוסף לכל אלו מכבי מאפשרת שירות יעוץ הנקה עד הבית לחברות מכבי שלי במחיר סמלי ומוקד מקוון להתייעצות טלפונית עם יועצת הנקה.

בדיקת רופא בסיום תקופת משכב הלידה (6 שבועות לאחר הלידה)

משכב הלידה היא התקופה שבין הלידה ועד שישה שבועות לאחריה, במהלכה מתחיל הגוף להשתקם והרחם חוזר לגודלו הטבעי לפני
ההריון
. בסיום משכב הלידה מומלץ לפנות לרופא הנשים לבדיקה על מנת לוודא כי התפרים התאחו כראוי והרחם התכווץ חזרה לגודלו המקורי. במהלך פגישה זו ניתן לשקול התאמת
אמצעי מניעה
.
במהלך הבדיקה הגינקולוגית יוודא הרופא כי קרעים, חתכים וחבלות אחרות שנגרמו לצוואר
הרחם
ולנרתיק במהלך הלידה התאחו. אם בוצע
חתך חיץ
יבדוק הרופא כי התפרים התאחו וכי לא נותרה במקום כל רגישות. אם עברת
ניתוח קיסרי
יש לוודא שהצלקת מתאחה כראוי וכי אזור הניתוח אינו מודלק או מזוהם.
כמו כן תבוצע בדיקה של השדיים. אם את מניקה יבדוק הרופא שצינוריות החלב אינן סתומות ושאינך סובלת מדלקת בפטמות או בצינוריות החלב (
דלקת
זו נקראת
מסטיטיס
, mastitis).אם אינך מניקה יבדוק הרופא כי החלב אכן מתייבש ושאינך סובלת מגודש.
במידה שהבדיקה תקינה יאשר הרופא שאת יכולה לשוב ולקיים יחסי מין סדירים (גם אם זה עדיין לא בדיוק על סדר יומך או בראש מעיינייך) וידון עמך בהתאמת אמצעי מניעה. חשוב שתזכרי כי גם במהלך הנקה, וגם אם טרם קיבלת את הווסת, עדיין קיימת אפשרות שתכנסי שוב להריון.
פגישה זו עם רופא הנשים היא הזדמנות מצוינת לדון במצבך הנפשי. אם את חוששת שאת סובלת מדכאון לאחר
לידה
ידעי על כך את הרופא על מנת שיוכל להפנות אותך לקבלת טיפול מתאים.

יחסי מין לאחר לידה

את 'מתה' מעייפות והחשק המיני שלך ברצפה (בעיקר אם את מניקה). החיים עם התינוק החדש שונים ומתישים משגרת חייך הקודמת. גם אם בן זוגך לוחץ ורופא הנשים מאפשר קיימת בהחלט אפשרות שיחסי מין הם הדבר האחרון שאת מעלה על דעתך כרגע.
מחקרים שנערכו בנושא מעלים שרק כ- 17% מהנשים חוזרות לקיים יחסי מין מלאים בתום משכב הלידה. עם זאת כ- 65% מהנשים כמהות למגע עם בני זוגן (ליטוף, חיבוק) וכ- 34% פונות למין אוראלי כדי להמנע ממין שכולל חדירה.
יתכן שהנרתיק יהיה רגיש בתקופה לאחר הלידה, ובפרט לאחר חתך חיץ, תפרים או לידה קשה וממושכת. רגישות זו עלולה להמשך חודשים. אם אתם בוחרים לקיים יחסי מין מלאים השתדלו להמנע מהתנוחה המיסיונרית כדי למנוע לחץ על הבטן התחתונה (במיוחד לאחר ניתוח קיסרי!). הנקה עלולה לגרום ליובש בנרתיק ולכן מומלץ להשתמש בג'ל לחות לנרתיק כדי להקל את החדירה.
בנגוד לחששות שכיחים הנרתיק חוזר מהר יחסית לממדיו טרם הלידה אולם תיתכן הרחבה מסוימת (בעיקר בעקבות לידת תינוק גדול ולאחר לידות חוזרות). ניתן לבצע תרגילים מיוחדים שמטרתם כיווץ שרירי הנרתיק כדי לסייע בהשבת המצב לקדמותו.
נשים רבות חוששות שבני זוגן לא ימשכו אליהן לאחר שחוו את לידת התינוק ואף ירתעו ממראה איבר המין. אם בן זוגך אינו מגלה ענין מיידי בחידוש יחסי המין לאחר הלידה אין הדבר מצביע בהכרח על דחיה. יתכן שאף הוא מוצף רגשית וזקוק למעט זמן.
דברו זו עם זה בפתיחות מלאה על המצב וגם אם אינכם מסוגלים לקיים יחסי מין מלאים נסו להגיע למגע גופני קרוב, חם ואוהב. אם בכל זאת הזמן עובר ואתם נתקלים בקשיים פנו לקבלת סיוע מאיש מקצוע.