26 אוקטובר 2016 כ"ד תשרי תשע"ז

השליש הראשון להריון

ריכזנו עבורכן את כל המידע, הבדיקות המומלצות, העצות והשאלות הנפוצות בשליש הראשון להריון

 מה מתרחש בשליש הראשון להריון?

זרע
אחד הצליח לחדור דרך הקרום העוטף את הביצית, ובמשך עשר עד שלושים שעות לאחר מכן
החומר הגנטי
שבגרעין
הזרע
מתמזג עם החומר הגנטי שבגרעין הביצית, והתא המופרה מתחיל להתחלק. כך מתחיל
הריון
.
השליש הראשון להריון שמסתיים בתום השבוע ה- 13 הוא תקופה רגישה אצל האישה ההרה. היא עלולה לחוש
עייפות
, רגישות לריחות ודחייה ממזונות מסוימים.
במהלך כול
ההריון
יש להימנע מאכילת בשר נא או שלא בושל דיו (כולל של דג) ומאכילת ביצים שלא בושלו. ראוי לנהוג בזהירות משנה לגבי טיפולי רפואה משלימה, ולהסתייע רק במי שהתמחה בהריון. בדיקות השליש הראשון כוללות
אולטרה סאונד
, בדיקות סקר גנטיות, ולקראת סופו
בדיקת סיסי שליה
.

 שבועות השליש הראשון

שבוע שלישי שבוע רביעי שבוע חמישי שבוע שישי שבוע שביעי שבוע שמיני שבוע תשיעי שבוע עשירי שבוע 11 שבוע 12
 

 בדיקות מומלצות לשליש הראשון בהריון

 

 סיבוכים אפשריים בשליש הראשון

הפלות

חלק ניכר מההפלות מתרחש עוד לפני שהאישה בכלל יודעת או חושדת שהיא בהריון, עוד לפני שהיה איחור במחזור. במקרים אלו, מדובר בביצית שהופרתה אולם לא נקלטה.
כשהאישה כבר יודעת שהיא בהריון, מדובר על %15-20 מההריונות המסתיימים בהפלה (כאחד מתוך 5-6 הריונות).

הסימן העיקרי להפלה הוא דמם מהנרתיק, או דמם לידני. בכ- %25 מההריונות, יופיע דמם קל סביב מועד השתרשות ההריון ברחם (בתאריך בו היה צפוי להגיע המחזור). דמם כזה הוא מועט, ואינו מלווה בכאב. דימום המלווה בכאב בטן, ובעיקר בהתכווצויות חזקות, הוא סימן להפלה. ככל שההתכווצויות חזקות יותר, כך עולה הסיכון להפלה. בכל מקרה של דימום מהנרתיק, פני בהקדם לרופא הנשים להמשך ברור.

הפלה מאיימת

זהו מצב בו יופיע דימום קל, שעשוי להיות מלווה בכאב קל, אולם בדיקה גניקולוגית פנימית תעלה כי צואר

הרחם
סגור. במקרה כזה קיים סיכוי של חמישים אחוזים להפלה, או להמשך תקין של ההריון. במידה ונמצא מצב של הפלה מאיימת, יש להמשיך ולעקוב.

אם נראה

דופק
עוברי, יש צורך במנוחה מרובה . במידה שלא נצפה דופק פועם, סביר כי ההמלצה תהיה לבצע
גרידה
, על מנת להרחיק את ההריון שאינו מתפתח. אם שבוע ההריון עדיין מוקדם, או במידה שאין ודאות לגבי גיל ההריון, סביר להניח כי יוחלט לחזור על הבדיקה, על מנת לראות האם הופיע דופק וההריון מתפתח בצורה תקינה.

הפלה בוששת

במקרה זה, העובר ברחם הפסיק להתפתח ומת, אולם השליה עדיין ממשיכה לייצר את הורמוני ההריון, ולכן לא מופיע כלל דימום. מצב של הפלה בוששת ניתן לאבחן אך ורק באמצעות בדיקת אולטרא סאונד. במקרים אלו, יש צורך

בגרידה
לצורך ריקון הרחם משאריות ההריון.

לאחר הפלה

אישה שעברה הפלה אחת, סיכוייה ללדת תינוק חי בהריון הבא זהים לסיכוייה של כל אישה אחרת. גם לאחר שלוש הפלות רצופות, הסיכוי ללדת תינוק חי הוא כ- %75. ולכן, חשוב לזכור כי עם כל הקושי והצער, אין להפלה הנוכחית השלכות מעשיות על ההריון הבא, ולכן כדאי לנסות להרות בהקדם. מומלץ להמתין משך מחזור אחד לאחר ההפלה, לפני כניסה להריון נוסף.

הריון מחוץ לרחם

בפחות מאחוז אחד מההריונות, ההריון מתפתח מחוץ לרחם. מאחר ובחצוצרה לא קיימת תשתית נאותה לתמוך בהריון המתפתח, מרבית ההריונות מחוץ לרחם מתמוססים ונספגים מאליהם, ולכן את עשויה שלא לדעת כלל כי ההיית בהריון חוץ רחמי. יחד עם זאת, במידה שהריון מחוץ לרחם ממשיך להתפתח בכל זאת, הוא עלול לגדול ולקרוע את דופן החצוצרה, ואף לגרום לשטף דם פנימי. מצב זה הוא מצב מסוכן, ועלול אף לגרום למוות.

מי בכל זאת עלולה לסבול מהריון מחוץ לרחם:

  • לנשים שסבלו בעבר מהריון מחוץ לרחם יש סיכוי של כ- 10% לסבול מהריון חוץ רחמי נוסף.
  • נשים שעברו ניתוחים בחצוצרה.
  • נשים שנכנסו להריון תוך שימוש בהתקן תוך רחמי למניעת הריון.
  • נשים הסובלות מדלקת
    האגן
    , או Pelvic Inflammatory Disease.

הסימן הקלאסי להריון מחוץ לרחם הוא

כאב
בטן בצד אחד של הבטן. כמו כן, יופיע דימום מהנרתיק. במקרה של הריון מחוץ לרחם מתקדם,
הכאב
יתפשט לכלל הבטן, הוא עשוי להיות כאב חד, והאישה עלול לחוש סחרחורת, כאב בכתפיים, צורך בפעולת מעים, ואפילו להגיע למצב של עילפון. זהו מצב חרום.לכן, בכל מקרה של כאב חד או דימום, חשוב לפנות בהקדם לרופא הנשים, על מנת לקבוע האם מדובר בהריון מחוץ לרחם.

קיימות מספר דרכים לטפל בהריון מחוץ לרחם, ובכלל זה, ניתוח לאפרוסקופי להסרת ההריון מהחצוצרה, הזרקת חומר להמסת ההריון, ובמקרים קיצוניים, כריתה של כל החצוצרה. חשוב לציין כי גם אם נכרתה החצוצרה כולה, הסיכוי להרות קטן אך ורק ב- %25, מאחר וחלק מהביציות בצד של החצוצרה שנכרתה עוברות לצד השני, ונקלטות על ידי השחלה בצד השני של הרחם.

 

 שאלות נפוצות לשליש הראשון בהריון

האם מותר לבצע פעילות גופנית בהריון?

אין מניעה לבצע פעילות גופנית מותאמת להריון. גם אם לפני ההריון לא עסקתן בפעילות גופנית תוכלו להתחיל לבצע פעילות המותאמת להריון, כגון יוגה לנשים הרות. פעילות אירובית הכוללת קפיצות פחות מתאימה, ובפרט אם לא ביצעתן פעילות כזו קודם להריון.

אילו תרופות מותר לקחת לטיפול בכאב ראש ומיגרנה במהלך ההריון?

תרופות להקלה על כאב כמו אקמול ואופטלגין ניתן לצרוך כרגיל. תרופות ממשפחת האיבורופן, כמו אדקס, לא מומלץ לקחת אחרי שבוע 28. לגבי תרופות ספציפיות למיגרנה, כמו אימיטרקס, כדאי להיוועץ ברופא המטפל. לגבי תרופות מסוג זה, לא נמצאו השפעות מזיקות בבני אדם, אולם ניסויים בבעלי חיים הצביעו על אפשרות לנזק, ולכן מומלץ לשקול כל מקרה לגופו.

אני מקבלת מחזור מדי 52 עד 56 ימים. כיצד אוכל לדעת את מועד הביוץ?

כאשר תדירות מחזור הוסת נמוכה מ- 45 יום, קיים חשש כי מדובר בוסת נטולת

ביוץ
. פני לרופא הנשים שלך להמשך ברור.

כיצד אוכל לזהות האם אני בהריון?

ניתן לבצע בדיקה ביתית לאבחון הריון כבר ביום בו היית אמור לקבל את

המחזור החודשי
.

האם ניתן להיכנס להריון לאחר ניתוח להסרת חצוצרה?

כל עוד הוסרה

חצוצרה
אחת בלבד, והשניה תקינה, ניתן להיכנס להריון באופן טבעי. במידה ושתי החצוצרות הוסרו, יש צורך בהפריית מבחנה חיצונית, ולעתים גם בתרומה של
ביציות
.

נאלצתי לעבור גרידה לצורך הפסקת הריון. מה הן תופעות הלוואי האופייניות?

לגרידת שאיבה מספר סבוכים, בסה"כ שכיחותם נמוכה: זיהום שיתבטא בכאבי בטן משמעותיים ולעתים גם בחום גבוה, שארית הריון שנותרה בחלל הרחם ועלולה לגרום לדמום משמעותי או בהמשך לזיהום ברחם. סבוך אחר שאינו שכיח הוא ניקוב דופן הרחם במהלך הפעולה תוך פגיעה באיברים סמוכים.

האם מותר לקיים יחסי מין בזמן הריון?

בהריון תקין, ללא בעיות כמו דימומים, ואלא אם אמר לך הרופא אחרת, אין מניעה ליחסי מין.

מה זה בטה (Beta)?

בטא הוא קיצור ל- BHCG או "Beta Human Chorionic

Gonadotropin
" .
הורמון
זה מופרש על ידי השליה ולפי רמתו העולה ניתן לזהות את ההריון. לקריאה נוספת על ההורמון >>

האם ייתכן דימום קל בתחילת ההריון?

כ- 25% מההריונות מלווים בדימום במהלך השליש הראשון.

גיליתי כי אני בהריון לא מתוכנן, ורק לפני כשבוע התחלתי לקחת חומצה פולית. האם זה עדיין יכול למנוע מומים בעובר?

קיים סיכוי של כ- 3-5% למומים באופן כללי. נטילת חומצה פולית מקטינה את הסיכוי ללקות במומים הקשורים במערכת העצבים המרכזית, שהם רק חלק מכלל המומים שיתכנו. משרד הבריאות ממליץ לנשים המעוניינות להיכנס להריון ליטול תוספת של 400 מיקרוגרם חומצה פולית לפחות שלושה חודשים לפני ההיריון, וכן במהלך שלושת החודשים הראשונים של ההריון. לא ניתן כעת לשנות את העובדה שלא לקחת חומצה פולית טרם ההריון. כדאי שתדגישי זאת בפני הרופא, לפני ביצוע סקירת המערכות המוקדמת.

מהו הריון כימי ואיך ניתן לזהות אותו ?

"הריון כימי" הוא כינוי למצב בו התרחשה הפרייה של

ביצית
אבל אין
השרשה
שלה בדופן הרחם, ולכן העובר לא מתפתח. במצב זה לא יראה באולטרא סאונד הריון, אולם בדיקת דם תצביע בכול זאת על עליה זמנית של ערכי ההורמון BHCG, דבר המעיד  לכאורה על הריון.
"הריון כימי" קורה בתדירות של אחד לשישה הריונות ומקור הבעיה אינו תמיד ידוע.

עד איזה גיל מומלץ להרות?

לא קיימת המלצה לגבי גיל הכניסה להריון. יחד עם זאת, ככל שגיל האישה עולה, הפוריות יורדת. מעבר לגיל 40 חלה ירידה דרמטית בפוריות.

מהי הפלה מאיימת וממה היא נובעת?

הריון צעיר, במהלך השליש הראשון, המלווה בדימום, מכונה 'הפלה מאיימת'. הגורם לכך בדרך כלל אינו ידוע.

האם מותר להשתמש בשמיכה חשמלית במהלך ההריון?

קיימות עדויות סותרות בנושא זה. השימוש בשמיכה חשמלית בחום נמוך ככל הנראה אינו בעייתי, אם כי קיימים מחקרים לפיהם שימוש בשמיכה חשמלית העלה את הסיכון להפלה. אף שהסיבה לכך אינה ברורה, יתכן כי השמיכה משרה שדה חשמלי הפוגע בעובר. כמו כן דווח על עליה בשיעור מומים מולדים במערכת השתן בקרב תינוקות שנולדו לנשים שהשתמשו בשמיכה חשמלית.

האם מותר לשחות במהלך ההריון?

שחיה היא פעילות גופנית רצויה ומומלצת במהלך ההריון. בשלבים מתקדמים של ההריון (היינו, בשליש השלישי) מומלץ לשחות בעיקר 'חתירה' מאחר ששחיית חזה עלולה לגרום לעומס על הגב ואילו בשחיית גב, עלול הרחם ללחוץ על כלי הדם הגדולים בבית החזה.

האם מותר לצלול במהלך ההריון?

אסור לצלול במהלך ההריון. בעבודות שנערכו על עוברי חיות נמצאו בועות אוויר בדמם של העוברים וחלקם מתו מוות תוך רחמי. מחקר שבדק כ- 140 נשים שצללו במהלך ההריון מצא כי 5.5% מתוכם ילדו ילדים שסבלו ממומים חמורים.

האם כדאי לעשות אמבטיות בתקופת ההריון?

אמבטיות חמות (מים בטמפרטורה של 39-40 מעלות צלזיוס) וכן שהיה בג'אקוזי, אינן מומלצות במהלך השליש הראשון להריון, מאחר שנמצא קשר אפשרי בין השהיה במים חמים והתפתחות מומים בעובר. יחד עם זאת, אין כל מניעה ממקלחות ארוכות או אמבטיות פושרות.