11 מאי 2021 כ"ט אייר תשפ"א
מעודכן לתאריך  24.11.2015  באדיבות ה 

דום נשימה חסימתי בשינה - מידע רפואי

(Obstructive Sleep Apnea (OSA
מעודכן לתאריך  24.11.2015  באדיבות ה 

מבוא לדום נשימה חסימתי בשינה

דום נשימה חסימתי בשינה הוא מצב בו חלות הפסקות נשימה במהלך השינה.
נהוג להתייחס לשני סוגים של דום נשימה חסימתי:
  • אפניאה – דום נשימה. חסימה מוחלטת של דרכי האוויר עקב רפיון השרירים והרקמות הרכות בגרון למשך 10 שניות לפחות.
  • היפופניאה – דום נשימה חלקי. חסימה חלקית של דרכי הנשימה הגורמת להפחתה של 50% בשיעור האוויר במשך 10 שניות לפחות.
 
ידועים מספר גורמי סיכון לדום נשימה בשינה, לרבות השמנת יתר.
המונח 'חסימתי' מבדיל את המצב הזה ממצבים נדירים אחרים של הפסקות נשימה במהלך השינה דוגמת דום נשימה מרכזי הנגרם מהפרעה במרכז בקרת הנשימה במוח.

שינה

שינה עמוקה וטובה חיונית על מנת לשמר את מצבם התקין של הגוף והנפש. מקטעי שינה עמוקה קצרים אינם מספיקים ועלולים לגרום לתחושת ליאות, עייפות והיעדר רעננות.
כדי שמבוגר יתפקד בצורה טובה נדרשות לו שבע עד שמונה שעות שינה בכל לילה. רצוי שכרבע מכמות השינה תהיה שנת גלים איטיים (slow wave sleep). זהו המצב בו השינה עמוקה ביותר והאדם אינו רגיש במיוחד לגירוי חיצוני.

מה מתרחש בזמן דום נשימה חסימתי?

אנשים הלוקים במצב זה חווים ארועים חוזרים של דום נשימה ושל דום נשימה חלקי במהלך שנת הלילה.
המחסור בחמצן גורם לאדם לעבור משלב של שינה עמוקה לשלב של שינה פחות עמוקה או אף להתעורר כדי להשיב את נשימתו התקינה. עם זאת, כאשר אדם זה שב ונרדם, חוזרים חלילה ארועי דום הנשימה. ארועים אלו עלולים להתרחש מדי דקה במהלך הלילה כולו.
מרבית הלוקים בדום נשימה חסימתי בשינה נוחרים בעוצמה רבה. נשימתם קולנית ומאומצת ולפרקים הם משתנקים תוך נסיון לשאוף אוויר לריאותיהם.
הפסקות הנשימה החוזרות עלולות לגרום לאדם לחוש עייפות רבה למחרת אך מאחר שהוא אינו זוכר את הפסקות הנשימה במהלך שנתו הוא כלל אינו מודע לכך שלא ישן טוב בלילה.

שכיחות התופעה

דום נשימה חסימתי בשינה הוא מצב שכיח יחסית, בעיקר בקרב גברים. המצב משפיע יותר על גברים מאשר על נשים. בישראל, 4-10% מהגברים לוקים בו, בהשוואה ל- 2-5% מהנשים.
מרבית הלוקים יחלו לסבול מתופעה זו בגילאי 35-54, אם כי היא תיתכן בכל גיל, לרבות אצל ילדים. מחקרים מראים כי 60% מהאוכלוסייה לאחר גיל 65 סובלת מדום נשימה חסימתי בשינה. פעמים רבות המצב כלל אינו מאובחן וההערכה היא כי 5% מהמבוגרים סובלים מדום נשימה חסימתי בשינה. פחות מאדם אחד מתוך שלושה אשר לוקים במצב זה מודע למצבו.

סיכויי ההחלמה

ניתן לטפל בדום נשימה חסימתי בשינה באמצעים שונים שמטרתם הפחתת הסימפטומים.
שינויים באורח החיים הכוללים ירידה במשקל עשויים לפתור מקרים קלים של דום נשימה חסימתי בשינה.
במקרים חמורים יותר ניתן להיעזר במכשירים מסוג CPAP במהלך השינה. מכשירים אלו מזרימים אוויר דרך מסיכה המונחת על פני המטופל. זרם האוויר גורם ללחץ חיובי על דרכי הנשימה באופן שמונע את חסימתם. קיימים מכשירי CPAP אוטומטיים ומכשירים המפעילים לחץ קבוע.
ללא טיפול עלול דום נשימה חסימתי בשינה להגביר את הסיכון ללקות במספר מצבים רפואיים אחרים לרבות יתר לחץ דם, התקף לב, שבץ, הפרעות בקצב הלב, השמנת יתר וסוכרת סוג 2.